Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V Nitre padlo za týždeň toľko zrážok, ako inokedy za celý jún

V Nitre padlo za týždeň toľko zrážok, ako inokedy za celý jún
insert_photoSHMÚ

Aktuálne je takmer celé Slovensko bez rizika sucha. Skonštatoval to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti v rámci klimatologického zhodnotenia 23. týždňa s tým, že v uplynulom týždni sa opäť začali vyskytovať výdatnejšie dažde. V niektorých prípadoch boli dôsledkom vytvárania búrkovej oblačnosti, kedy boli podľa ústavu niektoré izolované regióny zasiahnuté intenzívnym dažďom a za hodinu mohlo miestami spadnúť aj 50 milimetrov zrážok a viac.

SHMÚ tiež skonštatoval, že začínajúce až mierne pôdne sucho je aktuálne len lokálne na Hornej Orave.

„Deficit pôdnej vlahy je najviac mínus 20 až mínus 40 milimetrov na Orave. Na takmer celom území pozorujeme nadbytok vlahy, najviac plus 60 až plus 80 milimetrov na juhu Podunajskej nížiny,“ priblížil.

Čo sa týka meteorologického sucha, najvyšší týždenný úhrn zrážok z monitorovaných staníc zaznamenal SHMÚ v Žihárci (takmer 98 milimetrov), Telgárte (takmer 90 milimetrov) i v okolí Piešťan a Mochoviec (nad 75 milimetrov).

SHMÚ tiež skonštatoval, že územná premenlivosť zrážok bola taká výrazná, že niektoré mimoriadne vysoké úhrny sieť meteorologických staníc nemusela zachytiť a na ich identifikáciu bolo treba použiť dištančné merania meteorologických radarov.

„Toto sa stalo minulý štvrtok (8. 6.) popoludní napríklad v Bratislave,“ uviedli meteorológovia.

Dodali, že aj v ostatných dňoch boli na Slovensku v niektorých izolovaných oblastiach mimoriadne vysoké úhrny zrážok. Napríklad v utorok (6. 6.) spadlo v Silici 56 milimetrov zrážok, v Rožňave 48 milimetrov, v Revúcej 42 milimetrov. Intenzívne búrkové lejaky boli podľa slov SHMÚ v piatok (9. 6.) aj na krajnom severovýchode Slovenska. Napríklad v Osadnom zaregistrovali 54 milimetrov zrážok, pričom iba za hodinu tam spadlo 44 milimetrov zrážok. Cez víkend zaznamenal SHMÚ o niečo nižšie úhrny pri búrkach.

Za zaujímavé označili meteorológovia aj kumulované úhrny zrážok. Napríklad v Detvianskej Hute zaregistrovali za dva dni, od 8. 6. do 9. 6., až 96 milimetrov zrážok.

„Takže týždenné úhrny dosiahli na niektorých miestach hodnoty okolo 100 milimetrov, prípadne viac,“ dodal ústav.

Priblížil, že napríklad v Nitre napršalo za celý týždeň 56 milimetrov zrážok, pričom iba v dvoch dňoch zaznamenali 33 milimetrov zrážok.

„Takže za jeden týždeň tam zaznamenali takmer toľko zrážok, ako tam predstavuje dlhodobý priemerný mesačný úhrn zrážok za celý jún (59 milimetrov), vypočítaný za obdobie 1991 – 2020,“ zhodnotili.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: SHMÚ

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments