Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Vieme prví: Priame platby na rok 2021 sú vážne ohrozené!

Ministerstvo pôdohospodárstva

Minister Ján Mičovský a šéfka jeho úradu Vladimíra Fabriciusová navrhli trom desiatkam geoinformatikov ministerstva výpovede dohodou k 28. 2. 2021. Títo zamestnanci pritom kompletne zabezpečujú LPIS, GSAA, či diaľkové prieskumy Zeme. Zamestnanci ministerstva sa voči tomu vzbúrili. Bez nich sa však nielen neotvorí kampaň na priame platby 2021, ale Európska komisia môže rovno odobrať akreditáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Po extrémne náročnom roku 2020 sa ani rok 2021 nezačína pre slovenských poľnohospodárov dobre. Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) na čele s ministrom Jánom Mičovským a generálnou tajomníčkou služobného úradu Vladimírou Fabriciusovou, prišli s novým rozhodnutím.

Tento raz to však môže slovenských poľnohospodárov riadne zabolieť. Ba dokonca až zlikvidovať. Ohrozené môže byť vyplatenie priamych platieb vo výške takmer 400 miliónov eur pre rok 2021. Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) dokonca hrozí, že príde o akreditáciu EK doslova expresne, ešte začiatkom jari. Dôvod?

Nepochopiteľné a odôvodniteľné?

Minister Mičovský s tajomníčkou Fabriciusovou sa rozhodli zrušiť Odbor geoinformačných systémov poľnohospodárskych pozemkov. Nie veľmi známy, avšak pre priame platby kľúčový technický úsek s tridsiatimi geoinformatikmi. Ich úlohou je kompletné zabezpečenie systému identifikácie poľnohospodárskych pozemkov (LPIS), procesy súvisiace s LPIS ako jedného z povinných prvkov Integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS) v poľnohospodárstve pre I. pilier – priame platby, aj pre úlohy II. piliera, zameraných na mimo produkčné funkcie – Program rozvoja vidieka.

Odborníci z daného odboru zabezpečujú aj kompletnú prevádzku aplikačnej časti informačného systému geopriestorová žiadosť o podporu (IS GSAA), čiže jedného z kľúčových komponentov pre administráciu priamych podpôr. Zároveň sa starajú o procesy súvisiace s vyhodnotením údajov z diaľkových prieskumov Zeme (DPZ) a z kontrol na mieste. Spracovávajú aj údaje z kontrol na mieste do prostredia GIS a priamo komunikujú s Európskou komisiou a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). A mnoho ďalších úloh súvisiacich s aktualizáciami vrstiev v LPISe.

Pre laika opísané niekoľkými slovami – kontroly a technické zabezpečenie systémov, ktoré vyžaduje pre vyplatenie poľnohospodárskych podpôr od každého členského štátu Európska komisia. Sú to povinnosti, ktoré vyplývajú z európskej legislatívy a bez nich členský štát nedostane žiadne európske financie pre svojich farmárov.

Vzbura na ministerstve

Podľa našich informácií, generálna tajomníčka ministerstva V. Fabriciusová rozhodla o presunutí celého odboru 30 zamestnancov na Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC). To však zo zákona nie je možné bez súhlasu zamestnancov, keďže ide o zmenu štátnozamestnaneckého pomeru zo štátnej na verejnú službu.

Zamestnanci sa však takémuto nelogickému kroku vzbúrili. Ich odbor fakticky zabezpečuje jednu z najdôležitejších úloh agrorezortu, popri tvorbe legislatívy – zabezpečovanie legislatívnych, technických a kontrolných požiadaviek EÚ na vyplácanie priamych platieb. Kroku generálnej tajomníčky nedodáva legitimitu ani fakt, že hardvér, na ktorom tieto systémy bežia, patrí MPRV SR, ktoré ho aj financuje.

Petícia zamestnancov

Ministerskí geoinformatici spísali voči takémuto nátlaku a ohrozeniu financií pre poľnohospodárov petíciu. Odmietli tiež ukončenie pracovných pomerov dohodou, ktoré im navrhla V. Fabriciusová. Dodajme, že geoinformatik si dnes prácu naozaj nehľadá ťažko. Vyhrážať sa zamestnancom výpoveďami, ak nepodpíšu dohody, je úplne mimo reality pracovného trhu. Ukazuje to záujem o študentov a absolventov tohto odboru na našich technických vysokých školách. Doslova každý pracuje už počas štúdia.

Delimitácia, čiže presun odboru pod inú inštitúciu je však pripravený k 28. februáru 2021. Ak nedôjde k okamžitému zastaveniu presunu odboru a k zmieru medzi vedením ministerstva a zamestnancami Odboru geoinformačných systémov poľnohospodárskych pozemkov, tohtoročná kampaň pre priame platby sa nerozbehne.

Katastrofa nebývalých rozmerov

Každý poľnohospodár vie, akú katastrofu by jej nespustenie znamenalo. Financovanie poľnohospodárov z bánk je totiž priamo naviazané na priame platby. V prípade ich neposkytnutia by tak mohlo dôjsť k obmedzeniu úverovania, následnej nemožnosti zabezpečenia osív a sadív, hnojív a pohonných hmôt na zabezpečenie jarných osevných procesov a starostlivosti o oziminy, sady a vinohrady.

Na základe akých analýz a faktov dospelo vedenie agrorezortu k takémuto rozhodnutiu a vážne hazarduje s budúcnosťou slovenského agrosektora sa bude poľnoinfo.sk pýtať všetkých zodpovedných za túto situáciu. Ich reakcie vám poskytneme akonáhle budú k dispozícii.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

10 komentárov

 1. Jozef Hrnko
  26. januára 2021

  Tu uz konci vsetka sranda. Zaujimave ze prave pod Nouzovsku to chcu presunut asi uz zabudli na jej kseft s potravinovym katalogom, alebo chcu len cerpat z jej skusenosti?

  Odpovedať
  1. Komunál servis
   26. januára 2021

   Tu práve tá sranda začína. Pod kohokoľvek sa to presunie, tak je to za trest…

 2. Nevolič
  26. januára 2021

  Už aby bol prijatý zákon o hmotnej zodpovednosti politikov! To budú procesy po skončení tejto partičky… Raz aj oni skončia vo svojich funkciách.

  Odpovedať
 3. Biela vrana
  27. januára 2021

  Pani Fabriciusová je vedúcou úradu z vôle zopár agrobarónov a je asi vďaka tomu sebaistá, že môže všetko a tak pristupuje aj k podriadeným.
  Pani je zjavne mimo misu, vychvaľuje to čo nefunguje – napr. ARVI a NSRV + LEADER na Slovensku jeden des… ale ide rozbiť ako tak fungujúci tím geoinformatikov, ktorý zúfalo potrebujeme !
  Toto je kocúrkovo, OĽANO vyhralo voľby aby čistilo “chlievy” po rezortoch zhumplovaných kádrami Smeru a SNS, no vedenie agro-sektora opakovane vymenúva do dôležitých vedúcich pozícií nominantov dohodených agrobarónmi a potom sa všetci čudujeme, že nič poriadne nefunguje a nič sa nemení k lepšiemu !!
  Pán minister budíček – odstrihnite sa od ľudí ako pani F. a ďalší, ktorých Vám ktosi nanominoval… nevidíte, kto ťahá nitky, veď sú za nimi tí istí, ktorí spôsobili úpadok a dlhodobo starostlivo budujú klientelistické schémy v rezorte, aby z nich mohli naďalej ťažiť ako doposiaľ.
  Viete ako sa k Vám dostali na palubu p. Fabriciusová, p. Gajdoš, p. Bognár ? Ak to viete je to smutné, ak nie je mi Vás ľúto.
  Už fakt nestačí hovoriť o ťaživej minulosti, ale reálne zlikvidovať tento klientelizmus a evidentné konflikty záujmov. Vyššie menovaní to za Vás určite neurobia, pretože prišli skôr s opačným zadaním !!!

  Odpovedať
 4. Peter Scholtz
  27. januára 2021

  Ale veď zámer/dôvod je úplne jasný. Kedysi mal LPIS a DPZ na starosti VÚPOP. Stal sa prúser? My nič, to VÚPOP a niekoho vyhodili. Teraz je to pod nimi, takže už sa nemajú na koho vyhovárať a kamarátov vyhadzovať. Takže to treba zasa niekam odpratať, aby sa bolo na koho vyhovárať, koho bez bolesti vyhadzovať 😉 ;(

  Odpovedať
 5. starý gazda
  27. januára 2021

  jediny kto je zodpovedny za sučastny stav rezortu je pan Mičovsky on udava smer a dava zadanie

  Odpovedať
 6. Joži
  27. januára 2021

  Len čakám kedy všetci zoberieme zasrané palice a budeme to hnať.

  Odpovedať
  1. Ragan
   27. januára 2021

   Joži , už sa potichu chystáme . No riešime to bez FB. Včas sa dozvieš o aktivácii buniek v rámci SR.

 7. Tetka Bielocká Cigereje
  27. januára 2021

  &zlatý Fico, vedel kradnúť tak, že sa aj všetkým ušlo to čo potrebovali – šašo Matovič vie kradúť iba pre seba a na ostatných zvysoka kašle, hlavne že ho plebs uprednostnil vo voľbách pred tým strašným gaunerom Ficom

  Odpovedať
 8. ElaElena
  27. januára 2021

  to je neuveriteľné…minister a tajomníci asi už nevedia kam z konopy …To je arogancia!… a zase na to doplatia tí najzraniteľnejší – poľnohospodári…a verejnosť sa môže tešiť na potraviny zo zahraničia ak zdevastujú fungujúci systém 🙁

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.