Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Živočíšna výroba

Navrhované zámery ministerstva môžu zlikvidovať prvovýrobu mlieka

blank

Slovenskí prvovýrobcovia mlieka sa obávajú pripravovaných zmien v systéme priamych platieb a viazaných podpôr na kravy s trhovou produkciou mlieka. Ich obavy vychádzajú z programového vyhlásenia vlády aj z dnes potvrdených informácií, že ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje presun prostriedkov z I. do II. piliera.

„Je potrebné si uvedomiť, že presun sa nedotýka len zníženia platieb na plochu ale aj viazaných podpôr z ktorých je podporovaná produkcia citlivých komodít. Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka je zásadne proti zníženiu priamych aj viazaných platieb, nakoľko už ich súčasná výška nedosahuje úroveň európskych platieb a vážne ohrozuje konkurencieschopnosť slovenských poľnohospodárskych podnikov. Zastávame názor, že schválenie zníženia podpory slovenským poľnohospodárom je aj v príkrom rozpore s Programovým vyhlásením vlády SR, pretože spôsobí zníženie sebestačnosti vo výrobe potravín,“ hovorí Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Slovenský sektor prvovýroby mlieka prežil od vstupu do Európskej únie tri vážne krízy, pri ktorých slovenskí prvovýrobcovia mlieka, podľa SZPM, zaznamenali kumulovanú stratu v celkovom objeme vyše 500  miliónov eur.

„Tieto straty spôsobili pokles počtu podnikov prvovýroby mlieka o 50% a stavov dojníc o 40%. Ďalšie zníženie podpôr súvisiacich s produkciou mlieka vážne ohrozí budúcnosť sektoru mlieka na Slovensku,“ hovorí Alexander Pastorek.

SZPM žiada o prehodnotenie zámeru znížiť sadzby priamych platieb na plochu a viazanej platby na kravy s trhovou produkciou mlieka.

„V prípade potreby konzultácie sme pripravení poskytnúť rezortnému ministerstvu svoj odborný potenciál a profesionálne skúsenosti v oblasti prvovýroby mlieka a spolupracovať pri prijímaní opatrení, ktoré by pomohli riešiť túto zložitú situáciu,“ uzatvára Alexander Pastorek.

Autor článku: Slovenské mlieko
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

 1. blank
  Nohavica
  28. mája 2020

  váš odborný potenciál na Dobrovičovej nikoho nezajíma….
  ….čo čakáte, keď poradcom velí odborník na rozmiestňovanie regálov v tescu ?

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.