Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Z ekonomiky

Presuny medzi piliermi nebudú realizované!

Presuny medzi piliermi nebudú realizované!

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka portál poľnonfo.sk pred malou chvíľou informovalo, že presun prostriedkov z I. piliera do II. piliera sa v roku 2020 neuskutoční! Diskusia o tejto otázke sa začala potom, ako sa portál poľnoinfo.sk dostal k internému materiálu agrorezortu, ktorý mal byť schválený na porade vedenia ministerstva.

„Presuny medzi piliermi nebudú realizované,“ informoval portál poľnoinfo.sk Vladimír Machalík, riaditeľ odboru komunikácie a marketingu agrorezortu.

Materiál vzbudil mimoriadne znepokojenie zo strany agrárnej verejnosti, koaličných partnerov ale aj  poradcov ministra.

Predložený dokument, ktorý až vo štvrtok, v neskorých večerných hodinách, zhodili na ministerstve pôdohospodárstva zo stola, informoval, že opatrenia Programu rozvoja vidieka 2014-2020 mali byť financované zdrojmi z priamych platieb.

Už v tomto roku by to prinieslo zníženie priamych platieb o 60-miliónov eur. V roku 2020 pritom dochádza k zníženiu priamych platieb aj tak, a to z dôvodu presunu finančných prostriedkov z II. do I. piliera, ktorý zrealizoval ešte minister Jahnátek a tak boli priame platby do roku 2019 posilnené.

Aktuálneho roka sa však už Jahnátkom zrealizovaný presun nedotýka. Ak by tak prešiel návrh predložený na štvrtkové vedenie ministerstva o presune finančných prostriedkov z I. piliera do II. piliera SPP, znamenalo by to medziročný výpadok prevádzkových zdrojov v poľnohospodárstve vo výške 120-miliónov eur!

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1557 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
farmár78
Neregistrovaný
farmár78
29. mája 2020 13:06

Dobrý deň, Uff tak dobrá správa na koniec týždňa. Dúfajme že po štvrtkovom vyjadrení ministra na tlačovke a dnešnom ozname nebude ministerstvo fungovať spôsobom: Čo hodina to novina. A na rádiu expres dokonca povedal že ešte našli 40 mega. Super P.S. Úloha do budúcna: Podporiť tých ktorí robíme a produkujeme… Celý komentár »