Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

MPRV: Veríme, že EK bude o kvóte vlkov rozhodovať na základe faktov, nie emócií

MPRV: Veríme, že EK bude o kvóte vlkov rozhodovať na základe faktov, nie emócií
insert_photoTASR

Agrorezort verí, že Európska komisia (EK) bude v súvislosti s kvótou na odstrel vlka rozhodovať na základe faktov a platnej slovenskej legislatívy a nie na základe emócií. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Rezort tvrdí, že pri určení kvóty na lov vlka pre tohtoročnú poľovnícku sezónu postupoval v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi SR. Taktiež konal aj v zmysle Programu starostlivosti o vlka dravého na Slovensku, ktorý schválilo ministerstvo životného prostredia.

“Ministerstvo kvótu lovu vlka dravého určuje každoročne veľmi starostlivo a dbá o to, aby nedošlo k ohrozeniu populácie vlka dravého na Slovensku,” konštatuje odbor komunikácie.

Zároveň dodáva, že populácia vlka dravého je na Slovensku v priaznivom stave. Jeho areál sa zväčšuje.

“Nie je preto racionálny dôvod, pre ktorý by mal byť lov vlka na Slovensku zakázaný,” podotkol odbor komunikácie.

Spor okolo kvót na odstrel vlkov na Slovensku rieši EK potom, čo slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) inicioval list eurokomisárovi pre životné prostredie Virginijusovi Sinkevičiusovi, ktorý prisľúbil prijať opatrenia. Problém s odstrelom vlka eurokomisia riešila v minulosti. V právnom konaní proti SR zistila porušenie povinností týkajúcich sa nedostatočnosti údajov o jeho populácii.

MPRV schválilo v poľovnej sezóne 2020/2021 odstrel 50 vlkov. Envirorezort pripravuje vyhlášku, ktorou sa vlk dravý zaradí medzi chránených živočíchov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
poľno.
poľno.
3. december 2020 10:54

Slovenský europoslanec pán Martin Hojsík nám ukázal, ako podkopať vlastnú krajinu. Napísal list eurokomisárovi pre životné prostredie, že na Slovensku sa vedie spor okolo odstrelu vlkov, neviem čo tým myslel. Mám za to, že múdrejšie by bolo keby v europarlamente ponúkol vlkov krajinám, ktoré ich majú nedostatok /možno by sme… Celý komentár »

Frenky
Frenky
3. december 2020 13:28
Odpoveď na  poľno.

celá hádka vznikla len kvôli poľovníckej lobby, vlk je lukratívny úlovok práve kvôli tomu, že sa loví iba v povolenom počte. Ak chceme redukovať škody poľnohospodárom lov vlka treba zakázať a stáda oviec lepšie chrániť. Príde ako štát podporovať ich ochranu.