Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Z domova Živočíšna výroba

Chov oviec na Slovensku je v posledných rokoch na ústupe

Chov oviec na Slovensku je v posledných rokoch na ústupe

Chov oviec na Slovensku je v posledných rokoch na ústupe. Uviedol to v analýze analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

Informoval, že v minulom roku mali ovčie chovy na Slovensku podľa oficiálnych štatistík 322.000 kusov, teda 59 oviec na tisíc obyvateľov. Populácia oviec na Slovensku sa znižovala najmä v období po tzv. Nežnej revolúcii, v 90. rokoch. Medzi rokmi 1990 a 2000 sa ich počet znížil až o 42 %.

Následne v úvode tohto tisícročia podľa Koršňáka ovčiarstvo predsa len zaznamenalo miernu renesanciu, úrovne z roku 1990 však už ani zďaleka nedosiahlo, za rokom 1990 zaostávalo stále približne o tretinu.

“Naopak, od roku 2012 opätovne pozorujeme pozvoľný, ale predsa len dlhodobejší trend poklesu populácie oviec v chovných stádach na Slovensku. Medzi rokmi 2012 a 2019 sa ich populácia znížila až o 21 %. Aktuálny trend ovčiarstva je tak v kontradikcii s vývojom v EÚ, kde sa chovy oviec podarilo v posledných rokoch stabilizovať,” spresnil analytik.

Klesajúci trend na Slovensku by tak podľa Koršňákových slov mohol naznačovať znižujúcu sa konkurencieschopnosť slovenských ovčiarov, ktorí aj napriek pretrvávajúcemu záujmu o ovčie produkty na domácom trhu neraz zápasia o prežitie.

Analytik poznamenal, že chov oviec sa na Slovensko, najmä do hornatých oblastí, rozšíril počas tzv. valašskej kolonizácie v 14. storočí z Balkánu (z Rumunska). Ovčiarstvo na Slovensku však podľa neho malo silnú tradíciu už pred nástupom valašskej kolonizácie, najmä na územní západného Slovenska.

“Odhaduje sa, že v 11. a 12. storočí tu tvorili ovce až 75 % všetkých hospodárskych zvierat. Aj napriek bohatej tradícii, z ktorej v súčasnosti prežíva najmä odkaz na valašskú kolonizáciu, sa však Slovensko už ani zďaleka neradí medzi najväčších chovateľov oviec v Európe, dokonca ani v prepočte na obyvateľa,” dodal Koršňák.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1594 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.