Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Česká republika zažíva boom pestovania malých paradajok

Česká republika zažíva boom pestovania malých paradajok
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Šesťdesiat hektárov už v Českej republike zaberajú skleníky určené pre pestovanie menších paradajok, po ktorých v tamojších obchodoch, napriek vyššej cene, výrazne rastie dopyt. Za posledných desať rokov bolo preto v Česku vybudovaných takmer 55 hektárov nových krytých plôch pre pestovanie týchto paradajok. Stavby ďalších skleníkov sa pripravujú.

Zo štatistík Zeleninárskej únie Čiech a Moravy vyplýva, že v roku 2015 skleníky s paradajkami na tuzemských poliach zaberali 21 hektárov a o rok neskôr 24 hektárov. V roku 2017 ich celková plocha vzrástla na 36 hektárov, v roku 2018 na 40 hektárov a vlani na 60 hektárov. Skleníky s paradajkami tak už tvoria dve tretiny celkovej tuzemskej výmery krytých plôch pre pestovanie rýchlenej zeleniny.

„Českí producenti prijali výzvu a začali sa venovať predovšetkým produkcii paradajok, ktoré našli veľmi dobré uplatnenie na tuzemskom trhu, a to aj napriek vyššej cene,“ uviedol český agrorezort (MZe).

Českí farmári pestujú v skleníkoch špeciálnej odrody paradajok, ktoré chuťovo vyhovujú dopytu tuzemských spotrebiteľov. Cena kilogramu malých paradajok sa na pultoch obchodov pohybuje až okolo 7,4 eur (200 korún). Plody majú rôzne tvary, farby a menšiu veľkosť, pričom sa vyznačujú sladkou chuťou.

„Tuzemské produkty sú tak schopné konkurovať po celý rok dovážaným paradajkám,“ upozornilo MZe.

Skleníky na pestovanie paradajok sa budujú spravidla pri bioplynových staniciach.

„V rámci svojej prevádzky využívajú odpadové teplo z bioplynovej stanice pre vykurovanie a vyrobenú elektrinu pre prisvetľovanie. Tieto nové prevádzky sa sústreďujú na pestovanie chuťovo výrazných a nutrične hodnotných odrôd paradajok,“ uvádza správa MZe.

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments