Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

Otvorme podniky pre verejnosť

Otvorme podniky pre verejnosť
insert_photopoľnoinfo.sk - pohľad na predvádzanie koní.

Pečená klobása, čapované pivo, niekoľko stoviek návštevníkov a nevyhnutných pár hodín bez dažďa dotvárali sobotnú atmosféru výstavy koní tradičných aj netradičných plemien v Dvoroch nad Žitavou. Minulý rok síce podujatie ponúklo pohľad nielen na krásu zvierat, ale i na ťažné pracovné zariadenia, tento rok ale organizátor ZAD Dvory nad Žitavou prekvapil pripravenosťou podujatia.

Ľahko zmontovateľná tribúna pre tých, ktorých zaujímalo najmä predvádzanie koní, VIP stan ponúkol zase útočisko hosťom družstva a sprievodné aktivity, akoby náhodne roztrúsené neďaleko parkúrového areálu si našli svojho návštevníka.

Stánky s občerstvením sú na podobných podujatiach samozrejmosťou. Oveľa menšou ale je, že takúto „akciu“ organizuje poľnohospodárske družstvo. Návštevníkom zadarmo ponúklo deň na vidieku, v blízkosti koní z regiónov Slovenska a z Českej republiky a s pohľadom na Maďarský stepný dobytok, ktorí domáci síce poznajú, ale cezpoľní nad ním krútili hlavami. Mechanizácia naštylizovaná vedľa seba, akoby na návštevníkov kričala, všimnite si ma, v poľnohospodárstve sú potrebné najmä moderné technológie. Pravdepodobne aj vykosené priekopy a vysadené aleje mladých briez popri ceste, brali návštevníci ako samozrejmosť.

A to je dobré. Kto do Dvorov nad Žitavou v sobotu zavítal, podprahovo vnímal a získaval informáciu o vidieku a o miestnom podniku. A možno postupne bude patriť k tým, ktorí pochopia, že poľnohospodárstvo nie je tou pomyselnou čiernou dierou, ako sa ho snažia niektorí presvedčiť. Že predsa vytvára nevyčísliteľné hodnoty na vidieku. Čím viac bude takýchto ľudí, tým ľahšie sa nám budú presadzovať rovnaké podmienky, ako majú v štátoch západnej Európy. Takýchto obhajcov poľnohospodárstva si ale musíme najskôr vychovať. I takýmito aktivitami na vidieku. Otvorme poľnohospodárske podniky pre verejnosť a ukážme, že vieme hospodáriť!

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - pohľad na predvádzanie koní.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments