Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Ukrajina môže prísť o niekoľko miliónov ton úrody po zničení priehrady

Ukrajina môže prísť o niekoľko miliónov ton úrody po zničení priehrady
insert_photoTASR/AP - Na snímke zaplavené domy po zničení Kachovskej priehrady v ukrajinskej obci Korsunka 7. júna 2023. Kachovskú priehradu na Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti v noci na utorok 6. júna 2023 zasiahol výbuch, ktorý ju takmer úplne zničil. Ukrajina a Kremeľ sa vzájomne obviňujú zo zodpovednosti.

Ukrajina môže prísť o niekoľko miliónov ton úrody po záplavách, ktoré spôsobilo pretrhnutie Kachovskej vodnej nádrže. Uviedlo to vo štvrtok ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Voda zo zničenej priehrady zaplavila viac než 600 štvorcových kilometrov územia na Kyjevom ovládanom pravom brehu i na Ruskom okupovanom ľavom brehu rieky Dneper.

“Bez zdroja vody nie je možné pestovať zeleninu. Obilie a olejniny sa budú pestovať pomocou extenzívneho modelu s nízkymi výnosmi,” uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Ministerstvo ďalej uviedlo, že voda zo zničenej priehrady tento týždeň zaplaví desiatky tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy na juhu Ukrajiny. A najmenej 500.000 hektárov pôdy bude bez zavlažovania a hrozí, že by sa mohlo zmeniť na “púšť”.

Zaplavená pôda si bude vyžadovať úplnú agroekologickú analýzu jej stavu a vo väčšine prípadov bude potrebné použiť špeciálne metódy obnovy pôdy, oznámilo ministerstvo. Dodalo, že hlavnými produktmi, ktoré sa pestujú na zasiahnutej pôde, sú obilniny, olejnaté semená a tiež zelenina a melóny.

Ukrajina je významným svetovým producentom a vývozcom obilia a olejnín.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/AP - Na snímke zaplavené domy po zničení Kachovskej priehrady v ukrajinskej obci Korsunka 7. júna 2023. Kachovskú priehradu na Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti v noci na utorok 6. júna 2023 zasiahol výbuch, ktorý ju takmer úplne zničil. Ukrajina a Kremeľ sa vzájomne obviňujú zo zodpovednosti.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ja,L.
Ja,L.
8. jún 2023 16:57

Zaplavená pôda si bude vyžadovať úplnú agroekologickú analýzu jej stavu a vo väčšine prípadov bude potrebné použiť špeciálne metódy obnovy pôdy, oznámilo ministerstvo…….. Mňa každý rok vytopí Sikenica, na týždne mám parcelu pod vodou a nenariekam o žiadnych špeciálnych metódach obnovy pôdy…….. život ide ďalej, nikto žiadne odškodné či pomoc… Celý komentár »