Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova Živočíšna výroba

NPPC podporilo šialenou sumou bývalú firmu štátneho tajomníka

NPPC podporilo šialenou sumou bývalú firmu štátneho tajomníka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Milan Kyseľ, štátny tajomník MPRV SR.

Spoločnosti Rimanec, v ktorej pôsobil Milan Kyseľ, súčasný štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva do júna 2021 ako konateľ, má byť z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra vyplatených 27-tisíc eur za vyplnenie dotazníka. Informuje o tom zmluva zverejnená v centrálnom registri zmlúv. Suma v zmluve je vyššia, ako súčet celoročných tržieb spoločnosti za ostatné tri roky (2020, 2019 a 2018). Rimanec má podľa našich informácií chovať len 6 ošípaných. Jedna ošípaná je tak podporená neuveriteľnou sumou 4500 eur!

Podpora rezortu

Vyplnenie dotazníka je formou, ktorou štát v tomto roku mimoriadne podporil chovateľov ošípaných. Celkovo sa opatrenie nazýva aktualizácia informačnej databázy, spracovania a vyhodnotenie údajov za účelom ochrany chovov ošípaných pred šírením afrického moru ošípaných v SR. Do podpory sa mohli zapojiť poľnohospodári od 22. novembra do 1. decembra 2021.

„Na uvedený účel bolo vyčlenených spolu 2 milióny eur,“ informuje nás tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Agrorezort spresňuje, že celkovo sa do vyplnenia dotazníka zapojilo 86 chovateľov, so spolu viac než 120 farmami a takmer 470 tisícmi ošípaných z celého Slovenska.

Celkovo je u nás, podľa Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat, registrovaných 500 tisíc ošípaných a počet fariem dosahuje 2 953. Do systému podpory sa tak zapojili najmä väčšie farmy, ak nepočítame pár výnimiek, medzi ktoré patrí aj bývalá spoločnosť štátneho tajomníka.

Podpora väčších a tradičných chovateľov, ktorí produkujú tisícky kusov ošípaných, nedosahuje sumy, na ktorú si siahne firma Rimanec.

Napríklad spoločnosť Agroris z Rimavskej Soboty dostane o 100 eur viac, ako firma Rimanec. Agroris podľa vlastnej webovej stránky chová 700 prasníc a celková ročná produkcia ošípaných sa pohybuje na úrovni 24 tisíc kusov.

Vo firme Rimanec pravdepodobne aj v súčasnosti pôsobia rodinní príslušníci aktuálneho štátneho tajomníka. Ako konatelia sú v Obchodnom registri uvedení Matej Patrick Kyseľ a Denisa Kyseľová.

Chovatelia spokojní nie sú

Dotačný titul, ktorý sa v súvislosti s africkým morom ošípaných objavil len v tomto roku však vzbudzuje množstvo otázok. Na hlavnú, ako došlo k prerozdeleniu podpory nevedia odpovedať ani samotní chovatelia ošípaných. A budí to medzi nimi vášne.

„Mali sme záujem sa dozvedieť akým spôsobom boli sumy vypočítané. Nedozvedeli sme sa absolútne nič. Na informácie bolo udelené prísne embargo. Volali mi chovatelia, ktorí mali rôzne stavy ošípaných, no vyplatené takmer rovnaké sumy. Celé to bolo pripravené pod veľkým rúškom tajomstva, čo nás prinútilo napísať ministrovi list, že sme nespokojní s tým, ako boli vyplatené tieto peniaze,“ informuje nás Andrej Imrich, výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.

Veľmi podobne pre poľnoinfo.sk reaguje Slovenská asociácia chovateľov ošípaných, ktorej zástupcovia tiež písali ministrovi list.

Vážený pán minister, žiadame Vás o zverejnenie algoritmu s uvedením všetkých vstupov a váh jednotlivých vstupov, zverejnenie všetkých poberateľov s výškou vypočítanej podpory. Ale hlavne Vás žiadame o zastavenie procesu, nové prepočítanie a prehodnotenie podpôr,“ cituje z listu pre ministra Peter Polák, výkonný riaditeľ SACHO.

MPRV: Odstrániť náznak subjektivity

S otázkou aký bol kľúč k rozdeleniu dvoch miliónov eur medzi chovateľov sme sa obrátili aj na ministerstvo pôdohospodárstva.

„Prostriedky boli pre rozdeľované na základe matematického modelu ktorý bral do úvahy zaradenie farmy do pásma AMO, dopady Covid-19, podiel odbytu príslušného subjektu na slovenskom trhu a ďalšie faktory. Základná požiadavka bola odstrániť z procesov akýkoľvek náznak subjektivity a zvýšiť na čo najvyššiu úroveň mieru objektívnej transparentnosti,“ informuje MPRV SR.

Iné štátne podpory

Iný, štátom vyplácaný dotačný titul – Zelená nafta, má jasne vymedzené pravidlá. Pre každé hospodárske zviera či plodinu je stanovený normatív spotreby nafty. Normatív na prasnicu a rok dosahuje 82,42 litra a pri ošípaných to je 20,6 litra. Podpora na liter nafty je 0,347 eur. Ročná podpora prasnice tak dosahuje 28,60 eur a ošípaných 7,15 eur. Každý tak presne vie, koľko dostane.

Podobne je to aj v rámci ďalšieho dotačného titulu vyplácaného zo štátneho rozpočtu, ktorý poľnohospodári poznajú ako tretí pilier. V tejto schéme dostáva chovateľ finančné prostriedky na prasnicu a je taktiež presne určená sadzba na dobytčiu jednotku.

Vítaná finančná injekcia pre Rimanec

Podľa facebookovej stránky sa spoločnosť Rimanec venuje chovu oviec, hovädzieho dobytka či ošípaných. Nie je to však žiadny veľký, či stredný chovateľ zvierat. Dokazujú to sumy vyplatené tejto spoločnosti v rámci dotačného titulu Zelenej nafty. Rimanec čerpal na Zelenú naftu v roku 2019 presne 341,78 eur a vlani 355,54 eur.

Tržby spoločnosti Rimanec podľa portálu Finstat dosiahli vlani 3 383 eur, v roku 2019 to bolo 11 644 eur a v roku 2018 viac ako desaťtisíc eur. Vlani dosiahla spoločnosť zisk 305 eur a v rokoch 2018 a 2019 zaknihovala stratu.

Podľa zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv 17. decembra 2021 si Rimanec za vyplnenie dotazníka k africkému moru ošípaných pripíše na účet viac prostriedkov, ako boli tržby spoločnosti za posledné tri roky. Spolu ide o 27 026,42 eur.

Koľko vlastne Rimavec chová zvierat? Tento údaj nie je v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat verejne prístupný, no podľa tržieb firmy či podpory na zelenú naftu sa dá odvodiť, že sú to maximálne desiatky kusov všetkých kategórií hospodárskych zvierat.

Ak by mali dostať všetci ako Rimanec, stálo by to 2 miliardy eur

Z našich zdrojov prepojených na štátne registre sa nám dnes podarilo získať komplexné údaje k veľkosti chovu ošípaných spoločnosti Rimanec. Tento rok, podľa našich informácií, mali v registroch 6 kusov ošípaných, z toho boli štyri prasnice. Štát tak podporil jednu ošípanú v danej spoločnosti sumou 4500 eur. Pri jatočnej hmotnosti zvieraťa, ktoré nakupujú bitúnky v hmotnosti 110 kilogramov to znamená, že kilogram živej váhy ošípanej vo firme Rimanec bol zo strany štátu podporený sumou 41 eur.

Ak by chcelo ministerstvo pôdohospodárstva podporiť rovnakou výškou všetky zvieratá na Slovensku, ako v spoločnosti Rimanec, vytvorilo by to nároky na štátny rozpočet vo výške 2,1 miliardy eur. Celková alokovaná suma na opatrenie však dosiahla len jednu tisícinu z uvedenej hodnoty – 2 milióny eur.

So štátnym tajomníkom Kyseľom sme sa dnes mali záujem telefonicky spojiť, aby reagoval na výšku podpory pre firmu, kde v minulosti pôsobil. Nepodarilo sa nám to. Akonáhle nám dodá reakciu, doplníme vyjadrenie na záver článku.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2022

Podporte tvorbu kvalitného obsahu.

120 eur – Tvorbu obsahu podporíte sumou 33 centov na deň
Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Milan Kyseľ, štátny tajomník MPRV SR.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
27. december 2021 21:05

Dakujem za perfektnu pracu. Taketo pochybenia treba vysvetlovat, hned a presne.
Hlavne ak to smrdi korupciou. Inak sa nikam nedostaneme.
Podnet som uz zaslal Nadacii Zastavme korupciu. Su dost limitovany nahromadenou pracou, ale snad sa na to pozru.

Petr MRAK
Petr MRAK
28. december 2021 19:55
Odpoveď na  Milan

Aj Vám vďaka, Milan!
Želám veľa zdravia a nádeje, že rok 2022 bude lepší.

Martin
Martin
27. december 2021 21:06

Táto krajina je tuším zakliata!

Peter Scholtz
Peter Scholtz
28. december 2021 8:32
Odpoveď na  Martin

Nie je zakliata, je nevzdelaná 😉 Akurát včera bolo v správach, že sme najhorší v EÚ v porozumení čítaného text. A to je to – to je základ, alfa a omega. Štát musí mať slušných, vzdelaných (nevravím, že všetci musia mať VŠ. Jedná sa o zdravý sedlicky rozum 😉 )… Celý komentár »

Jozef Bulla
Jozef Bulla
30. december 2021 11:38

Vážený pán šefredaktor. S obsahom súhlasím,ale s názvom článku nie. Za všetko zodpovedná je veda jej výpočty, závery..? .! ” Za čem bukvy ,vsjo jasno,tovarišči !”. Ďalší ústav VVZ na likvidáciu?,,. prof. Ing.Jozef Bulla