Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Voda nad zlato?

Voda nad zlato?
insert_photoaqua-aurea.sk

Štáty sveta sa nevyhnutne budú musieť dohodnúť o obmedzení spotreby vody a bojovať proti jej znečisteniu. V opačnom prípade čaká ľudstvo do roku 2025 nedostatok vody, čo sa môže stať príčinou medzinárodných konfliktov.

Upozorňuje na to koalícia štyridsiatich vedúcich francúzskych podnikov – EPE, ktorí sa angažujú v boji za ochranu prírodného prostredia. Podľa výskumu, ktorý uskutočnili v súvislosti s perspektívami rozvoja vodných zdrojov do roka 2025, ľudstvo očakáva demografický rast, zvýšenie životnej úrovne, intenzifikácia hospodárskej činnosti, rast urbanizácie a zmena klimatických podmienok. Nedostatok vody v konečnom dôsledku povedie k vzniku konfliktov.

„Zdroje viac ako 260 svetových riek sú rozdelené medzi dvoma alebo niekoľkými štátmi. Ak nebudú existovať presné dohody alebo inštitúcie o regulovaní zdrojov, môžu vzniknúť vážne medzinárodné konflikty,“ uvádza EPE.
Do roku 2025 presiahne populácia na Zemi 8 miliardovú hranicu, čo na lokálnej úrovni vyvolá zvýšené nároky na vodné zdroje. V súčasnosti jeden človek spotrebuje v priemere dvakrát viac vody ako v roku 1900 a táto tendencia pokračuje.
Rozvoj ekonomiky a sféry služieb spôsobí rast spotreby vody, pričom väčšia časť zodpovednosti za vzniknutú situáciu nesie priemysel, nie poľnohospodárstvo.

Do roku 2025 bude 5,2 miliardy ľudí žiť v mestách. Takáto úroveň urbanizácie si vyžiada vytvorenie rozsiahlej infraštruktúry na prerozdeľovanie vody, jej zachytávanie a čistenie tej použitej. Nové technológie si budú vyžadovať obrovské investície.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: aqua-aurea.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments