Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Francúzsko vyhlásilo boj importovanej sóji kvôli problému s odlesňovaním

Francúzsko vyhlásilo boj importovanej sóji kvôli problému s odlesňovaním
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Francúzsko chce znížiť svoju výraznú závislosť na dovoze sóje z Južnej Ameriky, oznámil dnes podľa agentúry Reuters francúzsky minister poľnohospodárstva Julien Denormandie. Minister okrem iného upozornil, že produkcia sóje v Latinskej Amerike prispieva k odlesňovaniu.

Brazílsky národný výskumný ústav INPE pritom v pondelok informoval, že brazílsky amazonský prales tento rok utrpel najväčšie straty od roku 2008.

Nové dáta zverejnené britskou organizáciou AIC, zaoberajúce sa poľnohospodárstvom, ukázali, že okolo 40 percent sóje, ktorá bola v roku 2019 importovaná do Veľkej Británie, bolo bez požiadaviek na upresnenie pôvodu plodiny dodanej z Argentíny, Paraguaja a Brazílie, informuje The Guardian. Ďalšia časť dovezenej plodiny mala certifikát potvrdzujúci jej zodpovedné pestovanie a zvyšná časť pochádzala z USA a Kanady, kde spojitosť s ničením lesov nehrozí. Najväčší objem sóje podľa správy spotrebováva chov hydiny.

Dopyt je pokrytý domácou výrobou na 50 percent

„Keď dovážate sóju z Latinskej Ameriky, tak prispievate k odlesňovaniu. K problému so sebestačnosťou sa pridáva tiež environmentálny problém,“ povedal Denormandie.

Francúzsky minister preto navrhuje od roku 2022 zvýšiť plochy, na ktorých sa pestujú plodiny s vysokým obsahom bielkovín o 40 percent. Do desiatich rokov by malo prísť k ich zdvojnásobeniu.

Aktuálne je podľa francúzskeho ministra dopyt po plodinách s vysokým obsahom bielkovín pokrytý domácou produkciou len na 50 percent.

Francúzsko aj iné štáty Európskej únie ročne dovážajú predovšetkým z Brazílie a Argentíny milióny ton sójových bôbov a sójovej múčky používaných ako krmivo pre hospodárske zvieratá. Francúzsko je pritom najväčší dovozca brazílskej sójovej múčky v Európskej únii, píše agentúra Reuters.

Organizácia Greenpeace hľadí na francúzsky plán zvýšiť vlastnú produkciu plodín s vysokým obsahom bielkovín s nedôverou.

„Téma nadprodukcie mäsa, vajec a mliečnych výrobkov je bohužiaľ, úplne odsunutá na vedľajšiu koľaj. Kým sa bude vláda odmietať týmto problémom zaoberať, je táto stratégia odsúdená na neúspech,“ okomentovala francúzsku snahu organizácia.

Brazílsky Národný ústav pre výskum vesmíru (INPE) informoval, že deštrukcia amazonského pralesa v Brazílii sa oproti minulému roku zvýšila o 9,5 percenta a zasiahla plochu o rozlohe 11.088 kilometrov štvorcových. To je o niečo viac, ako je rozloha Banskobystrického kraja, ktorý je najrozsiahlejším na Slovensku.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments