Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Dnešný protest farmárov v Poľsku sprevádzali zatiaľ najväčšie násilnosti

Dnešný protest farmárov v Poľsku sprevádzali zatiaľ najväčšie násilnosti
insert_photoTASR/AP - Policajt zastavuje demonštranta, ktorý hodil rakvu do ohňa na proteste farmárov vo Varšave v stredu 6. marca 2024. V poľskej metropole opäť protestujú farmári proti dovozu z Ukrajiny a agrárnej politike EÚ.

Niekoľko poľských policajtov utrpelo zranenia pri stretoch s demonštrujúcimi poľnohospodármi blízko sídla parlamentu vo Varšave, tucet ľudí bol zadržaný, uviedla podľa poľských médií varšavská polícia. Poľskí farmári dnes demonštrovali v hlavnom meste proti klimatickej politike Európskej únie a proti dovozu lacnejších poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Protestujúci podľa médií zapálili pneumatiky, vlajky EÚ aj rakvu s nápisom Roľník. Strety s políciou začali už pred úradom premiéra, nasledovali potýčky pred sídlom dolnej komory parlamentu. Dnešný protest podľa agentúry AP sprevádzali doteraz najväčšie násilnosti.

„Všetky incidenty boli nahraté a budú podrobené analýze. V prípade porušenia zákona budú vyvodené dôsledky,“ uviedla polícia podľa televízie TVN 24.

Pyrotechnika a slzný plyn

Demonštranti po policajtoch hádzali pyrotechniku a dlažobné kocky, polícia podľa serveru Onet odpovedala slzným plynom. Predtým poľnohospodári pred úradom vlády zapaľovali svetlice, horeli pneumatiky a tiež rakva ako symbol úpadku poľského poľnohospodárstva.

Námestník ministra pôdohospodárstva Michal Kolodziejczak vyhlásil, že neverí, že by nepokoje pred dolnou komorou parlamentu vyvolali „skutoční, normálni roľníci“, a zdôraznil, že je nevyhnutné izolovať „provokatérov a výtržníkov“.

Eurokomisár zodpovedný za poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski dnes podľa rádia RMF FM uviedol, že Európska komisia má na budúci týždeň predstaviť svoje návrhy, ktorými vyjde v ústrety požiadavkám protestujúcich farmárov a ktoré zmiernia niektoré ustanovenia Zelenej dohody. Od týchto výrokov sa vzápätí dištancovala Európska komisia ako od osobných názorov komisára, ktoré neodrážajú oficiálny postoj EK, uviedol podľa TVN 24 hovorca komisie Olof Gill.

Stanica poznamenala, že nespokojní farmári dnes chceli vstúpiť do hlavného mesta s traktormi, ale nedostali súhlas radnice. Roľníci s traktormi však zablokovali diaľnicu vedúcu do metropoly. K protestu sa pridali aj baníci, lesníci, poľovníci a ďalší odborári.

Ukrajina

Protestujúci požadujú odstúpiť od európskej Zelenej dohody a tiež uzavrieť hranice pred dovozom poľnohospodárskej produkcie z Ukrajiny, ktorý vnímajú ako ohrozenie svojho živobytia. EÚ po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zrušila kvóty a clá na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov, čím nahnevala farmárov z Poľska, Maďarska a Slovenska, podľa ktorých produkcia z Ukrajiny zráža ceny na trhu. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal nedávno povedal, že Ukrajina v posledných mesiacoch nepredáva svoje obilie na poľskom trhu, ukrajinské obilie je prepravované cez Poľsko iba v tranzite. Cez hranicu s Poľskom podľa neho prechádza iba päť percent vývozu poľnohospodárskych produktov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Policajt zastavuje demonštranta, ktorý hodil rakvu do ohňa na proteste farmárov vo Varšave v stredu 6. marca 2024. V poľskej metropole opäť protestujú farmári proti dovozu z Ukrajiny a agrárnej politike EÚ.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments