Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z domova

Svetové ceny potravín v apríli vzrástli

Svetové ceny potravín v apríli vzrástli
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Svetové ceny potravín v apríli vzrástli, už 11. mesiac po sebe, a dosiahli najvyššiu úroveň od mája 2014. Ukázali to vo štvrtok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Podľa nich sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru v apríli zvýšil na 120,9 bodu z revidovaných 118,9 bodu v marci. FAO upravila marcový výsledok smerom nahor z pôvodných 118,5 bodu.

FAO vo svojom vyhlásení skonštatovala, že nové prognózy naznačujú rast produkcie pšenice aj kukurice vo svete v nadchádzajúcej sezóne.

Index cien obilnín v apríli medzimesačne stúpol o 1,2 %. Z údajov FAO ďalej vyplýva, že obavy z podmienok v Argentíne, Brazílii a Spojených štátoch pritom zvýšili minulý mesiac ceny kukurice o 5,7 %, zatiaľ čo ceny pšenice sa držali prevažne na stabilnej úrovni a ceny ryže klesli.

Index cien rastlinných olejov FAO vzrástol v apríli o 1,8 %. Prispeli k tomu najmä vyššie ceny sóje, repky a palmového oleja, ktoré vyvážili pokles cien slnečnicového oleja.

Ceny mliečnych výrobkov sa v apríli zvýšili o 1,2 % a index cien mäsa stúpol o 1,7 %.

Produkcia pšenice bude rásť

Po výraznom marcovom poklese sa ceny cukru v apríli zotavili a vzrástli medzimesačne o 3,9 %. Dôvodom boli väčšie nákupy, ktoré vyvolali obavy z napätejšej situácie na strane dodávok pre pomalý zber úrody v Brazílii a škody spôsobené mrazmi vo Francúzsku, uviedla FAO.

FAO zvýšila svoju prognózu globálnej produkcie obilnín v roku 2020 o 1,7 milióna ton na 2,767 miliardy ton, čo je o 2,1 % viac ako v roku 2019.

Agentúra OSN tiež poskytla svoj prvý výhľad na produkciu pšenice v sezóne 2021/22 a predpovedala, že dosiahne 778,8 milióna ton, čo je nárast o 0,5 % viac ako jej odhad v roku 2020.

Burzové ceny obilnín podľa poľnoinfo.sk

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments