Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Víkendová zaujímavosť: Motýľ Monarch môže stratiť svoje tradičné miesta prezimovania

Víkendová zaujímavosť: Motýľ Monarch môže stratiť svoje tradičné miesta prezimovania
insert_photogimiweb.net

„Jeden z najkrajších motýľov na svete – motýľ Monarch, latinským menom Danous plexippus, môže prísť o svoje tradičné miesta prezimovania v Mexiku. Dôvodom je intenzívne vyrubovanie lesov,“ uviedol Svetový fond na ochranu prírody (WWF).

Motýľ Monarch má veľké oranžovo-čierne krídla s rozpätím 9 centimetrov, vyskytuje sa v hojnom počte v Severnej Amerike. Je veľmi známy kvôli svojmu každoročnému putovaniu na miesta prezimovania v Mexiku a Kalifornii.

Unikátnosť tohto druhu spočíva v tom, že do svojich „zimných domovov“ v horách Mexika migruje len v určitom období a usídli sa tam len v určitej malej oblasti v zalesnených horách zhruba 100 kilometrov severozápadne od hlavného mesta. Každoročne cestuje do Mexika viac ako 150-tisíc turistov z celého sveta, aby uvideli tento zaujímavý jav.

Ako uvádza WWF, v posledných rokoch bolo vyrúbaných viac ako polovica z 56-tisíc hektárov prirodzených lesov v Mexiku a v Michigane, kde každoročne prilieta prezimovať milióny motýľov Monarchov z Kanady a Severnej Ameriky.

Šéf mexického oddelenia na ochranu prírody Omar Vidal hodnotí vzniknutú situáciu ako kritickú, nehľadiac na to, že v júli 2008 boli miesta prezimovania motýľa Monarcha zaradené UNESCO-m do svetového dedičstva ľudstva.
O. Vidal si zároveň myslí, že bez riešenia sociálnych problémov, vytvorenia nových pracovných miest pre miestne obyvateľstvo, sa problematiku vyrubovania lesov nepodarí vyriešiť.

Zostáva pre nás tajomstvom, ako sú schopné milióny motýľov nájsť svoje miesta prezimovania, ktoré sú až tisíce kilometrov vzdialené, a potom na jar sa opäť vrátiť do Severnej Ameriky, aby tu nakládli vajíčka a zahynuli.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: gimiweb.net

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments