Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Výnimočnej farme hrozí zánik. Jej majitelia sú podľa SIS bezpečnostnou hrozbou

Výnimočnej farme hrozí zánik. Jej majitelia sú podľa SIS bezpečnostnou hrozbou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Chov kreviet prezentovali producenti z Považia aj na výstave Gastra 2019 v Nitre.

„Vážení priatelia, zákazníci, kolegovia, naša farma je zatvorená.“ Takýto oznam je zverejnený na internetovej stránke jedinej slovenskej farmy zameranej na chov kreviet. Jedinečný projekt, ktorý v Drietome prevádzkoval rusko-ukrajinský manželský pár, je ohrozený. Ešte pred vyše rokom sa pritom farme na slovensko-českých hraniciach darilo.

„Prišli sme na Slovensko pred asi piatimi rokmi a postavili sme tu farmu, na ktorej sme začali chovať biele tichooceánske krevety. Získali sme si zákazníkov a začali sme našu farmu rozširovať. Začali sme s výstavbou novej časti a v našich plánoch určite nebolo zatvorenie. Chceli sme na Slovensku vystavať veľkú modernú krevetovú farmu,“ uviedol majiteľ a zakladateľ Serhiy Vilachev.

Problémom je pôvod?

Za hroziacim zánikom farmy nie sú dosahy koronakrízy, ani problémy s chovom. Chovatelia však narazili na iný problém – úradný. Pri žiadosti o 5-ročný trvalý pobyt ich Slovenská informačná služba označila za hrozbu pre Slovensko.

„Žili sme na Slovensku legálne 4 a pol roka. Kým sme postavili a rozbehli farmu, neboli sme žiadnou hrozbou a mali sme povolenie na pobyt. Teraz, pri žiadosti o trvalý pobyt, ktorý potrebujeme, aby sme si mohli zobrali úver na rozšírenie farmy, už sme hrozbou. Žiadali sme od úradov vysvetlenie, ale bez výsledku,“ dodala chovateľka Marina Vilacheva.

K žiadosti o udelenie pobytu sa  štandardne na Slovensku vyjadrujú viaceré inštitúcie – vrátane Slovenskej informačnej služby. Problémom pre chovateľov je však najmä to, že SIS im svoje rozhodnutie vôbec nezdôvodnila. Dôvody označenia za bezpečnostnú hrozbu patria totiž medzi utajované skutočnosti a tie SIS neprezradí ani osobám, ktoré takto označí.

„Slovenská informačná služba vo všeobecnosti pri poskytovaní predmetných stanovísk vychádza striktne zo zákona, pričom má na zreteli prioritný verejný záujem, ktorým je v prvom rade bezpečnosť Slovenskej republiky a jej občanov,“ vyjadrila sa SIS v písomnom stanovisku.

Zatvoria definitívne?

Chovatelia kreviet sa s netradičným problémom obrátili na rôzne úrady. Prvé kroky podnikli už začiatkom minulého roka, keď na problém narazili.  Podporné stanovisko im vyjadrilo bývalé  vedenie rezortu vnútra aj pôdohospodárstva. Súčasné vedenie agrorezortu im v liste odpísalo, že hoci sa rezort vyjadril, že udelenie pobytu je v záujme Slovenska, vyčerpal tak svoje možnosti chovateľom pomôcť.

„Postupne sme odstavili svoje technológie. Keďže to nejde vypnúť zo dňa na deň, s ukončovaním chovu sme začali hneď po doručení prvého stanoviska. Odvtedy sa márne snažíme zistiť podrobnosti, nikto nám nechce vysvetliť, v čom spočíva bezpečnostné riziko z našej strany, a teda sa nevieme pred úradmi nijako brániť. Ani odvolania zatiaľ nepomohli. Farmu sme nateraz museli zavrieť,“ uviedol Serhiy Vilachev.

Hoci chov je zatiaľ ukončený a farma je uzavretá, chovatelia sa zatiaľ vzdať nechcú. V prípade, ak im štát dovolí na našom území zostať, chceli by farmu obnoviť. Podobné farmy existujú aj v Rakúsku či Nemecku. Odborníci umelé chovy označujú za budúcnosť kreviet ako potraviny. Sú totiž ekologickejšie s minimálnym dosahom na životné prostredie. Navyše pri umelých farmách nevzniká uhlíková stopa pri ich prevoze do vnútrozemských krajín.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Chov kreviet prezentovali producenti z Považia aj na výstave Gastra 2019 v Nitre.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Dohál
Neregistrovaný
Robert Dohál
9. februára 2021 22:02

Ani všetky vojny a prírodné katastrofy nespôsobili toľko zla na zemi ako zlé riadenie. Bohužiaľ náš štát tých 31 rokov od prevratu riadi lúza, čo sa nestará o vzdelanie, ani zdravie, ani o výživu národa. “Bohužiaľ ľudia a národy sú ochotní pristúpiť až vtedy na múdre riešenia, keď už vyčerpali… Celý komentár »