Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Vieme prví: Priame platby na rok 2021 sú vážne ohrozené!

Ministerstvo pôdohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Minister Ján Mičovský a šéfka jeho úradu Vladimíra Fabriciusová navrhli trom desiatkam geoinformatikov ministerstva výpovede dohodou k 28. 2. 2021. Títo zamestnanci pritom kompletne zabezpečujú LPIS, GSAA, či diaľkové prieskumy Zeme. Zamestnanci ministerstva sa voči tomu vzbúrili. Bez nich sa však nielen neotvorí kampaň na priame platby 2021, ale Európska komisia môže rovno odobrať akreditáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Po extrémne náročnom roku 2020 sa ani rok 2021 nezačína pre slovenských poľnohospodárov dobre. Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) na čele s ministrom Jánom Mičovským a generálnou tajomníčkou služobného úradu Vladimírou Fabriciusovou, prišli s novým rozhodnutím.

Tento raz to však môže slovenských poľnohospodárov riadne zabolieť. Ba dokonca až zlikvidovať. Ohrozené môže byť vyplatenie priamych platieb vo výške takmer 400 miliónov eur pre rok 2021. Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) dokonca hrozí, že príde o akreditáciu EK doslova expresne, ešte začiatkom jari. Dôvod?

Nepochopiteľné a odôvodniteľné?

Minister Mičovský s tajomníčkou Fabriciusovou sa rozhodli zrušiť Odbor geoinformačných systémov poľnohospodárskych pozemkov. Nie veľmi známy, avšak pre priame platby kľúčový technický úsek s tridsiatimi geoinformatikmi. Ich úlohou je kompletné zabezpečenie systému identifikácie poľnohospodárskych pozemkov (LPIS), procesy súvisiace s LPIS ako jedného z povinných prvkov Integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS) v poľnohospodárstve pre I. pilier – priame platby, aj pre úlohy II. piliera, zameraných na mimo produkčné funkcie – Program rozvoja vidieka.

Odborníci z daného odboru zabezpečujú aj kompletnú prevádzku aplikačnej časti informačného systému geopriestorová žiadosť o podporu (IS GSAA), čiže jedného z kľúčových komponentov pre administráciu priamych podpôr. Zároveň sa starajú o procesy súvisiace s vyhodnotením údajov z diaľkových prieskumov Zeme (DPZ) a z kontrol na mieste. Spracovávajú aj údaje z kontrol na mieste do prostredia GIS a priamo komunikujú s Európskou komisiou a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). A mnoho ďalších úloh súvisiacich s aktualizáciami vrstiev v LPISe.

Pre laika opísané niekoľkými slovami – kontroly a technické zabezpečenie systémov, ktoré vyžaduje pre vyplatenie poľnohospodárskych podpôr od každého členského štátu Európska komisia. Sú to povinnosti, ktoré vyplývajú z európskej legislatívy a bez nich členský štát nedostane žiadne európske financie pre svojich farmárov.

Vzbura na ministerstve

Podľa našich informácií, generálna tajomníčka ministerstva V. Fabriciusová rozhodla o presunutí celého odboru 30 zamestnancov na Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC). To však zo zákona nie je možné bez súhlasu zamestnancov, keďže ide o zmenu štátnozamestnaneckého pomeru zo štátnej na verejnú službu.

Zamestnanci sa však takémuto nelogickému kroku vzbúrili. Ich odbor fakticky zabezpečuje jednu z najdôležitejších úloh agrorezortu, popri tvorbe legislatívy – zabezpečovanie legislatívnych, technických a kontrolných požiadaviek EÚ na vyplácanie priamych platieb. Kroku generálnej tajomníčky nedodáva legitimitu ani fakt, že hardvér, na ktorom tieto systémy bežia, patrí MPRV SR, ktoré ho aj financuje.

Petícia zamestnancov

Ministerskí geoinformatici spísali voči takémuto nátlaku a ohrozeniu financií pre poľnohospodárov petíciu. Odmietli tiež ukončenie pracovných pomerov dohodou, ktoré im navrhla V. Fabriciusová. Dodajme, že geoinformatik si dnes prácu naozaj nehľadá ťažko. Vyhrážať sa zamestnancom výpoveďami, ak nepodpíšu dohody, je úplne mimo reality pracovného trhu. Ukazuje to záujem o študentov a absolventov tohto odboru na našich technických vysokých školách. Doslova každý pracuje už počas štúdia.

Delimitácia, čiže presun odboru pod inú inštitúciu je však pripravený k 28. februáru 2021. Ak nedôjde k okamžitému zastaveniu presunu odboru a k zmieru medzi vedením ministerstva a zamestnancami Odboru geoinformačných systémov poľnohospodárskych pozemkov, tohtoročná kampaň pre priame platby sa nerozbehne.

Katastrofa nebývalých rozmerov

Každý poľnohospodár vie, akú katastrofu by jej nespustenie znamenalo. Financovanie poľnohospodárov z bánk je totiž priamo naviazané na priame platby. V prípade ich neposkytnutia by tak mohlo dôjsť k obmedzeniu úverovania, následnej nemožnosti zabezpečenia osív a sadív, hnojív a pohonných hmôt na zabezpečenie jarných osevných procesov a starostlivosti o oziminy, sady a vinohrady.

Na základe akých analýz a faktov dospelo vedenie agrorezortu k takémuto rozhodnutiu a vážne hazarduje s budúcnosťou slovenského agrosektora sa bude poľnoinfo.sk pýtať všetkých zodpovedných za túto situáciu. Ich reakcie vám poskytneme akonáhle budú k dispozícii.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Hrnko
Jozef Hrnko
26. január 2021 18:50

Tu uz konci vsetka sranda. Zaujimave ze prave pod Nouzovsku to chcu presunut asi uz zabudli na jej kseft s potravinovym katalogom, alebo chcu len cerpat z jej skusenosti?

Komunál servis
Komunál servis
26. január 2021 19:30
Odpoveď na  Jozef Hrnko

Tu práve tá sranda začína. Pod kohokoľvek sa to presunie, tak je to za trest…

Nevolič
Nevolič
26. január 2021 19:37

Už aby bol prijatý zákon o hmotnej zodpovednosti politikov! To budú procesy po skončení tejto partičky… Raz aj oni skončia vo svojich funkciách.

Biela vrana
Biela vrana
27. január 2021 0:46

Pani Fabriciusová je vedúcou úradu z vôle zopár agrobarónov a je asi vďaka tomu sebaistá, že môže všetko a tak pristupuje aj k podriadeným. Pani je zjavne mimo misu, vychvaľuje to čo nefunguje – napr. ARVI a NSRV + LEADER na Slovensku jeden des… ale ide rozbiť ako tak fungujúci… Celý komentár »

Peter Scholtz
Peter Scholtz
27. január 2021 8:02

Ale veď zámer/dôvod je úplne jasný. Kedysi mal LPIS a DPZ na starosti VÚPOP. Stal sa prúser? My nič, to VÚPOP a niekoho vyhodili. Teraz je to pod nimi, takže už sa nemajú na koho vyhovárať a kamarátov vyhadzovať. Takže to treba zasa niekam odpratať, aby sa bolo na koho… Celý komentár »

starý gazda
starý gazda
27. január 2021 8:39

jediny kto je zodpovedny za sučastny stav rezortu je pan Mičovsky on udava smer a dava zadanie

Joži
Joži
27. január 2021 11:53

Len čakám kedy všetci zoberieme zasrané palice a budeme to hnať.

Ragan
Ragan
27. január 2021 13:20
Odpoveď na  Joži

Joži , už sa potichu chystáme . No riešime to bez FB. Včas sa dozvieš o aktivácii buniek v rámci SR.

Tetka Bielocká Cigereje
Tetka Bielocká Cigereje
27. január 2021 12:00

&zlatý Fico, vedel kradnúť tak, že sa aj všetkým ušlo to čo potrebovali – šašo Matovič vie kradúť iba pre seba a na ostatných zvysoka kašle, hlavne že ho plebs uprednostnil vo voľbách pred tým strašným gaunerom Ficom

ElaElena
ElaElena
27. január 2021 17:13

to je neuveriteľné…minister a tajomníci asi už nevedia kam z konopy …To je arogancia!… a zase na to doplatia tí najzraniteľnejší – poľnohospodári…a verejnosť sa môže tešiť na potraviny zo zahraničia ak zdevastujú fungujúci systém 🙁