Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

V deň keď chválili, dostali aj prísľub kráľovskej dotácie

V deň keď chválili, dostali aj prísľub kráľovskej dotácie
insert_photoTASR - Tlačová konferencia Spolku farmárov Slovenska v Košiciach 16. novembra 2018. Na snímke členovia prípravného výboru Milan Kyseľ a Anna Balková.

Okrem bývalej firmy štátneho tajomníka Milana Kyseľa, ktorá si vďaka podpore z ministerstva pôdohospodárstva polepšila o 27 tisíc eur, bola ešte štedrejšou výškou dotácie podporená aj spoločnosť, v ktorej pôsobí Anna Balková, dlhoročná kolegyňa Milana Kyseľa zo Spolku farmárov Slovenska. Podľa výšky podpory sa zdá, že je jednou z najväčších chovateliek ošípaných v krajine. Spoločnosť Ján Balko, s. r. o., kde pôsobí ako jedna z dvoch konateľov, dosiahla vyššiu dotáciu ako najväčší dánski chovatelia u nás Pigagro Ipeľský Sokolec či FirstFarms Gabčíkovo. Podľa dnešného vyjadrenia MPRV SR, tento spôsob rozdeľovania podpory bol ich zámerom.

„Ministerstvo smerovalo pomoc aj k našim menším a stredným domácim farmárom s cieľom podporiť decentralizáciu chovu ošípaných.  Ten je v súčasnosti koncentrovaný vo veľkochovoch zahraničných, predovšetkým dánskych firiem, čo predstavuje pri šírení afrického moru vysoké riziko. Nedávno sa to ukázalo v Jesenskom pri Rimavskej Sobote, kde štát musel platiť likvidáciu 24 tisíc ošípaných. Podporu malých a stredných farmárov považujeme za dôležitý krok k budovaniu vyššej potravinovej sebestačnosti Slovenska, na rozdiel od strany HLAS-SD, ktorá aj v tomto prípade obhajuje záujmy zahraničných veľkofariem,“ informuje v stavisku pre TASR agrorezort.

Dánska spoločnosť Pigagro dosiahla vlani na Slovensku, podľa portálu Finstat, tržby 18 miliónov eur, vytvorila zisk dva milióny eur a do štátneho rozpočtu odviedla daň z príjmu vo výške 560 tisíc eur. Z dotačného titulu aktualizácia informačnej databázy, spracovanie a vyhodnotenie údajov za účelom ochrany chovov ošípaných pred šírením afrického moru v Slovenskej republike získalo Pigagro 42 tisíc eur.

FirstFarms Gabčíkovo dosiahol veľmi podobný zisk ako Pigagro a podobnú sumu odviedol aj do štátneho rozpočtu vo forme dani z príjmu. Zo štátnej podpory získala spoločnosť dotáciu 51 tisíc eur.

Spoločnosť Ján Balko, s. r. o. dosiahla vlani tržby 5 094 eur a vytvorila zisk 375 eur. Zo štátnej podpory na aktualizáciu informačných databáz získa podľa centrálneho registra zmlúv 52 931 eur.

Anna Balková je jednou z dvoch konateľov spoločnosti s ručením obmedzeným Ján Balko. Poľnohospodárska verejnosť ju vníma ako zástupkyňu Spolku farmárov Slovenska, z ktorého na post štátneho tajomníka vzišiel aj Milan Kyseľ.

Z kritiky do chvály

Počas pôsobenia predchádzajúceho ministra Jána Mičovského bol Spolok farmárov Slovenska jedným z najhlasnejších kritikov vtedajšieho vedenia ministerstva pôdohospodárstva.

„Viac ako rok tvrdíme, že smerovanie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pod vedením Jána Mičovského ide nesprávnym smerom a potrebuje zásadnú očistu a zmenu kurzu. Okrem úzkej skupinky ľudí, čo stoja okolo aktuálne obvineného Františka Oravca, a okrem ľudí, ktorých do funkcií vymenoval sám pán minister Mičovský, nenájde sa jediná stavovská organizácia, ktorá by ho presviedčala o jeho zotrvaní,“ uviedli v spoločnom stanovisku v júni 2021 Milan Kyseľ a Anna Balková zo Spolku farmárov Slovenska a Bohumila Tauchmanová z Vidieckej platformy.

Po nástupe ministra Samuela Vlčana sa Milan Kyseľ, zástupca Spolku farmárov Slovenska, stal štátnym tajomníkom.

Organizácia po jeho nástupe prestala kritizovať ministerstvo a dokonca skĺzala do nadpráce v podobe bezobsažnej chvály. Jednu z jej najväčších ukážok predviedli tesne pred Vianocami. Predsedovi vlády a predsedovi najsilnejšieho vládneho hnutia OĽaNO vtedy adresovali otvorený list, ktorý zaslali aj médiám.

„Minister Vlčan vybudoval za pár mesiacov viac, ako stihol jeho predchodca pokaziť za rok a pol. Aj keď nás často konfrontuje s tvrdou ekonomickou realitou, pochopili sme, že loď sa konečne prestala potápať, začala sa odčerpávať voda a my už nejdeme ku dnu. Možno nerobí takú mediálnu parádu ako jeho predchodca, ale my sme sa konečne opäť nadýchli a za ten pocit Vám úprimne ďakujeme, lebo bez Vašej podpory a porozumenia, by sa výmena ministrov nikdy neudiala,“ pod vzletnými slovami uvedenými v liste je podpísaná Anna Balková. List je datovaný 20. decembra 2021.

V rovnaký deň 20. decembra 2021 bola zverejnená aj zmluva medzi Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom, ktorý podporu administruje, a spoločnosťou, kde je Anna Balková konateľkou, o vyplatení sumy na takmer 53 tisíc eur.

Z informácií zverejnených v centrálnom registri zmlúv je pravdepodobné, že spoločnosť Ján Balko chová viac zvierat, ako bývalá firma štátneho tajomníka. Pokiaľ firma Rimanec si v minulých rokoch nárokovala z dotačného titulu Zelená nafta, z ktorého sú podporované špeciálne plodiny či zvieratá, sumu prevyšujúcu 300 eur, tak firma Ján Balko požadovala v roku 2021 presne 1373,46 eur.

Na ošípanú „len“ 400 eur

Annu Balkovú sme zastihli v teréne a spýtali sme sa jej, koľko ošípaných spoločnosť Ján Balko chová. Odpovedala, že nie je pri papieroch a tak nám presné číslo nepovie. Uviedla aspoň toľko, že „nahlásených máme asi 120 alebo 130 kusov ošípaných.“

Okrem ošípaných nás konateľka firmy Ján Balko upozorňuje, že chovajú aj iné zvieratá ako ovce, kone, kozy či hydinu. Pozorný čitateľ sa až môže čudovať, že pri takomto zábere dosiahla firma v roku 2020 ročné tržby len 5 tisíc eur.

Podpora jednej ošípanej v spoločnosti Anny Balkovej dosahuje „len“ 400 eur a nie 4500 eur ako v prípade bývalej firmy štátneho tajomníka.  Ak by všetci chovatelia dostali podporu ako firma Anny Balkovej, vytvorilo by to požiadavku na štátny rozpočet vo výške takmer 200 miliónov eur. Celkovo ministerstvo vyčlenilo na sporný dotačný program dva milióny eur.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2022

Podporte tvorbu kvalitného obsahu.

120 eur – Tvorbu obsahu podporíte sumou 33 centov na deň
Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Tlačová konferencia Spolku farmárov Slovenska v Košiciach 16. novembra 2018. Na snímke členovia prípravného výboru Milan Kyseľ a Anna Balková.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
28. december 2021 19:30

Slovensko znova urobilo Európskej komisii „veľkú radosť“! S určitosťou nás preto čaká pochvala za prieskumy dotazníkovou formou. Je zaujímavé, že tie nás zrejme kvôli „transparentnosti“ priťahujú celé roky ako magnet…

Sedliak
Sedliak
29. december 2021 9:28

Nuž čo,žijeme posledne dva roky v krajine,kde ma svina väčší príjem ako ľudia s minimálnou mzdou,a aj to len vyvolená svina ….