Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Zsolt Simon: Poľnohospodári boli obetovaní pre osobné ambície?

Zsolt Simon: Poľnohospodári boli obetovaní pre osobné ambície?
insert_photoMPRV SR - Menovanie zboru poradcov (agrominister Richard Takáč a šéfka agrárnej komory Helena Patasiová, v pozadí druhý muž ministerstva Vladimír Vnuk).

Začiatkom marca sme sa mohli dozvedieť, kto sú poradcovia ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča. Pre ľudí z fachu to nebolo až také veľké prekvapenie. Úvodom chcem poznamenať, že niektorí z nich boli permanentne poradcami aj predošlých ministrov (teda je možné ich považovať do istej miery za spoluzodpovedných za dnešný stav).

Najskôr k predsedovi zboru poradcov pánovi Stredákovi. Bol súčasťou vedenia ministerstva v čase, kedy sa rozmohla obrovská korupcia. Bez úplatku ste takmer žiadnu projektovú dotáciu nedostali. Nie je potrebné to asi extra rozoberať –  každý z farmárov si to veľmi dobre pamätá. A nie je to iba kauza Dobytkár. O prepojeniach na Bödöra ani nehovoriac.

Je na mieste otázka pre ministra Takáča. Je táto nominácia odkazom pre poľnohospodárov, že sa staré časy a praktiky vrátili na ministerstvo?

Samospráva

A teraz pár slov k predsedom najväčších poľnohospodárskych samospráv. Poľnohospodárska samospráva ako taká má hájiť záujmy svojich členov a strážiť záujmy agrárneho stavu. Má byť kritická k rezortu, ak má výhrady, ale aj pochváliť, ak sa niečo podarí. Pred pár dňami organizovali protest, kedy verejne žiadali ministra, aby sa ich akcie nezúčastnil. A dnes robia poradcu ministra. Aké zvláštne. Protest to bol veľmi zaujímavý. Proti EÚ, ale aj tak trochu voči ministerstvu a Pôdohospodárskej platobnej agentúre za nezvládnuté vyplácanie podpôr. Minister si urobil po svojom a na proteste sa zúčastnil v Nových Zámkoch (síce protestoval tak sám proti sebe). 

Predsedovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Agrárnej komory Slovenska nereprezentujú iba samých seba, ale aj celú stavovskú organizáciu. Mne sa zdá, že ich účasť v zbore poradcov je viac ich osobnou ambíciou, než záujmom stavovských organizácií. Od prvého marca sa nielen pán Macho a pani Patasiová, ale aj stavovské organizácie stali spoluzodpovednými za dianie v rezorte. Ich členstvom v zbore, ktorému šéfuje Stredák, sa pridávajú k odkazu, že staré (korupčné) časy sa vracajú a je to v „poriadku“.

Poľnohospodárska samospráva by sa nemala takýmto spôsobom vzdávať svojich práv kritickej kontroly. Nie je možné byť poradcom a zároveň nebyť zodpovedným za to, čo sa deje v rezorte.

S touto otázkou sa ale musí vysporiadať poľnohospodárska samospráva ako taká.

Autor článku: Zsolt Simon – exminister pôdohospodárstva (2002 – 2006, 2010 – 2012) a predseda strany Fórum
Zdroj obrázku: MPRV SR - Menovanie zboru poradcov (agrominister Richard Takáč a šéfka agrárnej komory Helena Patasiová, v pozadí druhý muž ministerstva Vladimír Vnuk).

3.3 3 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
7. marec 2024 7:50

Zsolti, sed si na riti a šuchaj nohami kým aj pre teba neprídu ….., ale viac menej pravdu máš 😩☝️

Gabriel
Gabriel
7. marec 2024 9:42
Odpoveď na  Fero

Viac menej pravdu má,sem tam by sa mohol pozrieť do zrkadla…ale servilnosť samospráv voči rezortu sa prelína priebežne,je to však výsledok voľby a prístupu členskej základni

DoesntMatter
DoesntMatter
7. marec 2024 15:58

Rukolapne sa niekto nepoucil z minulosti a stale tvrdosijne trva na svojich stanoviskach. Nedokazal vystupit z vlastneho tiena a poucit sa na chybach. Kto? No predsa hrobar komory, ten, co moze za to, ze je tu niekolko desiatok samospravnych organizacii, zvacsa ‚jednochlapovych‘. A vsetci ministri ich obiehaju ako jehovisti, od… Celý komentár »