Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Už neevidujeme šesť najzávažnejších veterinárnych ochorení

Už neevidujeme šesť najzávažnejších veterinárnych ochorení
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR už neeviduje na Slovensku výskyt šiestich najzávažnejších veterinárnych ochorení. Podľa slov jej ústredného riaditeľa Jána Pliešovského sa tak Slovensko zaraďuje medzi špičku krajín Európskej únie.

“Skutočnosť, že územie SR je momentálne prosté veľmi nebezpečných nákaz, je naozaj zásluha ŠVPS SR a toho, že veterinárna prevencia sa vykonáva v rozsahu, ako sa naplánovalo,” uviedol dnes pre TASR pri príležitosti verejného odpočtu činnosti svojej organizácie za rok 2009 Pliešovský.

Slovensko podľa jeho slov zanedlho nebude evidovať ani výskyt besnoty.

“My už viac ako dva a pol roka nemáme žiadne ohnisko besnoty, teda choroby, ktorá by mohla výrazne ohrozovať ľudskú populáciu. Všetky finančné prostriedky, ktoré sme dávali do vakcinácie proti besnote počas 20 kampaní, ktoré sa za uplynulé roky vykonali v jarných, respektíve jesenných mesiacoch, mali teda svoj efekt,” zdôraznil.

Skutočné výdavky ŠVPS SR dosiahli za minulý rok podľa výročnej správy 26,83 milióna eur, z toho bežné výdavky predstavovali 25,86 milióna eur a kapitálové výdavky 0,97 milióna eur. Na mzdy pracovníkov išlo približne 11,33 milióna eur.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR je rozpočtovou organizáciou rezortu Ministerstva pôdohospodárstva SR. Jej poslaním ako orgánu štátnej správy je hlavne výkon, riadenie, kontrola a usmerňovanie aktivít a činnosti v oblasti veterinárnej starostlivosti zdravia zvierat, ochrany zvierat, hygieny krmív, ekológie, veterinárnej farmácie, potravinového dozoru a hygieny potravín živočíšneho a rastlinného pôvodu, špeciálnych komoditných režimov, prislúchajúcej laboratórnej diagnostiky a rýchleho výstražného systému. V riadiacej pôsobnosti ŠVPS SR je celkom 54 organizácií, z toho 49 rozpočtových a päť príspevkových organizácií. ŠVPS SR a jej podriadené rozpočtové organizácie zamestnávali v roku 2009 približne 1245 pracovníkov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments