Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Prvá správa o novej sezóne. Dnes prichádzajú na trh svieže mladé vína

Prvá správa o novej sezóne. Dnes prichádzajú na trh svieže mladé vína
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Sezóna vinárov sa naplno rozbieha. Na trh totiž prichádzajú mladé vína. Podľa zákona ich možno do predaja uviesť v prvý novembrový pondelok – a to tento rok vyšlo hneď na 1. novembra.

„Len koncom augusta sme hrozno oberali vo viniciach. Sú to teda dva mesiace. Stihli sme hrozno obrať, vylisovať, prebehla fermentácia a víno sme naplnili do fliaš. V tomto roku to bolo trochu hraničné, keďže sezóna bola posunutá a zberali sme trochu neskôr ako vlani, ale našťastie sme to stihli a spotrebitelia sa môžu tešiť na nafľašované mladé vínko,“ uviedol Samuel Waldner, obchodný riaditeľ Vinárskych závodov Topoľčianky.

Sezóna patrí k lepším

Ako hovoria samotní vinári, v každej dekáde sa vyskytnú asi tri horšie sezóny a naproti tomu aj tri výnimočné. Po vlaňajšku, ktorý pre mokrú a upršanú jeseň skončil sklamaním, sa tento rok ukazuje v dobrom svetle.

„Tento rok je celkovo veľmi dobrý. Úroda je síce priemerná, ale kvalitatívne je oveľa lepšia ako minulý rok. Oproti vlaňajšku je tento rok zdravotne oveľa lepší, takže kvalita sa ukazuje veľmi dobrá aj na biele vína, a vďaka doterajšej suchej a teplej jeseni aj na červené vína,“ uviedol agronóm z Topoľčianok Roman Komárňanský.

Jeho slová potvrdzujú aj vinári z vrábeľského vinohradníckeho regiónu. Hoci im časť úrody zobral ľadovec, kvalita vyvážila straty.

„Úroda v našom regióne bola o trochu menšia ako vlani, ale vynahradilo sa to na kvalite. Vyzerá to vynikajúco,“ skonštatoval Jozef Záhorský z vinárstva Predium Vráble.

S mladým netreba otáľať

Mladé vína ako prvé vína sezóny sú akousi predzvesťou celého ročníka.

„Potenciál môžeme vidieť práve v mladých vínach. Je to taká prvá správa o celej sezóne. Keďže hrozno bolo dobre vyzreté, môžeme očakávať plnšie a ovocnejšie vína. Je to veľmi dobrá predzvesť,“ myslí si Waldner z Topoľčianok.

Mladé vína sa ako mladé môžu na trh uvádzať do konca roka. Vína v novom roku už prívlastok mladé podľa zákona nemôžu mať. Mladé vína by aj podľa odborníkov nemali príliš dlho stáť.

„Robia sa z odrôd, ktoré sú na to určené, napríklad irsai oliver alebo veltlínske červené skoré. Technologicky sa hrozno spracováva s tým, že to bude mladé víno a tak ho aj pripravujú od začiatku. Teda od začiatku je to víno ľahké, svieže, voňavé a určené na rýchle pitie,“ dodal Záhorský z vinárstva vo Vrábľoch.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments