Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva bude aj so zahraničnými kombajnmi

Žatva bude aj so zahraničnými kombajnmi
insert_photoKomAgrartechnik, s. r. o.

Po týždňoch čakania na odpoveď a apelov smerom na krízový štáb aj rezort pôdohospodárstva sa poľnohospodári dočkali informácie o tom, či sa na Slovensko v núdzovom stave dostane zahraničná technika s osádkou, ktorá je potrebná na žatvu. Rezort aj Úrad verejného zdravotníctva potvrdili, že to zabezpečí výnimka.

Hlavný hygienik opatrenie podpísal v piatok

„Vieme, že zahraniční pracovníci a brigádnici prídu. Na to, aby mohli prejsť cez hranice, sa vykonávajú  celkom intenzívne rokovania na krízovom štábe, aby tieto stroje mohli prejsť cez hranice so svojím personálom,“ uviedol minister Ján Mičovský.

Hlavný hygienik opatrenie podpísal minulý piatok.

„Po odsúhlasení Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky sa povinnosť karantény nevzťahuje na osoby zabezpečujúce servis a údržbu poľnohospodárskej techniky, posádky poľnohospodárskej techniky a ich sprievod v období od 01.06.2020 do 30.10.2020,“ dodala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Poľnohospodári na potrebu riešiť túto otázku poukazovali už dlhšie a doslova bili na poplach. Nemožnosť dopraviť sem zahraničné kombajny by totiž znamenala straty.

„Je to historicky nastavená spolupráca – začína sa v Maďarsku, následne to smeruje cez juh Slovenska a končí sa to v Česku na Českej vrchovine. Vypomáhajú si tak všetky krajiny a je to dané aj charakterom strojov, nakoľko ak chcete mať kombajny rentabilné, musíte ich mať vyťažené dva mesiace a to by sme v rámci našej skupiny nemali. Faktom je, že my nedisponujeme dostatočným množstvom techniky, aby sme žatvu v termíne stihli sami. Úroda by nebola pozbieraná včas a stopercentne by to malo dosah na jej kvalitu,“ vysvetlil Tomáš Kohút, generálny riaditeľ poľnohospodárskej skupiny Sanagro.

Poľnohospodári sa v uplynulých týždňoch sťažovali najmä na slabú komunikáciu s rezortom pôdohospodárstva, keďže informácie o možnostiach príchodu strojov a ľudí zo zahraničia od neho nevedeli získať.

„Musíme s poľutovaním konštatovať, že nemáme zatiaľ vôbec žiadnu informáciu, ako toto ministerstvo chce riešiť,“ vyjadril sa koncom minulého týždňa Emil Macho z SPPK.

Každý rok na Slovensko prichádza až 200 kombajnov

Každoročne podľa neho na Slovensko prichádza 150 až 200 zahraničných kombajnov, každý má dvojčlenný personál.

Hoci sa otázka príchodu techniky a ľudí na žatvu zdá byť vyriešená, otázny zostáva príchod sezónnych brigádnikov z tretích krajín. Na Slovensko ich najmä na zbery zeleniny a ovocia chodí niekoľko tisíc, často z Rumunska, Srbska či Ukrajiny. Vstup do krajiny bude zatiaľ jednoduchší pre tých, ktorí tu majú aspoň prechodné bydlisko. V prípade ostatných bude opäť nutná výnimka.

„Výnimky z povinnosti izolácie (štátnej, domácej) sa vzťahujú aj na osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt v Slovenskej republike a majú uzatvorený pracovnoprávny vzťah,  obdobný pracovný vzťah alebo miesto výkonu práce (napr. SZČO), v oblasti sezónny pracovník v poľnohospodárskom alebo potravinárskom odvetví, a to vo vzdialenosti viac ako 30 km po pozemnej komunikácii od hraničného priechodu  z územia Slovenskej republiky na územie Českej republiky alebo Rakúskej republiky a sú držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa o takomto výkone práce,“ vysvetlila Daša Račková z ÚVZ SR.

ÚVZ ďalej informuje, že tieto osoby sú povinné pri vstupe na územie Slovenskej republiky odovzdať výsledok negatívneho testu (potvrdenie o negativite testu)  RT-PCR na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín.

„Sezónni pracovníci, ktorí nemajú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku, sa bez nutnosti absolvovať štátnu karanténu môžu dostať na územie SR na základe výnimky posúdenej a odobrenej zo strany ministerstva pôdohospodárstva, ktorú následne udelí Úrad verejného zdravotníctva SR,“ hovorí Daša Račková.

Poľnohospodári sa obávajú nepozberanej úrody

Pestovatelia nepredpokladajú, že by rezort dokázal vydať za pár týždňov tisíce výnimiek. Aj preto tlačia na čo najrýchlejšie prijatie Inštitútu sezónnej práce pre potreby poľnohospodárstva. Ten by mal priniesť nižšie odvody aj možnosť odpracovať viac hodín, čím by sa sezónne zbery oplatili aj brigádnikom zo Slovenska. Tí pritom často mieria za podobnou prácou za naše hranice.

Niektoré krajiny pritom podmienky pre ich príchod pre potreby poľnohospodárstva už výrazne zjednodušili. Naši poľnohospodári sa obávajú, že v sadoch a na poliach na Slovensku zostane časť úrody nepozbieraná. Hrozí to najmú plodinám, ktoré sa zbierajú začiatkom sezóny, napríklad jahodám či marhuliam. Zber ostatných závisí od toho, či sa požadované zmeny v sezónnom zamestnávaní pretavia do praxe.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: KomAgrartechnik, s. r. o.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments