Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Výrobcovia mlieka bijú na poplach

Výrobcovia mlieka bijú na poplach
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Situácia je kritická, dospejeme do štádia, že dojnice uvidíme len na veľtrhoch?

Košice 6. februára (TASR) – Na pôde Úradu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Košiciach dnes jej členovia – prvovýrobcovia surového kravského mlieka rokovali o odbytovej kríze tejto komodity. V uznesení upozorňujú na možnú likvidáciu dojníc i celej živočíšnej a následne i rastlinnej výroby.

„Žiadame kompetentné štátne a samosprávne orgány, aby riešili krízu v odbyte surového kravského mlieka, najmä v záujme ochrany potravinovej bezpečnosti občanov Slovenska,“ povedal riaditeľ košickej komory Úradu RPPK Ladislav Garay.

Ako ďalej uviedol, je potrebné prehodnotiť podporu živočíšnej výroby prerozdelením existujúcich finančných zdrojov. Žiadajú znížiť, alebo na určité obdobie zmraziť platenie povinných odvodov, zvýšiť kontrolu kvality dovážaných poľnohospodárskych produktov a urýchliť vykonávaciu vyhlášku na predaj poľnohospodárskych komodít, teda aj mlieka v rámci takzvaného predaja z dvora.

Podľa Garaya tieto požiadavky smerujú nielen k zachovaniu poľnohospodárskej prvovýroby, ale aj k ochrane záujmov spotrebiteľov potravín na Slovensku. Ďalšie ignorovanie ich požiadaviek môže viesť k likvidácii poľnohospodárstva na Slovensku, čo by znamenalo možnú hospodársku, environmentálnu i spoločenskú krízu slovenského vidieka s priamym dosahom na občanov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Situácia je kritická, dospejeme do štádia, že dojnice uvidíme len na veľtrhoch?

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments