Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Budvar odvedie do českého rozpočtu milióny eur. Privatizácia nie je na programe

Budvar odvedie do českého rozpočtu milióny eur. Privatizácia nie je na programe
insert_photoBudějovický Budvar, n. p.

Pivovar Budějovický Budvar tento rok odvedie do štátneho rozpočtu 10,5 milióna eur (250 miliónov korún), zodpovedá to jeho vlaňajšiemu zisku. Pri návšteve Českých Budějovíc to dnes povedal český minister pôdohospodárstva Zdeněk Nekula. Vylúčil tiež prípadnú privatizáciu národného podniku, podľa neho “nie je na stole”.

Nekula oznámil, že Budvar odošle odvod do štátneho rozpočtu v najbližších dvoch týždňoch. Vlani ku koncu roka pivovar takto odviedol 23 miliónov eur (550 miliónov korún).

Suma, ktorá je obdobou dividendy, podľa ministra zodpovedá vlaňajšiemu zisku Budvaru. Budvar vlaňajšie hospodárske výsledky zatiaľ neoznámil. Riaditeľ Budvaru Peter Dvořák v januári ČTK povedal, že zisk pivovaru vlani medziročne výrazne klesol. Výstav pivovaru vlani medziročne klesol o 1,5 percenta na 1,788 milióna hektolitrov.

Minister sa dopoludnia stretol s vedením pivovaru.

“Rokovali sme o ďalšom rozvoji, navyšovaní kapacity. Sme na strope 1,9 milióna hektolitrov a budeme chcieť, aby sa Budějovický Budvar rozvíjal, navyšoval kapacitu,” povedal Nekula.

Okrem zvýšenia produkcie by podľa neho pivovar mal investovať do fotovoltaických panelov na všetkých strechách areálu alebo do zvýšenia návštevnosti, ktorá by mala dosiahnuť 200.000 ľudí ročne.

Výstav piva vlani Budvaru klesol, hlavne pre chýbajúci predaj v Rusku. Rusko, kam Budvar po začiatku vojny na Ukrajine prestal vyvážať, patrilo medzi päť hlavných exportných trhov, kam sa ďalej zaraďuje Nemecko, Poľsko, Slovensko a Británia. Tento rok plánuje Budvar tržby vo výške 127 miliónov eur (vyše troch miliárd českých korún).

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Budějovický Budvar, n. p.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments