Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Ministra opúšťa ďalší dôležitý človek. Zabránila presunu medzi piliermi

Ministra opúšťa ďalší dôležitý človek. Zabránila presunu medzi piliermi
insert_photoMPRV - Vladimíra Fabriciusová (vľavo) generálna tajomníčka služobného úradu, Ján Mičovský (v strede) minister, Martin Fecko (vpravo) 1. štátny tajomník

Vladimíra Fabriciusová, po necelom roku, končí z rodinných dôvodov ako generálna tajomníčka služobného úradu (GTSU) ministerstva pôdohospodárstva. Aj keď poľnohospodári pozíciu GTSU nevnímajú veľmi intenzívne, z hľadiska personálnych nominácií ide o mimoriadne dôležitý post, ktorý následne ovplyvňuje aj smerovanie celého agrorezortu. Ministra tak opúšťa mimoriadne blízky človek, ktorý mal jeho podporu.

„Plne stojím za pani Fabriciusovou. Okamžite nám sem vniesla poriadok a to, že je čestná, už dokázala aj na iných postoch,“ povedal Ján Mičovský, pre Denník N ešte v auguste 2020.

Generálny tajomník služobného úradu plní úlohy spojené s riadením a kontrolou vykonávania štátnej služby štátnymi zamestnancami v služobnom úrade, s uplatňovaním štátnozamestnaneckých vzťahov a s organizačným zabezpečením činnosti ministerstva a iné úlohy, ktoré mu uloží minister alebo štátny tajomník.

Priame platby

Vladimíra Fabriciusová na ministerstve pôsobila necelý rok a za toto obdobie si jej činnosť všimli aj poľnohospodári. Jeden z jej najvýraznejších zásahov nastal v závere mája 2020, keď bol záujem presunúť časť priamych platieb do projektových podpôr.

Malo sa tak stať už v danom roku a odklonených malo byť 60 miliónov eur. To, že sa zámer neuskutočnil sa podľa viacerých zdrojov z rezortného ministerstva podarilo aj vďaka zásahu šéfky služobného úradu.

Neskôr túto informáciu pre Denník N potvrdila aj samotná Fabriciusová.

„Pre pána ministra som operatívne zorganizovala sedenia s odborníkmi, ktorých sme ešte vtedy len prijímali na nové posty vo vedení ministerstva. Zo širšieho posúdenia celej problematiky vzišlo napokon to, že sa od zámeru radšej ustúpilo,“ uviedla V. Fabriciusová pre Denník N.

Rozhodovanie dozrievalo asi dlho

V ostatných  dvoch týždňoch sa jej meno na portáli poľnoinfo.sk skloňovalo najmä ohľadne presunu tridsiatich geoinformatikov do inej organizácie. Bývalý zamestnanec ministerstva nám vtedy uviedol, že zodpovednosť je priamo na pleciach GTSU lebo nedošlo k zabezpečeniu servisných zmlúv aj na úrad agrorezortu. Podľa našich informácií jej odchod s presunom odboru však nesúvisí a dlhodobo dozrieval.

O odchode Vladimíry Fabriciusovej sa špekulovalo už v septembri 2020, keď bola niekoľko týždňov doma a poskytli sme jej priestor na vyjadrenie. Vtedy neurčito uviedla: „minister ma prijímal a ak sa rozhodnem odísť, budem komunikovať najskôr s ním. Momentálne som doma,“ informovala v septembri portál poľnoinfo.sk Vladimíra Fabriciusová.

Vyberie minister či OĽaNO?

Vladimíra Fabriciusová  je absolventkou Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene. Na MPRV SR prišla z postu riaditeľky Správy Chránenej krajinnej oblasti – Biosférickej rezervácie Poľana, kde pôsobila od roku 2010.

Médiá ju dlhodobo spájajú ako partnerku Martina Malatinca, známeho poľnohospodára z okolia Detvy, ktorý sa okrem iného venuje chovu hovädzieho dobytka alebo oviec.

Dátum odchodu Vladimíry Fabriciusovej nie je zatiaľ stanovený, pretože podľa Zákona o štátnej službe rozhoduje o odvolaní a vymenovaní generálnych tajomníkov služobných úradov príslušných ministerstiev vláda.

Otázka je, či minister si ďalšieho generálneho tajomníka vyberie sám alebo mu bude dosadený hnutím OĽaNO, ktoré ministra Mičovského do pozície nominovalo.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: MPRV - Vladimíra Fabriciusová (vľavo) generálna tajomníčka služobného úradu, Ján Mičovský (v strede) minister, Martin Fecko (vpravo) 1. štátny tajomník

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
5. február 2021 13:01

„Už ma obkľúčili smrteľné stony úzkosti záhrobia…“

Realist
Realist
5. február 2021 13:08

Kazdy den otvaram stranku polnoinfa tym ze tam bude napisane ze odchadza fundovany odbornik na likvidaciu polnohospodarstva Micovsky ale zatial nic likviduje sa dalej

jozef R.
jozef R.
5. február 2021 13:10

Nudiť sa určite nebude. Má sa čomu ako ekologička a enviromentalistka venovať. https://www.dtinfo.sk/ako-vyzera-spinavy-biznis-na-podpolani-2/

Nohavica
Nohavica
5. február 2021 13:32

Ja som teraz voľný !

Niky
Niky
8. február 2021 1:52

Bola priamo naviazaná na agrobaróna podobne ako Trošková… Konkubíny agrobarónov nemajú čo hľadať na ministerstve pôdohospodársva… pán Mičovský !!!

jaro
jaro
8. február 2021 13:58
Odpoveď na  Niky

Takže teraz tam Mičovský rovno dotrepe aj TROŠKOVÚ, aby si na ministerstvo pôdohospodárstva dosadila aj ona svojich ľudí a aby sa čerešničky z koláča ušli aj agrobarónom z východneho Slovenska a nie len FABRICIUSOVEJ agrobarónovi MALATINCOVI….????? Dedo si myslí, že sme všetci padnutý na hlavu???? Ing. KOŽUCH bude tiež povýšený???

remainder
remainder
9. február 2021 23:37

Konečne dobrá správa v mori tých negatívnych… síce poteší, ale len na chvíľu, čoskoro sa môžeme triasť akého “lumena” tam zasa nekompetentný pánko nanominuje.

Mrtvá ryba z CHKO POLANA
Mrtvá ryba z CHKO POLANA
10. február 2021 14:06

MŔTVA RIEKA, MŔTVE RYBY – MŔTVE VŠETKO!!! Rieka Slatina pramení v CHKO Polana a preteká celým Podpolaním… Rieka bola opakovane otrávená, ale až teraz sa dokázalo, kto ju pravidelne a OPAKOVANE otrávil toxickým ODPADOM…Každý to vedel, ale kompetentní “ekológovia, enviromentalisti, ochranári životného prostedia” to dlho zametali pod koberec??? Prečo???

Ján
Ján
11. február 2021 1:11

Na Ministerstve pôdohospodárstva majú pôsobyt odborníci – pôdohospodári a nie enviromentalistky, atd…