Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny rastlinných komodít znova významne rastú

Ceny rastlinných komodít znova významne rastú
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (19. októbra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku, podľa CBV, s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Mierny pokles cien potravinárskej pšenice triedy E na ktorý sme upozornili v ostatnej správe (5. 10) sa v tomto týždni nezopakoval. Ceny za obdobie dvoch týždňov zaznamenali nárast o približne 17 eur za tonu, na súčasných 202 eur. Podľa CBV by hodnota tejto komodity nemala poklesnúť pod 200 eur za tonu v krátkodobom ani v dlhodobom horizonte. Začiatok roka 2011 by mali byť ceny na úrovni 220 eur za tonu.

Kŕmna pšenica rástla podobne ako potravinárska a jej cena na západnom Slovensku presiahla 160 eur za tonu. Podľa CBV sú rozdiely v cenách medzi jednotlivými regiónmi Slovenska minimálne. Ceny kŕmnej pšenice by mali rásť aj v nasledujúcich dvoch týždňoch.

O rovnakú sumu ako vzrástla cena potravinárskej pšenice – 17 eur stúpli i ceny kŕmnej kukurice. V súčasnosti sa podľa CBV speňažuje za 182,5 eur za tonu a aj tu sa predpokladá priaznivé pokračovanie vývoja cien. Rozdiely v cenách medzi jednotlivými regiónmi Slovenska prakticky neexistujú.

Repka sa v súčasnosti speňažuje za približne 380 eur za tonu a predpokladá sa, že začiatkom nového roka sa jej cena priblíži úrovni 400 eur za tonu.

Rekordérom posledných dvoch týždňov v náraste cien je slnečnica. Zhodnotila o viac ako 40 eur za tonu a v súčasnosti sa obchoduje na úrovni 374 eur za tonu. I naďalej sa počíta s jej nárastom cien, ktorý by mal spôsobiť, že už na začiatku roka budú poľnohospodári realizovať túto komoditu za viac ako 400 eur za tonu.

Ostatné komodity:

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 193,4 eur za tonu, čo je nárast o približne 10 eur za posledné dva týždne. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien o približne 10 eur.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 160 eur za tonu – za posledné dva týždne nárast cien o 2,5 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien

Kukurica potravinárska (západné Slovensko) – 185 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien

Raž potravinárska (západné Slovensko) – 183,3 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments