Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Vojna prehodnocuje priority. Európske poľnohospodárstvo má vyrábať

Vojna prehodnocuje priority. Európske poľnohospodárstvo má vyrábať
insert_photoautor - Diskusia euractiv.sk 9. 5. 2022

Ruská agresia voči Ukrajine prináša postupnú zmenu pohľadu na európske poľnohospodárstvo. Európska komisia rozhodnutiami z ostatných týždňov veľmi opatrne otáča kormidlo smerovania agrosektora k vyššej produkcii. Spoločenstvo dvadsiatich siedmich štátov je pritom aj v súčasnosti najväčším exportérom potravín na svete. Prečo teda dochádza k takémuto rozhodnutiu? Cieľom je zabezpečiť dostatok potravín aj pre trhy v severnej Afrike, ktoré z dôvodu obmedzených schopností Ukrajiny vyvážať komodity, môžu strádať. Odznelo na dnešnej akcii portálu euractiv.sk v Bratislave.

Produkcia vo výške 70 miliónov eur

„To čo pred vojnou nebolo možné, sa aktuálne uvoľňuje. Prichádzajú konkrétne opatrenia na úrovni Európskej únie,“ uviedol počas diskusie Ladislav Miko, ktorého slovenská verejnosť pozná ako bývalého šéfa Zastúpenia EK na Slovensku. Aktuálne pôsobí ako poradca českého ministra životného prostredia.

Najvýraznejším opatrením je uvoľnenie povinnosti ponechať časť pôdy úhorom. V nedávnej minulosti slovenský agrorezort uviedol, že u nás ide o pôdu s výmerou 36 tisíc hektárov. Ak uvedenú plochu prepočítame na produkciu, hovoríme napríklad o výrobe 100 tisíc ton repkového semena navyše. Pri súčasných cenách a produkcii tri tony z hektára ide o dodatočné tržby slovenských poľnohospodárov vo výške 70 miliónov eur.

„Niektorí poľnohospodári túto možnosť využijú. Ten efekt sa dostaví,“ myslí si Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Časť pestovateľov mohla využiť lepšie dostupné parcely už v ostatných týždňoch. Iné plochy budú k dispozícií v závere leta, keď sa osieva repka či podniky začínajú so zakladaním porastov ozimín.

Úhorovanie malo podporiť environmentálne a ekologické ciele

„Zaraďuje sa vyšší prevodový stupeň z hľadiska produkcie potravín. Čaká nás výpadok produkcie a v rámci globálnej bezpečnosti musíme zvažovať, ako ten výpadok vyrovnať,“ hovorí Michal Wiezik, slovenský europoslanec.

Ten však upozorňuje, že takzvaná pôda ležiaca ladom mala svoje opodstatnenie.

„Úhor mal podporiť environmentálne a ekologické ciele. Teraz sme sa priklonili k tomu, že si tento luxus nemôžeme dovoliť. Mrzí ma, že niektorí upozorňujú, že na tieto enviro ciele máme v rámci agrárnej výroby rezignovať,“ povedal počas diskusie Michal Wiezik.

Samotné dočasné prehodnotenie prístupu k úhorovaniu je pritom len jedným z podporných faktorov, ktoré spoločne prijala Európa.

Štátne zdroje

„Z pohľadu členskej krajiny sú opatrenia dostatočné. Je tam však jedno veľké ale. EÚ povedala, vytvorte si štátne pomoci aké chcete. Poľsko to využilo a okamžite vytvorilo podporu na pomoc poľnohospodárom s drahými cenami hnojív. EÚ im opatrenie do dvoch týždňov notifikovala. Aby Slovensko dostatočne využívalo schémy štátnych pomocí, malo by mať dostatok finančných prostriedkov,“ hovorí Emil Macho.

Obdobie, ktoré prináša možnosť rýchleho a bezproblémového schvaľovania národných podporných schém zdá sa, zatiaľ nevyužívame. Dlhodobo na to upozorňoval bývalý šéf Európskej komisie u nás a dnes to opäť zopakoval.

„Intenzita štátnej pomoci bola aj v minulosti problém. Príliš sa spoliehame na európske peniaze. Ak tam nie je podpora zo štátneho rozpočtu, niektoré opatrenia sa ťažko implementujú,“ upozornil L. Miko.

Notifikácia pomocí

Jarmila Halgašová, poslankyňa SaS v diskusii uviedla, že náš štátny rozpočet je obmedzený. Pri mnohých výdavkoch z ostatných rokov sa skôr ponúka polemika, či je viac obmedzený alebo skôr otázkou priorít.

Na druhej strane pri prostriedkoch vyplácaných z národného rozpočtu hovoríme vôbec o schopnosti Slovenska notifikovať oficiálne štátne pomoci. Podpora živočíšnej výroby a v súčasnosti aj podpora potravinárstva sú dotované na základe zberu dát od podnikateľských subjektov. O tom, aké informácie napríklad Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum zbiera na základe zmlúv so žiadateľmi, sa z ich obsahu zverejnenom na webe nedozviete. Dotazník, ako príloha zmluvy, nie je v Centrálnom registri zmlúv zverejnený. Aktuálna atmosféra v Bruseli pritom praje tomu, aby si agrorezort dal čo najrýchlejšie schváliť jasné pravidlá pomoci, ako ich poznáme napríklad pri Zelenej nafte pre prvovýrobu.

Jarmila Halgašová vo svojom dnešnom vystúpení upozornila, že podpora produkcie je nastavená už v slovenskom strategickom pláne.

„Nikoho neteší situácia v ktorej sme sa ocitli. Pre Slovensko však prináša aj obrovskú príležitosť. Cieľ je vyrábať poľnohospodárske komodity s vyššou pridanou hodnotou, lebo v rámci produkcie z hektára sme v Európskej únii tretí od konca,“ povedala J. Halgašová.

Nakŕmiť severnú Afriku

Ukrajina je významným exportérom rastlinných komodít do severnej Afriky. Nemožnosť exportovať produkciu z jej prístavov lodnou dopravou, ponúka len neplnohodnotnú alternatívu v podobe prevozu produkcie prostredníctvom železnice.

„EÚ bude musieť v kontexte najbližších rokov nakŕmiť severnú Afriku, aby zabránila exodu ľudí z tejto oblasti. Pre krajiny ako Slovensko to môže byť príležitosť, aby sme produkovali viac,“ myslí si Macho.

Nedostatku potravín sa na bývalých exportných trhoch Ukrajiny, v severnej Afrike, obáva aj Miko. To súvisí s celkovou zmenou klímy, rozširovaním púšte a následnej straty schopnosti produkcie potravín. Zúčastnení sa zhodli, že produkcia z dôvodu situácie na Ukrajine musí narásť. Európa však, podľa Ladislava Mika či Michala Wiezika, nemôže pri tomto cieli rezignovať na environmentálne opatrenia, ktoré si stanovila v nedávnej minulosti. Iný názor má napríklad Jarmila Halgašová.

“Pri stratégii z Farmy na vidličku je potrebné zhodnotiť každé opatrenie. Niektoré treba prehodnotiť. Napríklad odloženie povinnosti zrušiť klietkové chovy neohrozuje environmentálne ciele a tak aj život na našej planéte,” uzavrela J. Halgašová.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Diskusia euractiv.sk 9. 5. 2022

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments