Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister si vyberá ľudí. Od piatku má potvrdených poradcov

Ministerstvo pôdohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

S novým ministrom pôdohospodárstva prichádzajú na agrorezort aj noví poradcovia. Bývalý šéf rezortu Ján Mičovský sa obklopil takmer dvoma desiatkami mien. Aktuálny minister Samuel Vlčan vsadil zatiaľ na päť ľudí, ktorých zoznam má poľnoinfo.sk potvrdený z viacerých zdrojov.

V piatok sa na ministerstve pôdohospodárstva, podľa našich informácií, stretli Martin Kováč, Juraj Mačaj, Milan Ovseník, Helena Patasiová a Vladimír Tvaroška. Všetci boli v závere pracovného týždňa oslovení, aby sa stali poradcami šéfa agrorezortu a podľa našich informácií ponuku aj prijali.

Poradcovia

Predsedom poradného zboru by mal byť Milan Ovseník, ktorý pôsobí ako predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

Členom poradného zboru je aj Martin Kováč z Klimatického klubu, ktorý predstavuje platformu pri neziskovej organizácii Národný Trust.  Klimatický klub, podľa ich webovej stránky, sleduje a vykonáva činnosti zamerané na zabezpečenie dobrého fungovania vodného cyklu v krajine.

„Pre tento cieľ preferuje prírode blízke vodozádržné opatrenia na všetkých typoch plôch. Cieľ klimatického klubu je aj udržanie úrodnosti pôdy, ochrana pôdneho krytu pred jeho odnosom do vodných tokov a ozdravovanie klímy,“ informuje na svojom webe Klimatický klub.

Novým poradcom má byť aj Juraj Mačaj, predseda predstavenstva spoločnosti Agromačaj. Podľa vlaňajšej ročenky Top Agro, spoločnosť obhospodaruje sedem tisíc hektárov pôdy, z toho na výmere 2500 hektárov produkuje zemiaky a zeleninu. Zamestnáva 500 ľudí a v regióne západného Slovenska je aj lídrom v združovaní pestovateľov do odbytovej organizácie. Tú spotrebitelia poznajú pod názvom Zeleninárska.

Jedinou osobou, ktorá pôsobila aj v predchádzajúcom poradnom zbore Jána Mičovského je Helena Patasiová. Poľnohospodári ju vnímajú ako zakladateľku Agrárnej komory Slovenska, ktorá vznikla v marci 2011. Odvtedy ju aj vedie. Členskú základňu tvorí 642 členov hospodáriacich na výmere takmer pol milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy. AKS má svoje regionálne komory v Dunajskej Strede, Galante a Rimavskej Sobote.

Päticu poradcov uzatvára Vladimír Tvaroška, ktorý v deväťdesiatych rokoch minulého storočia pôsobil ako redaktor ČTK, zástupca šéfredaktora denníka Pravda, neskôr štátny tajomník ministerstva financií, či viceguvernér Národnej banky Slovenska. V súčasnosti je napríklad predsedom predstavenstva v spoločnostiach Exata Group či Interagros. Exata Group obhospodaruje v rámci dvadsiatky svojich spoločností 28 500 hektárov pôdy. Interagros poskytuje komplexné služby pre poľnohospodárov a spracovateľov komodít.

Funkcie sa ujmú v tomto týždni

Poradcovia ministra sa dostali do významnejšej pozornosti za predchádzajúceho vedenia rezortu. Dôvodom bolo, že už o niekoľko mesiacov neskôr, ako si ich Ján Mičovský vybral, začali od neho postupne odchádzať. Rozpadol sa najmä tím ľudí, ktorí neboli zamestnaní v rezortných inštitúciách, ale pôsobili vo svojich vlastných poľnohospodárskych podnikoch. Ministrovi odchádzajúci poradcovia vyčítali, že s nimi nedostatočne komunikoval o dôležitých otázkach a celý poradný zbor nemal reálny dosah na dianie v rezorte.

Súčasný poradný zbor Samuela Vlčana by mal byť vymenovaný v priebehu aktuálneho týždňa.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments