Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Šokovaní poľnohospodári, koaličný partner aj poradcovia ministra

Šokovaní poľnohospodári, koaličný partner aj poradcovia ministra
insert_photoautor

Na základe informácií o presune prostriedkov z I. do II. piliera SPP už v roku 2020, ktoré vo štvrtok zverejnil portál poľnoinfo.sk, došlo k mobilizácii slovenského poľnohospodárstva. Návrh ministerstva pôdohospodárstva, ktorý mal byť len jedným zo schválených bodov štvrtkového rokovania vedenia agrorezortu, rozprúdil vášnivú diskusiu a naštartoval predstaviteľov poľnohospodárskej samosprávy, ktorí sa zišli v poobedných hodinách aj pred budovou ministerského úradu v Bratislave.

Rokovali, ale informáciu nedostali

“S veľkým znepokojením sme prijali informácie o tom, akým spôsobom súčasné ministerstvo uvažuje, že chce presúvať prostriedky z priamych platieb do Programu rozvoja vidieka. To znamená z prvého piliera do druhého piliera. Je nám veľmi ľúto, že pred dvoma dňami (26.5.), keď sme boli na jednaní na ministerstve pôdohospodárstva ako RPPS, sme konkrétne túto vec nepreberali,” priblížil Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Členovia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorí len začiatkom týždňa rokovali s dvoma štátnymi tajomníkmi a s najvyšším mužom rezortu sú prekvapení, že im takýto dokument nebol predložený.

Ján Jelen zo Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, ktoré organizuje najmä malých poľnohospodárov, hovorí, že členovia organizácie boli zhrození.

„Jednoducho takto sa to nerobí. My sme takisto sedeli s pánom ministrom ako RPPS a nikto nám to v utorok nepovedal. Dohoda bola, že sa budeme informovať o jednotlivých veciach. Toto je podstatná zmena, že nám klesne priama platba z 209 na 150 eur na hektár,“ hovorí Ján Jelen.

Prístupu ministerstva, ktoré na jednej strane s Radou rokovalo, a na druhej jej nepredložilo takýto zásadný dokument, nerozumie ani Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska. Ich organizácia zastupuje roľníkov hospodáriacich na výmere 400-tisíc hektárov pôdy.

„Poľnohospodári vyvolávajú, robte niečo! Ak sa to dnes schváli a pôjde list do Bruselu, tak mi do toho Bruselu pôjdeme tiež. Ale s traktormi, aby to Brusel neakceptoval. Je to nenormálne voči slovenským poľnohospodárom,“ hovorí nahnevaná predsedníčka AKS.

Situácia po dnešnom zverejnení článku nabrala rýchly spád. Poľnohospodári sa dokázali v priebehu niekoľkých hodín zmobilizovať a jednohlasne odpovedať na partizánsky zámer ministerstva.

“Chceme vyzvať MPRV SR, že toto je červená čiara pre všetkých poľnohospodárov, hlavne pre tých, ktorí majú živočíšnu a špeciálnu rastlinnú výrobu. Keď nechceme zažiť rozvrat slovenského poľnohospodárstva v priamom prenose, aby poľnohospodári z roka na rok dostali cez 120 miliónov eur menej v priamych platbách, tak nech tento dokument ani do Bruselu (MPRV SR) neposiela a nech takýmto spôsobom neuvažuje,” zdôraznil Emil Macho.

Nič nevedeli ani poradcovia ani koaličný partner

O návrhu na zmenu dotačného systému nie len na rok 2020, ale aj rok 2021 a v prípade dlhšieho prechodného obdobia aj na rok 2022, neboli informovaní ani minulý týždeň menovaní poradcovia.

Zaskočený celou situáciou je aj Jaroslav Karahuta, predseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

„Dnešný deň pre slovenských poľnohospodárov začal ľadovou sprchou! V noci okolo 3:00 hod. bola na portáli poľnoinfo.sk zverejnená neoverená informácia o krátení priamych platieb z I. piliera vo výške 15%. Ako predseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie som mal byť minimálne informovaný o príprave takýchto zásadných zmien. Hnutie Sme Rodina, ktoré ma nominovalo na predsedu výboru, je v koalícií aj s OĽaNO, ktoré nominovalo vedenie MPRV SR a takéto zásadné rozhodnutia sa nerobia bez vedomostí koaličných partnerov,“ informuje prostredníctvom sociálnej siete Jaroslav Karahuta.

Podľa zdrojov portálu poľnoinfo.sk, bol o dnešnej vyhrotenej situácii informovaný aj predseda hnutia Sme Rodina Boris Kollár. Ten mal dokonca o nej komunikovať priamo s predsedom vlády.

Jaroslav Karahuta sa vo svojom statuse ďalej zamýšľa, že takto nepremyslený krok by dostal celý rezort poľnohospodárstva do ekonomickej straty.

„Banky by nemali kryté úvery viazané na priame platby a prepadli by sme ešte viac vo všetkých zásadných ukazovateľoch, ako sú saldo zahraničného obchodu, potravinová sebestačnosť, podiel slovenských výrobkov na pultoch reťazcov, zamestnanosť na 100 hektárov alebo pridaná hodnota na hektár,“ vymenúva Jaroslav Karahuta.

Viazaná platba mala podľa Karahutu narásť

Predseda výboru NR SR na sociálnej sieti informuje, že ministrovi Mičovskému predložil v prvej polovici apríla dokument, na základe ktorého mohol požiadať Európsku komisiu o udelenie výnimky na presun finančných prostriedkov. Ide o presun v rámci I. piliera zo základnej odviazanej platby na plochu na platbu viazanú na produkciu a to v rámci prechodného obdobia, až do zavedenia nových pravidiel SPP 2020 – 2027.

„Na najbližšom výbore NR SR pre pôdohospodárstvo, ktorý sa bude konať 3.6.2020 sa budem pýtať na reakciu Bruselu na náš návrh na zvýšenie viazaných platieb,“ hovorí Jaroslav Karahuta.

Na článok zverejnený na portáli poľnoinfo.sk reaguje aj ďalší člen výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Patrick Linhart.

„Reagujem na všetky vaše otázky odpoveďou “nechápem, neviem, nesúhlasím”. Toto je vec exekutívy, čiže hnutia OĽANO a Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o tomto nebol ani informovaný. Nič nebolo minimálne aspoň prediskutované. Bez nejakého odôvodnenia šok ako blesk z jasného neba. Každopádne toto im neprejde. Určite nie u poľnohospodárov a snáď na budúci týždeň dostaneme ako Výbor odôvodnenie s informáciami, čo má toto znamenať. Budeme rázne žiadať vysvetlenie,“ uviedol na sociálnej sieti Patick Linhart, poslanec NR SR za Sme Rodina.

O tom, aké sú výsledky zasadnutia vedenia ministerstva zatiaľ nie je známe. Viac svetla do výsledkov rokovania nepriniesla ani odpoveď ministerstva pôdohospodárstva, ktorá zaznela tesne po brífingu RPPS.

“K tejto téme momentálne prebiehajú na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka odborné vnútrorezortné rokovania. Zatiaľ je preto priskoro sa k tomu vyjadrovať,” uviedol v reakcii na RPPS SR hovorca MPRV SR Vladimír Machalík.

Podľa neoficiálnych informácií by stanovisko agrorezortu mohlo byť známe v priebehu piatka.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Nohavica
Nohavica
29. máj 2020 8:06

…pán minister, prestaňte chodiť po slovensku a najprv si zrobte domáce úlohy ! musíte tam byť a riadiť to, takto tam raz za čas prídete, niečo vám podstrčia a takto to dopadne…..a zbavte sa toho fecka, lebo budú ešte väčšie problémy….on to nerobí úmyselne, on na to jednoducho nemá….nech ho… Celý komentár »

Ing. Miroslav Juríček
Ing. Miroslav Juríček
29. máj 2020 9:25

koncepcia sa takto nerobí zaťať do výroby mlieka, oviec a strukovín kde na slovensku nevyrobíme k sebestačnosti ani 5% fazule je nehorázne. Je potrebne pripraviť do budúcnosti podpory tak aby sme dávali prostriedky na zamestnanosť a produkciu potravín vedúcu k sebestačnosti. nepotrebujeme farmy s produkciou len obilnín, olejnín. kukurice ktoré… Celý komentár »

farmár78
farmár78
29. máj 2020 9:58

Dobrý deň, Takže o 15% krátení priamych platieb ma informovala moja banka už v októbri 2019. To je dedičstvo chemika a zememeračky. O.K. prečo ma informovala banka a nie ministerstvo ????? Poďme do súčasnosti: keď poviem A farmár krátim ti o 15% platby I. pilier, tak sa patrí jedným dychom… Celý komentár »