Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Uprednostnil živočíšnu výrobu

Uprednostnil živočíšnu výrobu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - predajňa Agrodanu v Prievidzi

Samostatne hospodáriaci roľník Daniel Leitman z Koša (okres Prievidza), chová na farme Agrodan 600 kusov hovädzieho dobytka, z toho 210 kráv. Ešte v roku 2008 sa rozhodol pre výstavbu novej mliečnej farmy. Ako hovorí pre Farmárovu nedeľu, zostávali mu len dve alternatívy.

„Ak sme chceli udržať živočíšnu výrobu a spĺňať všetky kritéria, museli sme investovať. Ak by sme skončili so živočíšnou výrobou, utrpela by celá firma a teda i rastlinná výroba. Rozhodli sme sa pre tú ťažšiu cestu, pretože v poľnohospodárstve chcem pokračovať, i keď už na inej úrovni,“ hovorí Daniel Leitman.

Pri tak nákladnej investícii, i keď je financovaná aj z Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013, je veľmi dôležité zabezpečiť efektívnosť výroby. Tú zlepšuje aj predaj mlieka priamo cez mliekomat, ktorý je ako jediný umiestnený v päťdesiattisícovej Prievidzi.

„Pôvodná investícia nebola zanedbateľná, ale počítame, že do roka by sa mohla vrátiť. Mliekomat prevádzkujeme už pol roka a predávame približne 600 700 litrov mlieka denne,“ povedal Daniel Leitman.

Lepšie zhodnotenie mlieka cez automat sa prejaví na zvýšení nákupnej ceny mlieka v podniku o približne 2,5 centa na litri.

Daniel Leitman zareagoval i na zníženie DPH na predaj výrobkov z dvora a cenu mlieka v automate znížil.

„Väčšina zákazníkov to privítala, ale zase našli sa aj tí, ktorí zapochybovali a pýtali sa, prečo je cena nižšia. Či dôvody nie sú v inej kvalite,“ hovorí Daniel Leitman.

Ten Prievidžanom ponúka vo svojich predajniach i zemiaky, zeleninu, ovocie ale aj obilie.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - predajňa Agrodanu v Prievidzi

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Vanacky
Jan Vanacky
2. január 2011 15:28

Vyroba, predaj, prenajom, servis mliecnych automatov. Byzsie informacie najdete na http://www.mliecnyautomat.sk