Tento rok by sa dal nazvať v Česku rokom cirkevných reštitúcií. Denník E15 na svojej internetovej stránke uvádza, že cirkvi a náboženské spoločnosti počas neho dostanú finančnú náhradu približne vo výške dve miliardy Kč (78,88 milióna eur). Hlavne však môžu požiadať štát o vrátenie lesov, pôdy a ďalších majetkov.
Mnoho agropodnikateľov, mnoho poľnohospodárskych družstiev, ktoré realizovali výrobu mlieka v SR, už podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomíra Jahnátka eliminovali chovy dojníc, lebo dlhodobo nedostávali adekvátnu podporu na mlieko.
Rok 2012 bol pre nami sledované poľnohospodárske komodity opäť veľmi rušný, čo spôsobilo najmä suché počasia (nie len) v USA. To je dôvodom výrazného zníženia zásob komodít v Spojených štátoch (a tým aj na celom svete). To znamenalo zvýšenie cien, po ktorom prišla určitá stabilizácia situácie na svetových trhoch a následná korekcia cien. Aká je teda situácia na začiatku roka 2013?
V novembri 2012 nakúpili spracovatelia spolu 65 484 t mlieka, čo bolo o 3,2 % menej ako v októbri 2012 a o 1,4 % viac ako pred rokom. Nákup mlieka Q. triedy sa medzimesačne zvýšil na 41 701 t (+15,8 %). V 1. triede nakúpili spracovatelia o 26,1 % menej mlieka ako pred mesiacom, len 22 629 t. Nákup neštandardného mlieka stúpol o 12,6 % na 1 153 t.
Hovoriť o nejakom úspechu v agrorezorte v roku 2012 je podľa slov jeho šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka "dosť ťažké" vzhľadom na to, že poľnohospodársky sektor a potravinárstvo v SR je v podstate na kolenách.
Verejnosť stále vníma poľnohospodárske družstvá ako pohrobkov socializmu. Často sa objavujú názory, že táto forma podnikania už stratila na svojej aktuálnosti. Pritom ich premenu naštartoval tzv. transformačný zákon č. 42/1992 Zb., podľa ktorého sa mali upraviť majetkové vzťahy a doriešiť majetkové nároky v družstvách. Rovnako na obidvoch stranách Moravy. Ibaže po rozdelení sa každá z krajín vybrala inou cestou. Na Slovensku sa chcelo pomôcť transformácii vydaním družstevných podielnických listov (DPL). Tento proces ešte stále nie je na konci. Napriek tomu, že ubehlo dvadsať rokov od začiatku transformácie.
Počas posledných dní sme videli pomerne rezké pohyby pri sóji (bojuje o 6-týždňové maximá) a pšenici (5-mesačné minimá a vymanenie sa z obchodovania do strany), kukurica tiež mierne klesá a mieri k novembrovému dnu. Pri poslednom výhľade sme predpokladali, že pšenica aj sója by mohli mať revidované zásoby smerom nadol. Pri sóji sa to potvrdilo, pri pšenici nastal pravý opak. Čo sa stalo?
Slovenskí producenti bravčového mäsa nie sú schopní cenovo a ani kvantitou konkurovať svojim kolegom v zahraničí. Najväčší výrobcovia mäsa a mäsových výrobkov sú tak nútení dovážať bravčové mäso zo zahraničia. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Púchovský mäsový priemysel Antona Fabuša dováža ich spoločnosť zo zahraničia až 95 percent bravčového mäsa.
Nie je pravdou tvrdenie, že Slovensko dostalo pri vstupe do EÚ prísľub, že v roku 2013 bude dostávať priame platby na hektár vo výške priemeru EÚ.
Strana Most-Híd vyzýva vládu Roberta Fica, aby bojovala za spravodlivé delenie podpôr v rámci spoločnej poľnohospodárskej politike v novom plánovacom období 2014-2020. Pri boji o spravodlivé podmienky pre slovenských roľníkov ponúkajú bugárovci Smeru-SD podporu. Na dnešnom brífingu v parlamente to vyhlásil poslanec Mosta-Híd Gabriel Csicsai.
Ešte nikdy v novodobej histórii Slovenska nebili slovenskí poľnohospodári a potravinári tak na poplach, ako v týchto dňoch. Tvrdí to predseda opozičnej SaS Richard Sulík. "Situácia je už dnes neúnosná. Strana SaS podporuje protest poľnohospodárov," vyhlásil dnes na brífingu na pôde Národnej rady SR.
Slovenskí roľníci a potravinári, zorganizovaní Agrárnou komorou Slovenska (AKS) a Potravinárskou komorou Slovenska (PKS), sa dnes o 10. hodine zišli na protestnom zhromaždení pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na Dobrovičovej ulici v Bratislave. Protestovať prišli proti nespravodlivo nastaveným dotačným schémam spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, ktoré majú pretrvať aj v novom programovom rozpočtovom období 2014 až 2020. Protestný pochod smeroval pred budovu Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku.
Slovenskí poľnohospodári by mali byť zo zdrojov EÚ podporovaní aspoň na úrovni svojich susedov v regióne, a to Poľska, ČR, Rakúska a Maďarska. Vyplynulo to z dnešného stretnutia predsedu vlády Roberta Fica so šéfom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomírom Jahnátkom a predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milanom Semančíkom, s ktorými premiér rokoval o problémoch SR pri príprave rozpočtu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ na obdobie 2014 až 2020.
Slovenskí poľnohospodári by mali byť zo zdrojov EÚ podporovaní aspoň na úrovni svojich susedov v regióne, a to Poľska, ČR, Rakúska a Maďarska. Vyplynulo to z dnešného stretnutia predsedu vlády Roberta Fica so šéfom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomírom Jahnátkom a predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milanom Semančíkom, s ktorými premiér rokoval o problémoch SR pri príprave rozpočtu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ na obdobie 2014 až 2020.
Najkomentovanejšie za 7 dní