Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Spoločnosť Agroterra Hubovo chce rozšíriť chov oviec na vyše 1200 kusov

Spoločnosť Agroterra Hubovo chce rozšíriť chov oviec na vyše 1200 kusov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rozšírenie kapacity farmy na chov oviec zo 650 na 1208 kusov je aktuálnym zámerom spoločnosti Agroterra Hubovo v okrese Rimavská Sobota, ktorý predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Ako sa uvádza v materiáloch, rozšírenie chovu by mala umožniť prístavba k existujúcemu ‘ovčínu’.

„Plánovaná stavba je umiestnená v areáli hospodárskeho strediska poľnohospodárskeho podniku (farmy) Agroterra v obci Hubovo, mimo zastavaného územia. Stavba nadväzuje na jestvujúce funkčné využitie prevádzkových objektov so zameraním na chov oviec. V tesnej blízkosti plánovaného umiestnenia stavby sa nachádza ovčín (vzniknutý prestavbou kravína) spolu s dojárňou a takzvanou preháňacou chodbou,“ píše sa v zámere.

Firma Agroterra podľa materiálov priložených k zámeru vznikla v roku 1995 a špecializuje sa na chov jahniat a oviec. Vlastní pozemky s rozlohou 900 hektárov (ha), z čoho je 230 ha pasienkov a 670 ha ornej pôdy. Na nej pestuje silážnu kukuricu, ovos a lucernu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
1. marec 2021 6:47

Vážení, toto má byť, akože systém a systémové riešenie ? Hrrrrrrrrr do toho, lebo niekto si zrazu zmyslel, že podporí chov ovečiek, tak to je zaujímavé, lebo podpora, lebo dotácia….. Bez doriešenia koncovky alebo koncoviek napríklad, že nieto ľudí k ovečkám, čo s vlnou, atď. V se ktoré je celá… Celý komentár »

Ján
Ján
3. marec 2021 12:13
Odpoveď na  Fero

Reakcia na FERO! Spravne Ťa FERO kritizuje “nalim”! No nemôžem nereagovať na tento Váš blúd,ako kritizujete “malého”poľnohospodára. Vy nemate “chrptovú kosť”,zrejme ani zrkadlo,aby ste sa doň pozreli. To ste iba vy veľky tu vyvolení vládnuť? Opýtam sa Vášho svedomia-ak ho vôbec mate,koľko mate vlastnej pôdy vo vašej farme? Ja nie… Celý komentár »

nalim
nalim
1. marec 2021 10:56

milý Ferko -podpora malých tu nebola viac ako 50 rokov , 90 % brali veľkí psíkovia . Malí robili a robia na cca pozemkoch okolo domu -ovocie , zelenina, ovce, kozy minimálne pre celú rodinu a efektívnejšie ako veľkí -takže zanedbané treba opraviť . ty si asi ten velký a… Celý komentár »

Johnny
Johnny
1. marec 2021 14:25
Odpoveď na  nalim

asi ťažko budú robiť malí ktorí sú zapojení v schémach priamych platieb na pozemkoch okolo domu
1. plocha musí byť začlenená do LPIS
2. obhospodarovaná plocha musí dosahovať 1 ha, t. j. 10 tisíc m2. Kto má okolo domu 10000 m2? 😉

Ja,L
Ja,L
1. marec 2021 17:57
Odpoveď na  nalim

Re ? Johnny Stačí po 30+ árov. Celkovo musí byť min. 1 Ha aby mohol požiadať o podporu. Pre Nalim ? ja mám susedstve takzvaných mladých farmárov. Neustále krachujú. Otec krachol, prebral syn, veď ukáže ako čerstvý absolvent vysokej školy . Čo bolo zákonom predpísané pro forma akože podnikal. Samá… Celý komentár »

Johnny
Johnny
3. marec 2021 7:43
Odpoveď na  nalim

Ja,L: máš pravdu nenapísal som to presne. Ale stále platí že to musí byť pôda v LPIS, čo pôda “okolo domu” asi ťažko bude 🙂

mičurin
mičurin
1. marec 2021 21:20

pre : johnny , ja L V mojom susedstve máme “farmára ” na výmere 1,2 ha poberajúceho platby od PPA už cca 15 rokov . Z celej výmery postupne spravil hotové stavebné pozemky s prípojkami . Po celú dobu raz do roka pokosí , keď vyjde počasie , aj pohrabe… Celý komentár »

Milan
Milan
2. marec 2021 7:48

Poznám v mojom okolí mladého “poľnohospodára” prebral cca 20 ha pôdy po poľnohospodárskom podniku v čase, keď sa začali vyplácať zvýšené podpory na 28 ha pôdy. Prvý rok ešte bola úroda obilnín, lebo bola pôda vyhnojená a ošetrená, druhý rok už bola úroda polovičná a bolo tam veľa buriny a… Celý komentár »

Johnny
Johnny
3. marec 2021 7:47
Odpoveď na  Milan

plný súhlas takých “hospodárov” je veľa, ja si myslím, že na OP a TTP by nemala byť rovnaká výška podpory, pedsa len na TTP sa dá “viac ušetriť” ešte aj tá zlá zlá repka (ako niektorí tvrdia) vyžaduje viac starostlivosti ako TTP (s výnimkou toho ak TTP skúži skutočne potrebám… Celý komentár »

poľnohospodárka
poľnohospodárka
3. marec 2021 11:26

Pán Johnny, možno v niečom máte aj pravdu, ale čo má robiť taký poľnohospodár, ktorý chová 150 ks hovädzieho dobytka musí si nakosiť sena, alebo aj kúpiť od ďalšieho poľnohospodára, ktorý nakosí na TTP a cfhovateľ mu musí asi niečo aj zaplatiť – a tento si nemôže požiadať o podporu… Celý komentár »

Johnny
Johnny
8. marec 2021 8:55
Odpoveď na  poľnohospodárka

ale ja s Vami plne súhlasím, len je veľa TTPčkárov čo nemajú ani kravku/kozu ale veľkí poľnohospodári sú z nich. inak keĎ tu ťaháte cenu nafty, spotrebuje jej viac za poľnohospodársky rok gazda na lúke či ornej pôde rovnakej výmery? 🙂 čo myslíte, nie je lepšie aby ten chovateľ zvierat… Celý komentár »

mičurin
mičurin
8. marec 2021 22:16
Odpoveď na  poľnohospodárka

Väčšina chovateľov by si aj radi dorobili svoje seno. Dostať sa k pôde je problém , či pre začínajúceho alebo aj dlhšie fungujúceho hospodára s plánmi na rozšírenie výroby. Zmluvy so SPF sú vraj tak ošetrené, že ich nedokáže prelomiť snáď ani Harry Potter . Koho to vlastne podporuje ministerstvo… Celý komentár »

poľnohospodárka
poľnohospodárka
3. marec 2021 12:05

A ešte pán Johnny , som Vám zabudla napísať, že keď nafta mala cenu 2,40 Sk , pšenica sa predávala za cenu 360,- Sk. Teraz sa nafta predáva za 1,039 € a pšenica sa predáva po 15 ,-€. Náklady vzrástli o 1304 % a cena produktu stúpla len o 125,25… Celý komentár »

starý gazda
starý gazda
3. marec 2021 19:33

pan Jan ja by som vam radil nepisat o veciach ktorym nerozumiete ked si pozriete rozhodnutia sučastneho ministerstva agrorezortu všetky su proti vyrobcom potravin velkym mulčovatelom nezobral pridal malym mulčovatelom a malym vyrobcom dal almužnu oni potrebuju podu ale tu potvrdil velkym ktori ju mnohokrat nadobudli nelegalne všetko je jednoduche… Celý komentár »