Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Zrážky v uplynulých dňoch zastavili jarné práce na poliach

Zrážky v uplynulých dňoch zastavili jarné práce na poliach
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Daždivé počasie zastavilo práce na poliach. V niektorých oblastiach sa poľnohospodárske stroje do mokrej pôdy nemôžu dostať.

V predchádzajúcom kalendárnom týždni podľa nej napršalo približne 20 až 40 milimetrov (mm). Najviac zrážok spadlo na severe, do 50 až 60 mm, najmenej zrážok bolo na dolnom Zemplíne (6 až 7 mm). Prvá polovica týždňa bola veľmi chladná. V polohách nad 600 metrov nad morom sa prechodne vytvorila aj snehová pokrývka.

Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory informovala, že v Bratislavskom kraji (okresy Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec) sú porasty vďaka výdatným zrážkam v dobrej kondícii. Pre daždivé počasie nemohli poľnohospodári dokončiť sejbu kukurice na zrno a sóju. V okolí Plaveckého Štvrtka diviačia zver poškodila približne 50 hektárov osiatej kukurice, ktorú budú musieť poľnohospodári nanovo do pôdy doplniť.

V okrese Galanta má podľa nej vegetácia dostatok vlahy. Daždivé počasie počas uplynulého týždňa brzdilo ošetrenie porastov kukurice, slnečnice a cukrovej repy, hlavne proti burinám a sťažovalo práce so zberom krmovín. Ak počasie dovolí, poľnohospodári urýchlene pristúpia k ošetreniu porastov hustosiatych obilnín proti prípadným hubovitým chorobám.

Približne rovnakú situáciu s dostatkom vlahy a prerušením jarných prác na poliach podľa Holéciovej hlásia poľnohospodári zo všetkých sledovaných regiónov, ktorých Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zahrňuje do svojho pravidelného týždenného monitoringu.

Doplnila, že v považskobystrickom regióne (okresy Ilava, Považská Bystrica, Púchov) sa naplno začala pasienková sezóna a spolu s ňou aj senážovanie krmovín. Poľnohospodári už nehovoria o suchu, aktuálne zrážky výdatne pomohli všetkým plodinám.

„Väčšina podnikov v regióne Prievidza začala so zelenou žatvou,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments