Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Víkendová zaujímavosť: Vedci objavili druh žaby, ktorý považovali za vyhynutý

Víkendová zaujímavosť: Vedci objavili druh žaby, ktorý považovali za vyhynutý
insert_photowikipedia

Špecialisti z univerzity v Manchestri objavili a odfotili samičku malej žaby druhu Isthmohyla rivularis. O tomto druhu žiab predpokladali, že vyhynul už pred 20 rokmi,“ uviedla spoločnosť BBC. Žabu objavili v Kostarike, v lesnej rezervácii Monteverde.

V roku 2007 jeden z výskumníkov z univerzity v Manchestri uviedol, že videl samčeka tohto druhu žiab. Vedci preskúmali práve tie miesta, o ktorých výskumník tvrdil, že tam videl samčeka žiab druhu Isthmohyla rivularis.

„Objavenie samičky, a tiež niekoľkých samčekov, nám dovoľuje predpokladať, že sa tieto obojživelníky rozmnožujú a sú schopné vyžiť,“ hovoria vedci.

Herpetológ Andrew Grey z univerzity v Manchestri povedal, že objavenie tejto žaby je „vrcholom jeho kariéry“.
Teraz, keď už vieme, že v divej prírode existujú obe pohlavia tohto druhu žiab, je nevyhnutné preskúmať aké sú osobitosti existencie tohto druhu a vyvinúť všetko úsilie, aby sme ich zachránili,“ povedal.

Samička, ktorú objavili, je dlhá 2,5 centimetrov. Je hnedastá a pokrytá malými zelenkastými fliačikmi. Objaviť samičku nebolo jednoduché, lebo zvuk vydáva len veľmi zriedkavo, zatiaľ čo samčeky sa oveľa častejšie „prezentujú“ hlasitými zvukmi.

Špecialisti z univerzity v Manchestri hľadali tento druh žiab na žiadosť Tropického vedeckého centra v Monteverde. Maličkú samičku, sediacu na liste, nakoniec objavil šéf uvedeného centra Luis Obando.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German -
Zdroj obrázku: wikipedia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments