Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Prehovoril svedok: Čo spečatilo osud ministerských geoinformatikov?

Prehovoril svedok: Čo spečatilo osud ministerských geoinformatikov?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Do úplného obrazu presunu zamestnancov z agroministerstva pod strechu výskumného ústavu chýbal doteraz podstatný dielik – motív. A keďže všetky úrady držia zatiaľ „bobríka mlčania“, poľnoinfo.sk začalo pátrať po dôvodoch, ktoré viedli vedenie ministerstva pôdohospodárstva k ohrozeniu priamych platieb a ukončeniu pracovných pomerov tridsiatke geoinformatikov.

Alternatívy pripravené už v septembri

„Ministerstvo nedoriešilo situáciu ohľadne servisných zmlúv na systém GSAA. Tento informačný systém sa používa na úrade ministerstva, Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre aj v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Akurát ministerstvo, ale nemá zabezpečenú servisnú zmluvu,“ vysvetlil bývalý vedúci zamestnanec odboru informatiky MPRV SR, ktorý odišiel z rezortu v druhej polovici minulého roka.

Ako ďalej dodal, na vyriešenie situácie pritom stačilo urobiť jednoduché kroky.

„Alternatívy riešenia situácie boli pripravené už v septembri minulého roka a stačilo niekoľko manažérskych rozhodnutí zo strany generálnej tajomníčky služobného úradu a k tejto situácii nemuselo dôjsť,“ zdôraznil.

Presun sa v minulosti už udial

Minister pôdohospodárstva Ján  Mičovský pred dnešným zasadnutím vlády obhajoval presun zamestnancov tak, že je potrebné zosúladiť právny stav so skutočným.

„Tento odbor v minulosti protiprávne prešiel z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra na ministerstvo. Právne veci, geografické informačné veci, systém, zmluvy. To všetko zostalo na NPPC a títo ľudia prešli na ministerstvo za okolností, ktoré nie sú celkom transparentné,“ hovorí Ján Mičovský.

Zo strany ministra nejde o presné tvrdenie. Dôvodom presunutia geoinformatikov bol totiž škandál „Rošková“, o ktorom poľnoinfo informovalo v roku 2018. Práve to bol impulz, že činnosti Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) sa presunuli ministerkou Matečnou na MPRV SR. Priamu zodpovednosť za tento odbor aj jeho výsledky, či škandály, tak prevzal priamo na plecia minister.

Oprávnenosť presunu potvrdili aj slová bývalého zamestnanca ministerstva. Ten nevidí problém v tom, že odbor patrí priamo pod agrorezort. Práve nečinnosť súčasného vedenia MPRV SR a to i napriek tomu, že bolo opakovane o kritickej situácii informované, sa podpísala pod to, že po niekoľkých mesiacoch z agrorezortu aj odišiel.

„Veľa našich návrhov ako situáciu vyriešiť nám generálna tajomníčka služobného úradu blokovala,“ dodal.

Bez ľudí to nepôjde

Ako poľnoinfo.sk včera informovalo, 30 geoinformatikov s prechodom do inej organizácie nesúhlasí. Dôvodov je pravdepodobne niekoľko. Zlé pracovné, technické aj ľudské podmienky počas ich bývalého pôsobenia v NPPC-VÚPOP. Taktiež škandál súvisiaci s touto inštitúciou v minulosti i istá šedá zóna, ktorú tak „vzdialená“ inštitúcia oproti ministerstvu predstavuje. A v neposlednej miere aj to, že týmto krokom by sa stali zamestnancami iného typu organizácie. To znamená, že prejdú zo štátnej služby do verejnej služby.

„To je podľa mňa jeden z dôvodov, že tam nechcú ísť. Druhá vec je, že pri takom rozsahu a výkone, ktorý počas kampane robia, je počet zamestnancov úplne napnutý. Osobne si myslím, že je tam podstav 5 až 10 ľudí. Za najväčšie riziko preto považujem, že keď len časť nespokojných presun odmietne, v realizácii priamych platieb môže nastať značný problém,“ hovorí bývalý zamestnanec MPRV SR.

Keď Kocúrkovo, tak poriadne

Podľa informácií poľnoinfo.sk však majú už teraz nesúhlasiaci zamestnanci MPRV SR v nasledujúcich mesiacoch zažiť ešte jeden presun. A to v lete, tentokrát z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra na Pôdohospodársku platobnú agentúru. Túto informáciu pritom potvrdil na tlačovom brífingu pred rokovaním vlády aj agrominister.

„Aby sa dali do poriadku zmluvy, v ktorých bol veľký neporiadok z hľadiska využívania tohto veľmi dôležitého systému. Keď sa to zosúladí, potom chceme aby ľudia prešli na Pôdohospodársku platobnú agentúru,“ uviedol minister o putovaní kľúčových úradníkov pre vyplácanie priamych platieb naprieč agrorezortom.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Elena
Elena
27. január 2021 17:21

Aspoň, že sa našiel niekto odvážny …nech aj my vieme čo sa tam deje!

geoinformatik
geoinformatik
27. január 2021 18:40

Byvaly veduci zamestnanec ma v podstate pravdu, len by sa patrilo dodat, ze to bol priamy nominant byvalej ministerky Matecnej, ktory pred tym netusil ze nieco ako LPIS a GSAA vobec existuje.

ax
ax
27. január 2021 19:28
Odpoveď na  geoinformatik

tato informacia je uplna hlupost, byvaly riaditel informatiky prisiel na urad v juli 2020 prave na ziadost sucasnej gtsu, predtym nikde v rezorte pody neposobil

geo
geo
27. január 2021 20:03
Odpoveď na  geoinformatik

zalezi ci naozaj ide o byvaleho riaditela informatiky, podla vyjadreni ide skor o byvaleho riaditela dotknutej sekcie..

Eugen
Eugen
27. január 2021 19:28

Keďže sa jedná o bývalého zamestnanca menovaného súčasnou vládnou stranou, ktorý vydržal len pár mesiacov, je o to prekvapivejšia takáto výpoveď.

Čitateľ 55
Čitateľ 55
27. január 2021 19:39

Ja mám taký dojem že to snáď nebude nikdy v poriadku ! A toto som čítal už v lete.
https://e.dennikn.sk/2002732/micovskeho-najblizsia-podriadena-musi-vysvetlovat-vazby-na-staru-agrarnu-gardu-z-cias-smeru-a-hzds/

Komunál servis
Komunál servis
27. január 2021 20:16
Odpoveď na  Čitateľ 55

Zrejme dobre vysvetlila ?