Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z ekonomiky

Východní členovia EÚ rokovali a odmietajú škrty v poľnohospodárskych podporách

Východní členovia EÚ rokovali a odmietajú škrty v poľnohospodárskych podporách
insert_photohttps://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyrownanie-doplat-dla-rolnikow--wokol-polski-formuluje-sie-europejska-koalicja - Rokovanie vládnych predstaviteľov

Vládni predstavitelia z ôsmich krajín východnej časti Európskej únie dnes rokovali vo Varšave o spoločnom stanovisku k podpore poľnohospodárstva z rozpočtu Únie na roky 2021 až 2027. Vo vyhlásení zdôraznili odmietavý postoj k akýmkoľvek škrtom v Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP), ktorá by podľa nich mala zostať „na úrovni rokov 2014 až 2020“. Spory ohľadom tradičných dotačných programov boli minulý týždeň jednou z hlavných prekážok na rozpočtovom summite únijných lídrov.

Dnešného rokovania v poľskej metropole sa okrem miestneho ministra poľnohospodárstva zúčastnili predstavitelia Maďarska, Rumunska, Bulharska, Českej republiky a trojice pobaltských štátov. Prítomný bol tiež poľský eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

Podľa vlád strednej a východnej Európy budú poľnohospodári v najbližších rokoch čeliť ekonomickým výzvam plynúcim z dlhodobých ekologických cieľov EÚ. Prísnejšie štandardy ochrany životného prostredia prinesú potrebu investovať do „ekologických technológií, udržateľných riešení a nových pracovných miest a budú generovať vyššie náklady“.

Aj poľnohospodárstvo prispelo k nedohode

„Kľúčovým problémom je spôsob financovania týchto nových úloh. Vyššie požiadavky sa musia odraziť vo viacročnom finančnom rámci. Preto odmietame škrty v rozpočte SPP u budúceho viacročného finančného rámca. Trváme na tom, že ten by mal zostať na úrovni rokov 2014 – 2020,“ píše sa v spoločnom vyhlásení predstaviteľov ôsmich krajín.

Kancelária poľského premiéra Mateusz Morawieckého zároveň na twitteri uviedla, že Varšava sa usiluje o „zvýšenie rozpočtu v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky a politiky súdržnosti“.

Nezhody ohľadom výšky prostriedkov pre tieto dva kľúčové únijné programy prispeli k tomu, že lídri krajín EÚ sa na konci minulého týždňa nedohodli na podobe nového viacročného rozpočtu. Napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron po summite vyhlásil, že nemohol pristúpiť na upravený návrh šéfa Európskej rady Charlesa Michela, pretože trvá na vyššom objeme financií na platby poľnohospodárom.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyrownanie-doplat-dla-rolnikow--wokol-polski-formuluje-sie-europejska-koalicja - Rokovanie vládnych predstaviteľov

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments