Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Významné zníženie produkcie vína vo Francúzsku a Španielsku

Významné zníženie produkcie vína vo Francúzsku a Španielsku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Produkcia vína vo Francúzsku a Španielsku bude tento rok nižšia o 18 % v dôsledku nepriaznivého počasia, najmä jarných mrazov.

Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva odhaduje, že tamojší vinári tento rok vyprodukujú zhruba 37,2 milióna hektolitrov vína, čo je takmer “historické minimum” a horší výsledok ako v roku 1991, keď vinohrady tiež veľmi poškodili mrazy.

Silný mráz zasiahol na jar najmä regióny Bordeaux, Charente, Alsace a Jura, a to počas “citlivej fázy” vo vývoji viniča.

Niektoré oblasti južného Francúzska zase postihlo krupobitie a letné sucho, čo malo tiež negatívny vplyv na úrodu hrozna, uviedlo ministerstvo.

Horúce leto však v mnohých regiónoch urýchlilo dozrievanie hrozna o približne 10 až 15 dní. Vo viniciach na juhu krajiny sa už začalo so zberom prvých odrôd.

Francúzsko bolo v roku 2016 druhým najväčším producentom vína na svete, po Taliansku.

Mrazivý apríl, krupobitie v júni a následné sucho spôsobili, že úroda hrozna bude tento rok veľmi slabá aj v Španielsku. Víno ale bude vynikajúce. Denníku El País to pár týždňov pred začiatkom zberu potvrdili španielski vinári.

Všetky prognózy počítajú so slabšou úrodou a predpovedajú, že produkcia vína klesne na zhruba 36 miliónov hektolitrov z vlaňajších 44 miliónov hektolitrov.

Mráz na jar zničil 40 % až 60 % z celkovej produkcie vína v regiónoch na severe a severovýchode Španielska, kde je úroda z hľadiska objemu síce malá, ale víno je známe svojou kvalitou.

V regióne Rioja Alta sa napríklad straty na úrode odhadujú na 50 %. V oblasti Ribera del Duero, ktorá produkuje viac ako 120 miliónov kilogramov hrozna, dosahujú straty okolo 30 %, ale z hrozna, ktoré “prežilo”, bude mimoriadne víno. A v regióne Castilla-La Mancha sa podľa odhadov produkcia znížila z vlaňajších 24 miliónov ton na 22 miliónov ton.

Zlé poveternostné podmienky ovplyvnili úrodu hrozna v celej Európe, aj v krajinách, ktoré sú najväčšími rivalmi španielskych vinárov – v Taliansku a vo Francúzsku. Odhaduje sa, že celková výroba vína v Európskej únii bude tento rok o 10 % nižšia oproti minuloročným 148 miliónom hektolitrov.

Výsledkom bude, že ceny vína z regiónov, ktoré majú ochranné označenie pôvodu alebo zemepisné označenie, ako sú La Rioja alebo Ribera del Duero, vyletia nahor po niekoľkých rokoch stagnácie.

A slabá úroda v iných európskych krajinách povedie k nárastu dopytu a exportu vína zo Španielska.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments