Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Budú peniaze na projekty pozemkových úprav? Agrorezort uvádza, že ide o menej dôležitú úlohu

Budú peniaze na projekty pozemkových úprav? Agrorezort uvádza, že ide o menej dôležitú úlohu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po rokoch sa tento rok na Slovensku vo väčšom rozbehli pozemkové úpravy. Ide o projekty financované z eurofondov. Slovensko na ne čakalo celé roky. Výraznejšie sceľovanie pôdy sa u nás dialo naposledy ešte v minulom storočí. Dôsledkom je fragmentovaná krajina s nespočetným množstvom vlastníckych vzťahov, ktorých počet bude bez zásahu len ďalej narastať.

„Máme jednu z najväčších fragmentácií vlastníctva pôdy v Európe. Celkovo máme na Slovensku okolo 99 miliónov vlastníckych vzťahov. Jedna bežná parcela má asi pol hektára a vlastní ju priemerne asi 12 vlastníkov. Tých je často veľmi ťažké zohnať, niektorí ani nemajú záujem napríklad podpisovať zmluvy s poľnohospodármi, pretože vlastnia len zanedbateľný podiel a je to pre nich irelevantné aj z finančného hľadiska. Aj preto je fragmentácia dlhodobým problémom najmä pre poľnohospodárov,“ myslí si Ján Pokrivčák zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Práve projekty, ktoré sa u nás postupne začali rozbiehať, by mali byť prvým krokom k vyriešeniu problémov s rozdrobenosťou pôdy. Zmluvy, ktoré by viedli ku krokom v praxi, mala PPA podpísať s Ministerstvom pôdohospodárstva do konca júla.

„Následne sa začnú vykonávať úpravy v  130 katastroch. Na spracovanie a vykonanie projektov pozemkových úprav financovaných z PRV SR 2014-2020 bude viazaná čiastka 34,1 milióna eur s DPH, pričom 25,6 mil. eur bude financovaných z EPFRV a zvyšných 8,5 mil. eur zo štátneho rozpočtu. Intenzívne hľadáme ďalšie zdroje financií na projekty pozemkových úprav, aj realizáciu spoločných zariadení a opatrení, ako sú  remízky, vetrolamy, aleje, vodozádržné a protierózne opatrenia, či už zo štátneho rozpočtu alebo z eurofondov, vrátane pripravovaného programu EÚ Next Generation,“ vyjadrilo sa ministerstvo pôdohospodárstva.

Projekty pozemkových úprav sa v tomto roku pravdepodobne obstarávať nebudú

Otázne zostáva, či sa ďalšie zdroje na pozemkové úpravy v súčasnej situácii aj nájdu. Bývalé vedenie rezortu pred časom avizovalo, že chce pre pozemkové úpravy vybojovať paušálnu sumu, ktorá by bola každoročne vyčlenená zo štátneho rozpočtu.

Analýza vypracovaná v minulosti hovorila o sume 36 miliónov eur každoročne, po dobu 30 rokov. Zatiaľ čo rezort v minulosti avizoval, že peniaze hľadať bude, situáciu aktuálne zhoršuje pandémia.

„Rezort financií však od vyhlásenia mimoriadnej situácií na Slovensku viaže všetky voľne finančné prostriedky na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 a na zabezpečenie pokrytia výdavkov v súvislosti realizáciou opatrení schválených vládou, Ústredným krízovým štábom SR a podobne. V tejto súvislosti kontrahovanie nových projektov pozemkových úprav je menej dôležitou úlohou. Z toho vyplýva, že verejné obstarávanie pre kontrahovanie nových projektov pozemkových úprav sa v tomto roku pravdepodobne konať nebude,“ uviedol agrorezort.

Pozemkové úpravy by sa podľa SPPK nemali odkladať

Samotní poľnohospodári v tom vidia problém, ktorý môže v budúcich rokoch ešte narastať.

„Zámer každoročne vyčleniť peniaze na pozemkové úpravy aj zo štátneho rozpočtu by sa nemal dlhodobo odkladať a to ani v časoch koronakrízy. Téma pozemkových úprav je obrovskou témou, ktorá sa dotýka každého poľnohospodára. Je prepojená na ďalšie témy, ktoré súvisia so vzťahmi na pôde, ale aj s nájmom za pôdu,“ uviedla Jana Holéciová za Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru.

Podľa nej, ak oddialime financovanie komplexných pozemkových úprav, oddialime riešenie aj ďalších problémov, ktoré s pôdou súvisia.

„Aktuálne napríklad otázku nájmu za pôdu od Slovenského pozemkového fondu, pri ktorej chceme začať s odbornou celospoločenskou diskusiou. Na jednej strane štát šetrí kvôli koronakríze, na druhej strane navyšuje nájom za pôdu od SPF. Otázka pozemkových úprav by mala byť prioritnou témou na najbližšie desaťročia,“ povedala J. Holéciová.

Rezort už pre tento rok posunul termín na výber katastrálnych území pre budúce projekty pozemkových úprav. Pôvodne mali byť vybraté do 30.6., po novom by sa tak malo stať až do konca októbra.

„Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať závisí od toho, ako rýchlo sa podarí zastaviť šírenie vírusu a naštartovať ekonomiku,“ dodal agrorezort.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
15 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
anton julény
anton julény
17. august 2020 22:45

MPaRV robí všetko preto, aby sa ani pozemkové úpravy, ktoré platí EÚ nevykonávali. Slovensko potrebuje riešiť komplexnú pozemkovú reformu, lebo je znemožnený racionálny a efektívny výkon vlastníckeho práva z podhľadu hospodárskeho, ekonomického a environmentálneho, napríklad pozemkovými úpravami sa zvýši konkurencieschopnosť slovenských podnikov. A ak Európska únia v rámci programu obnovy… Celý komentár »

agriculture
agriculture
18. august 2020 7:31

Najskôr je potrebné zmeniť zákon o dedičstve, potom riešiť pozemkové úpravy, inak sú to zbytočne vyhodené peniaze.

jozef R.
jozef R.
18. august 2020 8:08
Odpoveď na  agriculture

Rozdrobenosť pôdneho fondu by mal za normálnych okolností vyriešiť trh. Každý jasnozrivý poľnohospodár by mal mať predsa motiváciu svoj základný výrobný prostriedok, teda pôdu získať do svojho vlastníctva. Tí múdrejší to tak v rámci svojich možností robia. Iní sa zase spoliehajú na večnú platnosť protiústavného zákona 504/2003, teda že pôdu… Celý komentár »

anton julény
anton julény
18. august 2020 10:15
Odpoveď na  agriculture

celá téza o dedení je mýtus. po pozemkových úpravách dochádza práve k opačnému efektu. zmenšuje sa počet vlastníkov a vlastníckych vzťahov. Spôsobuje to práve to, čo sa volá trh. Ale trh s reálnymi pozemkami, ktoré sa dajú užívať, sú bez spoluvlastníckych vzťahov, zjednodušujú nájom a podobne. tu nájdete aj čísla… Celý komentár »

realista
realista
18. august 2020 10:07

bolo treba kúpiť každý rok o 1 dovolenku menej, resp. jedno SUV …a s vysporiadaním vlastníckych vzťahov sme mohli byť niekde inde a nie teraz nariekať, že kúpili „Dáni“…..skrátka : „Každý na svojom“

Česť výnimkám a našťastie nie je ich na Slovensku až tak málo (zväčša potomkovia kulakov….)

G.S.
G.S.
18. august 2020 18:37
Odpoveď na  realista

Krásne povedané ale od veci. Všimni si zelené správy. Juh zisk 200 a viac €/ha a napríklad severovýchod okolo nuly alebo strata. Ako môžeš za takejto situácie nájsť zdroje na nákup pôdy? A keď sa pozrieš na jednotlivcov, tak niektorí sú „prefinancovaní“ z dotácií a peňazí od SZRB až už… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
18. august 2020 20:37
Odpoveď na  realista

Nebude to lepšie na tom severovýchode zabaliť ? Nedá sa predsa večne hospodáriť so stratou napriek vyšším dotáciám za poľnohospodársky znevýhodnenú oblasť. Ale možno na tom juhu si hospodárenie družstiev predsa len vedia podielníci lepšie merkovať. Je predsa len čudné, ak družstvo so 180 zostávajúcimi podielníkmi vykazuje každoročne stratu okolo… Celý komentár »

esháerkár
esháerkár
19. august 2020 3:17

jozef R. za oba príspevky palec hore!

G.S.
G.S.
19. august 2020 19:46
Odpoveď na  esháerkár

To sa vám to pane kecá. Severovýchod a sever celkovo sa vám poskladal na vyššie priame platby. Tá strata , to sú peniaze ukradnuté Jahnátkom práve z ANC a presunuté do priamych platieb. A juh má z toho najviac vzhľadom k väčšej výmere. Preto sa máte lepšie. A takisto na… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
19. august 2020 9:34

pozemkove upravy su velka brzda rozvoja polnovyroby presne tak hovoria aj diskuteri doplnim argumenty ako bolo spomenute sučastne farmari peniaze na nakup nemaju ani na utoky pri nakupe cez banku maju na to majitelia stratovych družstiev investori špekulanti stači ked 1 ha predaju na stavebne pozemky možu kupit dalšich 100… Celý komentár »

Možno budúci mladý farmár
Možno budúci mladý farmár
19. august 2020 12:30

Všetko má svoje opodstatnenie aj napr. to, že v okrese Sobrance kde sa to všetko spustilo žiaľ ,,vďaka,, pani grófke Roškovej tak sa naplánovali pozemkové úpravy v obciach kde Rošková nikdy ani nepáchla a kde všetko obhospodarujú dve firmy, chcem veriť že pozemkové úpravy prebehnú aj v okrese Sobrance čo… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
20. august 2020 8:52

Pozemkove upravy bez zmeny zakona o dedeni nemaju zmysel. Ktokolvek bude tvrdit nieco ine, myli sa. V sucasnosti platne zakony veci neriesia, vidime kam sme sa dostali. Aktualna vladna koalicia ma na to ‚silu‘ aby to zmenila, uvidime, ci na to maju aj ‚gule‘. Na druhej strane – pozemkove upravy… Celý komentár »

anton julény
anton julény
20. august 2020 12:45
Odpoveď na  DoesntMatter

ktokoľvek hovorí o zmene spôsobu dedenia ignoruje existujúce zákony, ktoré v konečnom dôsledku nastavili limity drobenia. po pozemkových úpravách sa už pozemky nedrobia v signifikantnej miere. odporučím vám rozdeliť si parcelu v extraviláne na menšie diely ako 2000 m2. Pozemkové úpravy nie sú všeliek, to máte pravdu, ale akékoľvek opatrenia,… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
20. august 2020 19:22
Odpoveď na  DoesntMatter

Zmenou dedenia by sa pozemky prirodzene scelovali, aj ked tato cesta je velmi zdlhava. Co sa tyka prednostneho prava: okrem praktickej stranky starostlivosti o podu, kde 5 rokov je uplne minimum, hlavne, ked predchadzajuci hospodar zabudol, ze existuje fosfor, vapenec a podryvak, alebo herbicid, existuje aj administrativna stranka veci –… Celý komentár »

anton julény
anton julény
21. august 2020 15:08
Odpoveď na  DoesntMatter

DoesntMatter to myslíte vážne: „Zmenou dedenia by sa pozemky prirodzene scelovali, aj ked tato cesta je velmi zdlhava“? Viete ako sa prideľovali parcely, keď sa vytvárali pozemkové knihy? Ako vyzerá topologická a vlastnícka štruktúra vlastníctva? To po každom dedičskom konaní budeme robiť geometrické plány (a dedičia ich budú platiť), aby… Celý komentár »