Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Úroda bazy ich tento rok nepotešila

Úroda bazy ich tento rok nepotešila
insert_photoautorka

Baza čierna patrí na Slovensku k menej častým ovocným druhom – aspoň čo sa týka jej pestovania v ovocných sadoch. V prírode jej možno nájsť pomerne veľké množstvo, oficiálne plochy v rámci poľnohospodárskej činnosti však predstavujú len asi 40 hektárov. Najväčší sad sa nachádza v Malom Záluží v okrese Nitra.

„Náš sad má 15 hektárov a pred časom sme ho odkúpili od bývalých majiteľov. V minulosti tu robil výskum a výsadbe sa venoval profesor z nitrianskej univerzity, po jeho odchode to však so sadom išlo dolu vodou, takže sme ho hneď na začiatku nášho pôsobenia museli aj revitalizovať. Vtedy sme rátali aj počet kríkov – máme ich tu približne 8 tisíc,“ skonštatoval Michal Kvoček, majiteľ bazového sadu.

Pestovaniu sa venuje od roku 2019. Práve aktuálny rok patrí k najhorším.

„My sa na rozdiel od väčšiny iných pestovateľov, zameriavame na pestovanie plodov bazy čiernej. Zbierame aj kvety, ktoré dozrievajú na jar, ale to nie je naša priorita. Prvoradé sú plody, ktoré dozrievajú v septembri, a z ktorých vyrábame predovšetkým šťavy v biokvalite. Treba však povedať, že úroda nás tohto roku vôbec nepotešila,“ skonštatoval pestovateľ.

Očakávali viac

Zber v sade ukončili v uplynulých dňoch, čísla sú výrazne nižšie, ako vlani.

„Minulý rok sme dosiahli úrodu 10 ton, tento rok sme mali len niečo málo cez 4 tony a vyzerá to tak, že už viac ani nebude. Máme tu ešte pár nedozretých plodov, ale tie už zrejme pre počasie ani nedozrejú,“ dodal Kvoček.

Za celé pôsobenie v sade je to podľa neho zatiaľ najhoršia úroda.

„Je pravdou, že tento sad má už svoje roky a teda sa jeho rodivosť znižuje. Napriek tomu sme očakávali vyššiu úrodu. Počasie tento rok nebolo až také nepriaznivé, takže aj naše očakávania boli vyššie. Je to pravdepodobne dôsledok ešte minuloročného sucha. Samozrejme, budeme musieť sad postupne aj obnovovať a omladiť,“ dodal Michal Kvoček.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments