Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Ak kravín nazvete hotelom, musíte dať dôraz na kvalitu a technológie

Ak kravín nazvete hotelom, musíte dať dôraz na kvalitu a technológie
insert_photoautorka

Počuli ste už o Hoteli spokojných kráv – mieste, kde je o dojky postarané, ako v bavlnke? Vybudovali ho pred pár rokmi na Farme vo Východnej (930 m.n.m.), kde sa môžu pýšiť nielen ekologickými, ale aj špičkovými technologickými postupmi. Jeden z najmodernejších kravínov na Slovensku je unikátny tým, že kravy kŕmi robot. Zaujímavosťou je aj “kaderníctvo” pre dobytok, či špeciálne elektronické obojky, ktoré monitorujú ich pohyb a zdravotný stav.

Jeden z najmodernejších kravínov na Slovensku vybudovali v malebnej obci pod Kriváňom – vo Východnej. V hoteli, ktorý poskytuje nadštandardný komfort žije vyše 400 kráv. Heslom tamojších poľnohospodárov je postarať sa o dobytok najlepšie, ako sa len dá.

“Veríme, že čím lepšie sa o dojnice postaráme, o to viac kvalitného mlieka vyprodukujú. U nás majú naozaj všetko čo potrebujú, dokonca viac a ukázalo sa, že sa to oplatí,” vysvetľuje Lukáš Kružliak, štatutár Farmy Východná.

Pôvodné jednotné roľnícke družstvo (JRD) vzniklo ešte v roku 1959. Po nežnej revolúcii bolo družstvo vystavené trhovému systému, v ktorom pre nedostatok investícií nebolo konkurencieschopné a blížilo sa k bankrotu.

V roku 2008 sa novým majiteľom stala britská rodina, ktorá vyplatila dlhy a investovala 1,3 milióna eur z vlastných zdrojov. Družstvo transformovali na BIO farmu, kde sa zameriavajú predovšetkým na biochov hovädzieho dobytka za účelom produkcie mlieka.

Hotel spokojných kráv

Výrazná finančná injekcia farmárom rozviazala ruky i nápady. To, že všetko je inak, návštevník hotela pre kravy vidí a aj cíti už na prvý pohľad. Pravidelnú výmenu vzduchu tu zabezpečujú vetracie sieťky umiestnené po obvode stavby, no zároveň tu nevzniká prievan, ktorý kravám nerobí dobre. V lete tu majú príjemný chládok a počas chladných zimných dní teplo. Moderný kravín pravidelne čistia stroje. Samozrejmosťou sú aj lapače hmyzu. Dobytok má v napájačkách stále čerstvú vodu, v zime vyhrievanú, a tiež veľký výbeh. Dojnice si tak môžu kedykoľvek vybrať, či chcú byť na čerstvom vzduchu alebo v kravíne.

Kŕmia ich roboty, čistia stroje

Jadrové a objemové krmivo dvakrát do dňa dovezú až ku kravám kŕmne vozy. Okrem toho sme v kravíne natrafili aj na robota. Úlohou Oskara – tak ho na farme volajú je, aby mal dobytok krmivo vždy v dosahu.

“Oskar vyráža každú hodinu a stará sa o to, aby bolo krmivo vždy prihrnuté. Kravy sa neprejedajú a stravu si dávkujú podľa toho, koľko potrebujú,” prezradil farmár, ktorý zároveň priznáva, že roboty nasadili aj preto, lebo v poľnohospodárstve je nedostatok ľudí.

Aj samotnú hygienu a starostlivosť o kravy nechali na stroje. Dojnice tiež majú k dispozícii aj svoje “kaderníctvo” – rotačné kefy, ktoré si samé spustia dotykom, keď sa chcú učesať a zároveň zbaviť nečistoty. Kravy sú tak čisté a spokojné.

Dobytok monitorujú elektronické obojky

Každá krava nosí aj dva elektronické obojky. Kým jeden slúži na lokalizáciu dobytka, vďaka druhému získavajú údaje o dojivosti, či zdravotnom stave konkrétnej dojky.

“V dojárni sú umiestnené čítačky, ktoré dokážu zviera identifikovať a presne evidovať koľko mlieka nadojilo. Detektor ruje zas sníma a pozoruje správanie dobytka na základe čoho dokáže vyhodnotiť ich zdravotný stav. Každá krava je iná, má svoje zvyky, ktoré sú indikátormi toho, či je spokojná a zdravá alebo s ňou niečo nie je v poriadku. Keď si začne častejšie líhať, krívať, menej chodí alebo jej bez príčiny klesne produkcia mlieka, systém automaticky odošle správu nášmu zootechnikovi, že niečo nie je v poriadku a treba ju vyšetriť. Je to obrovská pomoc,” hovorí poľnohospodár.

Nadštandardná starostlivosť o dojnice sa zákonite odzrkadlí aj v kvalite mlieka z BIO farmy Východná, ktoré vyvážajú do zahraničia. BIO certifikát získali v roku 2010. O osem rokov neskôr získali titul najlepší chovateľ dojníc s priemernou úžitkovosťou na dojnicu 9 238 litrov za rok, ktorú udeľuje Liptovská poľnohospodárska a potravinárska komora.

Autor článku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments