Bratia Ján, Peter a Pavol Šutorovci sa pred piatimi rokmi rozhodli založiť biofarmu v Nižných Ružbachoch, v okrese Stará Ľubovňa, aby nadviazali na rodinnú tradíciu. Ich dedo Ján Šutor bol známy gazda. Hospodáril celý život na vlastnom, až kým neprišla kolektivizácia a pozemky im združstevnili. Vnukovia sa časom vydali za zárobkom a starý otec mohol len smútiť za zmareným snom. Práve ten sa dnes jeho potomkovia pokúšajú naplniť. Nebolo to ľahké, no zatiaľ sa im to darí.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) Ján Mičovský žiada Ministra životného prostredia SR (MŽP SR) Jána Budaja, aby vyhlášku, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny do odstránenia zásadných rozporov pozastavil. Dôvodom je výrazné a nedostatočne odôvodnené obmedzenie využívania poľnohospodárskej a lesnej krajiny.
Rozšírenie kapacity farmy na chov oviec zo 650 na 1208 kusov je aktuálnym zámerom spoločnosti Agroterra Hubovo v okrese Rimavská Sobota, ktorý predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Ako sa uvádza v materiáloch, rozšírenie chovu by mala umožniť prístavba k existujúcemu 'ovčínu'.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pripravilo vyhlášku, ktorá bude mať výrazne negatívne dopady nie len na chov hospodárskych zvierat, ale aj na slobodu pohybu ľudí v prírode a biotop voľne žijúcej zveri a živočíchov. MŽP požaduje od chovateľov oviec, ako prevenciu pred vznikom škôd spôsobených veľkými šelmami, zaobstarať si viac ako 12 000 dospelých pastierskych strážnych psov, alebo zvieratá oplotiť, či zavrieť do maštale. Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK) žiada ministra Budaja, aby návrh vyhlášky okamžite stiahol a nezbavoval svoj rezort zodpovednosti za škody spôsobované predátormi.
Mimoriadna situácia v súvislosti s koronavírusovou nákazou prinútila Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku prehodnotiť hodnotenie baranov a capov na nákupných trhoch v roku 2020. Existuje tak obava, aby v čase obrovského rozvojového impulzu pre naše ovčiarstvo, ktorý mu pripravili domáci spotrebitelia, mali chovatelia dostatok plemenných zvierat.
Na Slovensku chováme aktuálne približne 340-tisíc oviec a máme asi 8 tisíc registrovaných chovateľov. Ich počet oproti minulosti výrazne poklesol. Slávny nateraz nie je ani záujem Slovákov o jahňacinu. Priemerne každý z nás zje len asi 150 gramov jahňacieho, resp. ovčieho mäsa za rok. Aj to patrí k dôvodom, prečo každoročne jahňatá vyvážame.
Produkcia mlieka na Slovensku stúpa, rastie však aj dopyt ľudí po slovenských produktoch, nevynímajúc ovčie mlieko a výrobky z neho. Skonštatovala to na tlačovom brífingu vo Východnej ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) a zároveň konkretizovala, že na Slovensku sa ročne vyrobí 12 miliónov litrov ovčieho mlieka.
Po návrate medveďov či vlkov do našej prírody by sa na salaše mali vrátiť mohutné strážne psy bez reťazí. Spolu s elektrickými ohradníkmi predstavuje účinné spôsoby, ako chrániť stáda. V súvislosti so začiatkom sezóny pasenia oviec to tvrdia odborníci zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorí upriamujú pozornosť na projekt Eurolargecarnivores.
Najkomentovanejšie za 7 dní