Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Ukázali nomináciou poradcov viac, ako chceli?

Ukázali nomináciou poradcov viac, ako chceli?
insert_photoMPRV - Zbor poradcov ministra Richarda Takáča.

Čo minister, to iní poradcovia. Zväčša ide o veľmi formálne zoskupenie mienkotvorných ľudí, ktorí veľa vypovedajú o názorovej orientácii toho, ktorého ministra. Ten aktuálny vsadil na rôznorodosť. Oslovil viaceré rozhodujúce osoby z rezortu, ktorých menom sa prikryl pre získanie relevantnosti svojej politiky, aj keď poradný zbor nikdy nemal významnejší vplyv na vzťahy a fungovanie agrorezortu. Jedno z mien však vytŕča a jasne ukazuje, že ministerstvo pôdohospodárstva sa otáča a vracia do obdobia, keď bol predsedom vlády Robert Fico a agroministrami Ľubomír Jahnátek a Gabriela Matečná.

Predseda

Všetkým nám záleží na tom, aby sa slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo posúvalo dopredu, aby sme rozvíjali náš vidiek a som presvedčený, že spoločnými silami to zvládneme,“ povedal po dnešnom vymenovaní poradcov minister Richard Takáč.

Novovymenovaných odborníkov na rôzne oblasti agrorezortu je dvanásť a žiadny z nich nezíska za svoje rady peňažnú odmenu, uvádza v tlačovej správe ministerstvo pôdohospodárstva.

Predsedom poradného zboru sa stal Anton Stredák. V minulosti bol futbalovým rozhodcom, poľnohospodárom môže byť známy ako bývalý generálny tajomník služobného úradu a štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva z čias, keď bola súčasťou vlády strana SMER-SD.

Prepojenia

Už v minulosti poukázal portál aktuality.sk, že silným mužom v pozadí Nitrana Antona Stredáka je nielen dlhoročný kamarát Ľubomír Jahnátek, ale aj ďalší Nitran – Norbert Bödör. Ten je stále obžalovaný v korupčnej kauze Dobytkár.

„Prepojenia medzi Norbertom Bödörom a bývalým futbalovým rozhodcom, ktorý svojho času šéfoval štátnej agentúre pre zahraničné investície bez potrebného vzdelania, potvrdzuje svedok v úplatkárskom agrodotačnom škandále Dobytkár. Ten policajtom opísal, ako sa Stredák po víťazstve Smeru v parlamentných voľbách 2016 stal druhým najvplyvnejším mužom na ministerstve pôdohospodárstva. Dovtedy – teda počas jednofarebnej vlády Smeru – bol „len“ šéfom služobného úradu,“ uvádza portál aktuality.sk.

Svedok tvrdí, že Norbert Bödör nadiktoval vtedajšiemu premiérovi Ficovi podmienku a nasmeroval Stredáka do funkcie, ktorá bola pre oligarchu strategicky významná.

„Svedok dokonca uviedol, že oligarcha podmienil menovanie Stredáka tým, že v opačnom prípade ´bude veľmi zle,´“ uvádzajú akutality.sk.

Samotný Stredák sa štátnym tajomníkom stal. Napriek tomu, že niekoľko rokov pôsobil na ministerstve pôdohospodárstva, na agrárnych podujatiach takmer nevystupoval. Dlhodobo bol v pozadí a preto ani poľnohospodári nemali možnosť poznať jeho názory. O to viac je jeho súčasná nominácia na pozíciu predsedu poradcov prekvapivá.

Riadi

V posledných dňoch z prostredia ministerstva pôdohospodárstva prenikajú informácie, že o samotných personálnych nomináciách agrorezortu by mohol rozhodovať aj niekto iný, ako samotný minister. Najčastejšie sa skloňuje práve meno novovymenovaného predsedu poradného zboru.

V závere októbra sa štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva stal ďalší futbalový rozhodca – Vladimír Vnuk.

„Vlado má obrovský talent a perspektívu,“ citovali Nitrianske noviny v roku 2002 Antona Stredáka. Jeho chvála sa vtedy týkala futbalu a nie agrorezortu. Vladom bol myslený súčasný štátny tajomník.

Nominácie

Okrem Vladimíra Vnuka prichádzajú do štruktúr rezortu aj ďalší ľudia, ktorí boli prítomní počas obdobia, ktorého sa dotýka korupčná kauza Dobytkár. V minulosti sme informovali o tom, že Dušan Gábor, ktorý je v súčasnosti poverený vykonávaním funkcie generálneho riaditeľa Sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb bol zamestnancom Pôdohospodárskej platobnej agentúry v období, keď v nej pôsobil Ľubomír Partika, ktorý je obžalovaný v kauze Dobytkár. Dokonca podľa výpovede počas súdneho pojednávania on a Partika rozhodovali o tom, ktoré oddelenie v rámci Slovenska bude konkrétnu výzvu vyhodnocovať. Výzvy boli často „obohatené“ o subjektívne kritéria, vďaka ktorým mohli hodnotitelia prideliť niekedy až 40 bodov, čo mohlo byť rozhodujúce pre úspešnosť žiadosti. Na to, ako sa body prideľujú, podľa výpovede Gábora na súde, neexistoval žiadny špeciálny dokument – postup.

Nadácia Zastavme korupciu nedávno upozornila na ďalšiu personálnu nomináciu. Kristína Vavríková, súčasná šéfka služobného úradu agroministerstva bola v rokoch 2017 až 2020 riaditeľkou kancelárie šéfa Letových prevádzkových služieb. Ide o štátny podnik, ktorý zodpovedá za leteckú prevádzku vzdušného priestoru nad Slovenskom. 

„V danom čase mu šéfoval Blažej Zaujec, bývalý pracovník SBS-ky Bonul, ktorú donedávna ovládal otec Norberta Bödöra,“ informuje Zastavme korupciu.

Na prepojenie Zaujeca na Bonul upozornil dávnejšie týždenník Plus 7 Dní. 

Poradcovia

Okrem predsedu skupiny poradcov PaedDr. Antona Stredáka sú ďalšími členmi:

Doc. Ing. Klaudia Halászová, PhD., Slovenská poľnohospodárska univerzita (podpredsedníčka skupiny poradcov)

Ing. František Mrázik – Ovocinárska únia SR

Bc. Emil Macho – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

Mgr. Daniel Poturnay – Potravinárska komora Slovenska

Ing. Helena Patasiová – Agrárna komora Slovenska

JUDr. Filip Kasana – Zväz obchodu SR

Mgr. Marián Glovaťák – Združenie mladých farmárov ASYF

Ing. Jozef Šumichrast, PhD. – Zemiakársky a zeleninársky zväz Slovenskej republiky

Ing. Maroš Kminiak – Zväz ekologického poľnohospodárstva

Ing. Peter Liška – Štátne lesy Tatranského národného parku

Ján Fenčák – Združenie miest a obcí Slovenska

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: MPRV - Zbor poradcov ministra Richarda Takáča.

5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marian Nagy
Marian Nagy
2. marec 2024 11:18

Pripomeňme si, čo povedal predseda senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Martin Bargel: „Odkryli prípad takej monštróznej korupcie v našom štáte, že to nemá obdoby. Toto je megastroj obrovskej korupcie. Neskutočné. Niečo neuveriteľné, ako to fungovalo, a to už od roku 2006.“ Laikov to možno prekvapilo. Väčšina poľnohospodárov si však povedala: „Jasné.… Celý komentár »

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
4. marec 2024 7:49

Ukázali viac , ako chceli⁉️ NIE! Ukázali predné to čo chceli – jasný signál nalvratu , rozhodovania a moci “agromafie” do rezortu MPRV SR . Paralelne sa však potvrdilo , Takáč je len lokaj a diletant ( bez urážky). To je obnaženie skutočného dôvodu, pre ktorý sa Takáč vyhýbal odborným… Celý komentár »