Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Ukrajinský agrárny novinár: Niektorí traktoristi sa stali tankistami

Ukrajinský agrárny novinár: Niektorí traktoristi sa stali tankistami
insert_photoautor - Iurii Mykhailov, predseda Zväzu poľnohospodárskych novinárov Ukrajiny, počas slávnostného ukončenia kongresu IFAJ v roku 2012.

Z obilnice Európy sa v priebehu niekoľkých dní stal jej krvavý kotol. Vážnosť situácie, ktorá nastala v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, denne dokazujú zástupy žien a detí, ktoré utekajú s holými rukami cez hranice, aby u nás, či našich susedov, našli pocit bezpečia. V predvečer 28. februára 2022 satelitné snímky ukazujú, že na Kyjev sa valí päť kilometrov dlhá kolóna ruských tankov, techniky delostrelectva a cisterien s palivom. Ide o dôkaz ďalšej náročnej noci, ktorú Kyjevčania zažijú. V tejto situácii a v čase, keď polnocou začína nový deň, komunikujeme s našim novinárskym kolegom, ktorý žije v Kyjeve. Iurii Mykhailov je predsedom Zväzu poľnohospodárskych novinárov Ukrajiny.

Iurii bez okolkov hovorí, že poľnohospodárstvo nie je momentálne na Ukrajine žiadnou témou.

„V tejto chvíli je potrebné zabudnúť na poľnohospodársku žurnalistiku,“ povedal nám Iurii Mykhailov.

Tohto šesťdesiatnika, s ekonomickým pohľadom na agrosektor, dobre pozná svetová komunita poľnohospodárskych novinárov. Roky je úzkou súčasťou ich medzinárodnej organizácie (IFAJ), ktorá združuje redaktorov z 56 štátov sveta. Aj tých slovenských. Každý rok sa stretávajú v inej krajine, v ktorej vidia to najzaujímavejšie z tamojšieho poľnohospodárstva. Dnes Iurii Mykhailov necestuje nikde.

„Som s manželkou v Kyjeve. Od začiatku som nemal v úmysle odísť. Bývam na ľavom brehu Dnepru, asi osem kilometrov od centra mesta. Situácia je veľmi napätá. Celý deň a dokonca aj v noci počujem zvuk ťažkého ostreľovania,“ hovorí Iurii Mykhailov.

Koľko zasejú?

Už v polovici marca začína na Ukrajine agrotechnický termín sejby jarnej pšenice. Chlebová obilnina a jej export prináša Ukrajine tržby v objeme 3,6 miliardy dolárov, čo krajinu radí na piate miesto najvýznamnejších exportérov pšenice na svete.

Libanon, kde žije približne šesť miliónov obyvateľov, dováža viac ako polovicu spotrebovanej pšenice z Ukrajiny. Počtom obyvateľov podobná Líbya zas 43 percent a Jemen napríklad 22 percent. Významnými trhmi sú aj Malajzia a Indonézia. Tým najväčším je však Egypt.

Koľko pšenice, či iných plodín Ukrajina v dôsledku ruskej okupácie na jar oseje, nie je vôbec jednoduché odhadnúť.

„Momentálne môžem povedať len toľko, že to bude závisieť od toho, ako dlho budú nepriateľské akcie pokračovať a aká veľká časť ukrajinského územia a aké regióny, budú Ruskom okupované. Niektorí traktoristi sa stali tankistami,“ informuje Iurii Mykhailov.

V deň ruskej invázie vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj všeobecnú mobilizáciu. Štát tak nemôžu opustiť muži od 18 do 60 rokov.

„Všetci títo chlapi môžu byť kedykoľvek povolaní do vojny. Momentálne veľa obyvateľov vstúpilo do bojov a stalo sa dobrovoľníkmi. Ľudia však na farmách pracujú naďalej,“ vysvetľuje pre poľnoinfo.sk Iurii Mykhailov.

Pýtame sa na detaily. Ako napríklad prebieha starostlivosť o hospodárske zvieratá, keď stotisíce ľudí odchádzajú z krajiny? Iurii Mykhailov nevie odpovedať. Ukrajina žije oveľa vážnejšími problémami. Kyjevské nemocnice presunuli svoje lôžka do suterénov a mnohí Kyjevčania sa počas noci skrývajú v troch linkách tamojšieho metra.

Kyjev zatiaľ nie je hladný

„Aj obchodné spoločnosti zamerané na agrosektor zatvorili svoje zastúpenia na Ukrajine. Zavreté sú tiež prístavy. Kvôli nepriateľským akciám bude pravdepodobne nedostatok nafty či hnojív,“ vymenúva Iurii Mykhailov.

Jediným pozitívom je, že Kyjev zatiaľ nie je hladný. Zásobovanie, podľa ukrajinského novinára, stále beží. V regáloch obchodov sú potraviny, no začal chýbať paradoxne základný produkt z pšenice – chlieb.

„Často sa čerstvo upečený chlieb predáva prakticky z nákladných vozidiel a stoja sa naň dlhé rady,“ hovorí pre poľnoinfo.sk novinár.

V noci z 27. na 28. februára 2022 by mali v Kyjeve fungovať všetky inžinierske siete. Elektrina, voda, kanalizácia, zemný plyn, kúrenie, internet, či telefóny. Dnešná noc však bude mimoriadne ťažká.

Iurii je hrdý, že „ukrajinská armáda zúrivo bráni mesto.“

„Medzi civilnými obyvateľmi sú stovky obetí, vrátane malých detí. Putin očakával, že Ukrajinu dobyje za pár dní. Ako veľmi sa mýlil!“ uzatvára Iurii Mykhailov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Iurii Mykhailov, predseda Zväzu poľnohospodárskych novinárov Ukrajiny, počas slávnostného ukončenia kongresu IFAJ v roku 2012.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments