Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V kauze Dobytkár došlo k spresneniu obžaloby

V kauze Dobytkár došlo k spresneniu obžaloby
insert_photopoľnoinfo.sk - príchod obžalovaných a ich právnych zástupcov na súdne pojednávanie v kauze Dobytkár (19.1.2023).

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračoval vo štvrtok v hlavnom pojednávaní v korupčnej kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Pred senát sa postavil bývalý šéf PPA Juraj Kožuch, ktorý je spolu s ďalšími siedmimi osobami obžalovaný z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Kožuch: Som nevinný

Exšéf PPA vo výpovedi spochybňoval tvrdenia kľúčového svedka v procese Mareka Kodadu, ktorý na ostatnom pojednávaní vlani v októbri vypovedal, ako jemu a spoluobžalovanému finančníkovi Martinovi Kvietikovi zabezpečoval “provízie” zo schválených agrodotácií.

“Trestnú činnosť, z ktorej som obvinený, som nespáchal a ani spáchať nemohol. Som nevinný. To, čo vypovedal kajúcnik Marek Kodada, sú absolútne nezmysly a klamstvá, chráni seba. Nikdy som žiadne dohody s Martinom Kvietikom nemal,” vyhlásil obžalovaný.

Senátu podrobne popisoval celý proces schvaľovania agrodotácií a pomáhal si aj vlastným nákresom na tabuli. Obvinenie z korupcie mu vraj zničilo povesť.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry spresnil obžalobu

Ešte v úvode pojednávania obhajcovia žiadali, aby mohli reagovať na spresnenie obžaloby, s ktorou prišiel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Priestor dostanú neskôr.

Podľa Dušana Ivana, obhajcu Martina Kvietika, prokurátor vnáša chaos do trestného procesu, má ísť o neodborný a neúčinný pokus napraviť vážne chyby obžaloby. Niektorí advokáti hovoria o “novej” obžalobe. Prokurátor tvrdí, že totožnosť skutku zostala zachovaná.

“Prokurátor ÚŠP prekvapivo po skončení hlavného pojednávania 25. októbra 2022 odovzdal senátu ŠTS a procesným stranám ‘spresnenie’ obžaloby. Ide o bezprecedentný postup prokurátora, ktorým priznáva zjavnú skutkovú a právnu neudržateľnosť narýchlo spísanej, nezrozumiteľne a nelogicky formulovanej obžaloby spred viac ako roka. Aj vo vzťahu k môjmu klientovi upravuje a mení obžalobu, keďže objektívne dôkazy už ani z prípravného konania pôvodnú obžalobu nepotvrdzovali,” konštatoval v stanovisku Ivan s tým, že takýto procesný inštitút trestnoprávne predpisy nepoznajú.

“Prokurátor opäť nevysvetlil rozpor medzi jeho spresňujúcim stanoviskom a pôvodnou obžalobou, takže nepresnosti pretrvávajú. Zmenený postoj prokurátora je v mnohých veciach taký závažný, že obžalovaní majú právo sa znova vyjadriť. Je na ňom, aby vysvetlil zmeny a nejasnosti. Prokuratúra je v absolútnej dôkaznej núdzi,” zdôraznil Marek Para, obhajca Norberta Bödöra.

V skupine obžalovaných je okrem Juraja Kvietika, finančníka Martina Kvietika a nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra aj Ľubomír Kropil, Peter Kuba, Ľubomír Partika, Milan Kopriva a Viktor Miklas, ktorý na rozdiel od ostatných vinu priznal. Súd požiadal, aby sa ďalšie pojednávania vykonali v jeho neprítomnosti.

 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - príchod obžalovaných a ich právnych zástupcov na súdne pojednávanie v kauze Dobytkár (19.1.2023).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments