Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Zeman: Zlé poľnohospodárske podniky prinúťme k bankrotu

Zeman: Zlé poľnohospodárske podniky prinúťme k bankrotu
insert_photoautor - otvorenie výstavy Zem živiteľka. Zľava Miloš Zeman prezident ČR, Václav Klaus prezident ČR, Zdeněk Nekula minister poľnohospodárstva, Mojmír Severin riaditeľ výstaviska a Dana Večeřová, prezidentka Potravinárskej komory.

Česká výstava Zem Živiteľka je dvojičkou slovenského Agrokomplexu. Spája ich rovnaký rok vzniku, štruktúra výstavy, oslava konca žatvy a dlhé politické prejavy počas otvorenia. Zahájenia prehliadky poľnohospodárstva a potravinárstva v Českých Budějoviciach sa tradične zúčastnil aj český prezident Miloš Zeman, ale napríklad aj slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Na prelome rokov, po zmene vlády, došlo v Českej republike k zmene strategického plánu. Kormidlo navrhnutých podpôr v rokoch 2023 – 2027 bolo otočené k podpore malých poľnohospodárov, čo už niekoľko ráz relatívne hlasno kritizovali zástupcovia Agrárnej komory ČR a Poľnohospodárskeho zväzu ČR. Obe organizácie združujú najmä stredných a väčších poľnohospodárov. Napriek relatívne hlasnej kritike agrárnej verejnosti je predseda vlády Petr Fiala spokojný s predloženou verziou českého strategického plánu.

„Našej vláde sa podarilo vyjednať rozumný kompromis, ktorý je k prospechu poľnohospodárov,“ povedal na otvorení výstavy český premiér.

Prezident Miloš Zeman počas zahájenia výstavy uviedol, že sa často stretáva so spormi medzi zástancami veľkých a malých poľnohospodárskych podnikov.

„Myslím si, že oveľa väčší rozdiel je medzi dobrým a zlým podnikom. Snažme sa podporovať tie dobré podniky a pokiaľ ide o tie zlé, prinúťme ich k bankrotu, aby ich prevzali tí, ktorí ich vedia riadiť,“ povedal Miloš Zeman.

Prosím, nenechajte nás padnúť!

Obrovské obavy zo zhoršenia situácie v najbližších mesiacoch vyjadrujú potravinári. Počas otvorenia ich tlmočila Dana Večeřová, šéfka Potravinárskej komory ČR.

„Rastú ceny energií, obalov a surovín. Ceny potravín tak nemôžu byť lacné, lebo mnohým potravinárom narástli medziročne náklady o 80 až 100 percent. Prosím, nenechajte nás padnúť! Nedovoľte, aby z pultov zmizli české potraviny!“ obrátila sa na predstaviteľov českej exekutívy Večeřová.

Pred týždňom sa otvorenia nitrianskej výstavy Agrokomplex zúčastnil český minister poľnohospodárstva Zdeněk Nekula. Dnes bol počas oficiálneho otvorenia výstavy Zem živiteľka prítomný slovenský minister Samuel Vlčan. Náš šéf rezortu na podujatí počas otvorenia oficiálne nevystúpil. Počas výstavy sa zúčastnil rokovania napríklad v spoločnosti Zetor, ktorú ovláda slovenská podnikateľská skupina a v národnom podniku Budvar.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - otvorenie výstavy Zem živiteľka. Zľava Miloš Zeman prezident ČR, Václav Klaus prezident ČR, Zdeněk Nekula minister poľnohospodárstva, Mojmír Severin riaditeľ výstaviska a Dana Večeřová, prezidentka Potravinárskej komory.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments