Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Ukrajinskí poľnohospodári a potravinári udržujú svoju krajinu sýtu!

Ukrajinskí poľnohospodári a potravinári udržujú svoju krajinu sýtu!
insert_photopixabay.com

Mnohým ukrajinským poľnohospodárom chýbajú osivá, hnojivá alebo nafta. Situácia v chovoch hospodárskych zvierat, ktoré sa nachádzajú na územiach okupovanými Rusmi, je katastrofálna. Existuje množstvo správ o hladujúcich zvieratách. Informuje portál poľnoinfo.sk Iurii Mykhailov, predseda Zväzu poľnohospodárskych novinárov Ukrajiny, ktorý sa stále nachádza v Kyjeve.

Kyjev má chlieb aj mäso

S novinárskym kolegom sme sa spojili po takmer dvoch týždňoch od nášho ostatného článku. Iurii nám popisuje situáciu v hlavnom meste Ukrajiny.

„Inžinierske siete fungujú, ako aj verejná doprava. Tá premáva bez cestovného poriadku a je bezplatná. Všetky pozemné stanice metra sú využívané ako kryty. Cez rieku Dneper nefunguje verejná doprava a dokonca cez mosty nemôžu prechádzať ani peší,“ informuje v skrate ukrajinský novinár.

Ľudia z Kyjeva odchádzajú denne a to najmä evakuačnými vlakmi. Momentálne ich podľa Mykhailova vypravia približne desať za deň a do každého sa zmestí dve tisíc ľudí. Vlaky sú bezplatné, no preplnené. Ľudia tak zväčša utekajú z vlastnej krajiny len s minimom osobných vecí.

„Prioritou sú ženy s deťmi, starší ľudia a osoby so zdravotným postihnutím,“ vymenúva.

V Kyjeve je stále dostatok potravín, aj keď od nášho posledného rozhovoru so šesťdesiatnikom Iuriim je zrejmé, že sortiment v obchodoch sa podstatné zúžil.

„V ponuke sú čerstvé mäso či mäsové výrobky, no nedostatok je konzervovaného mäsa, rýb, mrazených tovarov či vajec. Na rozdiel od prvých dní vojny už nie sú v obchodoch s potravinami prakticky žiadne rady. Predaj alkoholu je zakázaný,“ hovorí ukrajinský novinár.

Spotrebitelia čakajú v rade, podľa Mykhailova, len na cigarety a lieky.

Najväčšia farma nosníc v Európe bez energií a kŕmenia

„Vláda garantuje dostupnosť potravín minimálne na rok. Ukrajinská vláda zaviedla kvóty na vývoz raže, ovsa, pohánky, prosa, cukru a mäsa. Zvláštne povolenie na vývoz je potrebné pri pšenici, kukurici, rastlinných olejoch či vajciach,“ vymenúva novinár.

Jarné práce sa na ukrajinských poliach ešte nerozbehli, aj keď samotní poľnohospodári sú pripravení. V týchto dňoch je na väčšine územia Ukrajiny chladno. Okolo -10 °C v noci a cez deň okolo nuly.

„Vláda oslobodila hlavných poľnohospodárov od vojenských povinností. Niektoré poľnohospodárske podniky čelia nedostatku vstupov ako sú osivá, hnojivá a nafta. Situácia v chove zvierat je na územiach okupovaných Rusmi, alebo v blízkosti týchto zón, katastrofálna. Existuje množstvo správ o hladujúcich zvieratách,“ hovorí Iurii Mykhailov.

Ako príklad menuje spoločnosť Avangard, ktorá je najväčším producentom vajec na Ukrajine. Jedna z jej prevádzok, najväčšia farma nosníc v Európe, sa nachádza v Chersonskej oblasti nad polostrovom Krym. V dôsledku ruskej agresie nie je možné zabezpečiť kŕmenie hydiny a prepravovať pracovníkov do zamestnania. Hydinová farma je bez energií a výroba je tak úplne zastavená.

„Straty dosiahnu jeden milión nosníc a celkový aktuálny finančný dopad vojny na farmy Avangardu sú 50 miliónov dolárov,“ hovorí o konkrétnom príklade Iurii Mykhailov.

Špičkovú farmu vzali do rúk zamestnanci

Na Ukrajine už dvadsať rokov hospodári aj Holanďan Kees Huizinga. Dvesto kilometrov pod Kyjevom obhospodaruje 15 tisíc hektárov pôdy. Jeho príbeh popisuje webový portál dairyglobal.

Keď som sa stal farmárom, vedel som, že budem musieť viesť metaforickú vojnu proti tradičným nepriateľom výroby potravín, akými sú škodcovia, buriny či choroby. Nečakal som, že budem v skutočnej vojnovej zóne so smrteľným nepriateľom,“ hovorí Kees Huzinga, ktorý už z Ukrajiny odišiel.

Farmu s 2-tisíc holsteinskými dojnicami a 450 prasnicami nechal zamestnancom. Ide o ukážkový chov s úžitkovosťou presahujúcou 12 tisíc litrov mlieka na dojnicu ročne!

Oblasť, kde Kees hospodári je podľa dairyglobal relatívne pokojná. Niektorí zamestnanci z farmy odišli a šli bojovať proti Rusom.

„Nemožno ich kontaktovať telefonicky. Dúfam, že žijú,“ hovorí Kees.

Celkovo pracuje na farme 400 zamestnancov z toho bojovať išlo 25 chlapov.

„Naša farma, ako väčšina z nich stále vyrába potraviny a posiela ich armáde či do Kyjeva,“ hovorí Kees Huninga.

Aj z tohto dôvodu je zrejmé a potvrdzuje to pre poľnoinfo.sk aj ukrajinský novinár, že vývoz poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny bude v tomto roku minimálny. To vytvára predpoklad, že extrémne vysoké ceny rastlinných komodít, nemajú momentálne dôvod na výraznejší pokles.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments