Kvíz: Vyznáte sa v kombajnoch?
date_range16. júna 2020
chat
visibility
account_boxMilan Róžik

insert_photoarchív poľnoinfo.sk
Orientujete sa v súčasnosti, histórii, legislatíve, ale aj technických riešeniach kombajnov? Vyskúšajte si náš kvíz, ktorý prostredníctvom dvanástich otázok odpovie, či sa v strojoch určených na vykonávanie zberových prác vyznáte.
Od akého veku je v Slovenskej republike možné získať vodičské oprávnenie na riadenie kombajnu na pozemných komunikáciách?
Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov zaraďuje kombajny z pohľadu oprávnenia na riadenie vozidiel na pozemných komunikáciách do skupiny T. Zákon pre uvedenú skupinu stanovuje minimálny vek na 17 rokov.
Vyrábali sa niekedy v Československu obilné kombajny s vlastným pohonom sériovo?
Sériová výroba obilných kombajnov začala v Československu v roku 1956 v národnom podniku Agrostroj Prostějov typom ŽM 330, ale už v nasledujúcom roku bola výroba v rámci RVHP prevedená do maďarského podniku EMAG. Bolo vyrobených približne 600 ks.
Čo je úlohou separačného ústrojenstva obilného kombajnu?
Úlohou separačného ústrojenstva je oddeliť z hrubého omlatu prichádzajúceho z mlátiaceho ústrojenstva jemný omlat.
Kto môže byť v kabíne obilného kombajnu?
Podľa Vyhlášky 45/ 2010 Z. z. Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri poľnohospodárskej práci a jej prílohy č.1, ktorá stanovuje podrobnosti na používanie pracovného prostriedku pri pestovaní rastlín a starostlivosti o rastliny v bode 5.3 stanovuje, že v kabíne kombajnu sa môže nachádzať len zamestnanec, ktorý ho obsluhuje.
V ktorom roku bol skonštruovaný a patentovaný prvý obilný kombajn?
Prvý obilný kombajn skonštruoval a patentoval v USA Hiram Moore v roku 1835. Tento kombajn ťahalo 20 koní.
Sitová skriňa je súčasťou?
Sitová skriňa je súčasťou čistiaceho ústrojenstva obilného kombajnu. Sú v nej umiestnené sitá nastaviteľné alebo vymeniteľné. Úlohou čistiaceho ústrojenstva je zaistiť maximálnu čistotu zrna pri jeho minimálnych stratách.
Do ktorej kategórie vozidiel z pohľadu prevádzky na pozemných komunikáciách je zaradený obilný kombajn?
Je zaradený do kategórie PS - pracovný stroj samohybný. Obilný kombajn je zvláštnym vozidlom s vlastným zdrojom pohonu určený len na vykonávanie určitých pracovných činností – zberových prác.
Kombajnový zber obilnín sa naplno presadil na našom území až na počiatku 60-tych rokov minulého storočia dovozom obilných kombajnov SK-3 a SK-4 z bývalého ZSSR. Aká bola nadobúdacia cena kombajnu SK-4 v roku 1968?
Nadobúdacia cena kombajnu SK-4 bola v danom roku 79 000,- Kčs.
Riešením často využívaným pri konštrukcii obilných kombajnov je variátor (variátorový prevod). Na aký účel sa využíva v obilných kombajnoch?
Variátor je typ prevodovky, ktorý umožňuje plynulú zmenu otáčok na mechanickom princípe. Svoje využitie pri konštrukcii obilných kombajnov našiel napríklad pri regulácii otáčok mlátiaceho bubna, ventilátora čistiaceho ústrojenstva alebo nastavení otáčok prihŕňača.
Aká je najväčšia povolená dĺžka súpravy – kombajnu, ku ktorému je pripojený príves s prepravovaným žacím ústrojenstvom?
Podľa vyhlášky Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky č. 134/2018 Z.z.
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, je uvedená súprava vozidlom kategórie PS s podvozkom na prepravu jeho pracovného zariadenia, čo jej umožňuje dosahovať dĺžku do 22,00 m.
Štatistický úrad Slovenskej republiky registroval pri vzniku Slovenskej republiky 6856 kombajnov. Koľko ich bolo podľa štatistického zisťovania v odvetví v roku 2018?
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky bolo v odvetví pôdohospodárstva ku konci roka 2018 evidovaných 1992 kombajnov.
V zásobníku obilného kombajnu sa objavili polámané (poškodené) zrná. Ktoré ústrojenstvo je potrebné prvé prekontrolovať resp. nastaviť?
V prípade, že sa v zásobníku obilného kombajnu objavia polámané (poškodené) zrná, ako prvé je potrebné prekontrolovať a nastaviť mlátiace ústrojenstvo – otáčky mlátiaceho bubna a medzeru medzi košom a bubnom. Následne je potrebné skontrolovať čistiace ústrojenstvo a funkciu zrnového dopravníka.
Zobraziť odpovede
Vaše hodnotenie:
Skontrolovať odpovede
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Kombajny Vás nezaujímajú
Pravdepodobne sú Vám bližšie iné témy ako poľnohospodárska technika. Spravte si náš kvíz ešte raz a určite dosiahnete lepší výsledok.
Kombajn ste už videli
V rezorte sa orientujete, ale pravdepodobne Vás tento špecializovaný stroj moc nezaujíma.
Dosiahli ste dobrý výsledok
Kombajny vás zaujímajú a je to vidieť na vašom výsledku.
Ste expert na kombajny!
Vaše vedomosti sú obdivuhodné. V každej laickej ale aj odbornej debate o kombajnoch ste hviezdou. Blahoželáme!
Autor článku: Milan Róžik
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk
Odber nových článkov na e-mail
Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1558 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.
0
0
hlas
Hodnotenie článku
Výhody registrácie