Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Odmietajú sa stotožniť so súčasným návrhom SPP

Odmietajú sa stotožniť so súčasným návrhom SPP
insert_photoTASR

Slovenskí roľníci a potravinári, zorganizovaní Agrárnou komorou Slovenska (AKS) a Potravinárskou komorou Slovenska (PKS), sa dnes o 10. hodine zišli na protestnom zhromaždení pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na Dobrovičovej ulici v Bratislave. Protestovať prišli proti nespravodlivo nastaveným dotačným schémam spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, ktoré majú pretrvať aj v novom programovom rozpočtovom období 2014 až 2020. Protestný pochod smeroval pred budovu Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku.

„Návrh spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2014 až 2020 so žiadnym vyrovnaním dotácií nepočíta. Sľub EÚ o rovnakých podmienkach už neplatí. My sa s tým máme vyrovnať? V mene AKS vám chcem oznámiť, že sa s tým nechceme uspokojiť a odmietame sa s doterajším stavom vyrovnať,“ oslovila niekoľko stoviek protestujúcich roľníkov a potravinárov predsedníčka AKS Helena Patasiová.     

„Naši farmári už dlhé roky trpia nerovnosťou dotácií, keď už často s vypätím síl a často aj márne bojujú na spoločnom európskom trhu s bohatšie dotovanými farmármi z krajín západnej Európy. Našich farmárov ubúda – stále menej ľudí je ochotných bojovať tento nerovný a nespravodlivý boj. Mnohí z nás preto už roky čakajú na rok 2014 v nádeji, že konečne začne fungovať spravodlivý a čestný trh, na ktorom víťaz nebude stanovený poberaním vyšších dotácií, ale kvalitou a efektivitou,“ zdôraznila Patasiová.

Vstup Slovenska do EÚ bol podľa slov prezidenta PKS Daniela Poturnaya od začiatku rokovaní poznačený diskriminačným prístupom.

„Vstup Slovenska do EÚ neznamenal vstup rovnoprávnej krajiny. Naopak, spolu s 9 ďalšími štátmi sme boli onálepkovaní ako menejhodnotný štát, ktorý nemá nárok na rovnaké dotácie. A aj tieto nižšie peniaze mohli byť uvoľňované len postupne. Na naše námietky nám bolo Bruselom sľubované, že od roku 2014 sa dotácie pre poľnohospodárov vyrovnajú. Lenže tento gentlemanský sľub už dnes neplatí a na vyrovnanie dotácií s EÚ-15 máme čakať ešte najmenej 14 rokov,“ spresnil Poturnay.     

„To, či nový prísľub po 14 rokoch v Bruseli dodržia, v tejto chvíli nevie nikto. Pýtame sa vyjednávačov za SR: Dohodli ste vôbec nejaký termín, od ktorého by sa dotácie medzi starými a novými členskými krajinami EÚ mali vyrovnať? Alebo môžeme čakať, že o 14 rokov si z nás Brusel znovu spraví bláznov a ďalej predĺži doterajšiu diskrimináciu?“ spýtal sa prezident PKS.      

„Absolútne sa stotožňujem s vašimi požiadavkami. Vaše požiadavky sú legitímne, oprávnené a nie sú nad rámec ani na úkor ostatných poľnohospodárov EÚ. Je chybou politikov v Bruseli, že chcú znovu naštartovať dvojrýchlostnú ekonomiku v EÚ. Ak EÚ stále deklaruje, že vytvára rovnosť, spravodlivosť a jednotný prístup voči všetkým, dnes pri predstavení CAP môžeme jednoznačne povedať, že tomu tak nie je,“ reagoval pred protestujúcimi poľnohospodármi minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD).      

Pripomenul, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo podľa posledného návrhu, ktorý EK predstavila 12. októbra 2011, podľa neho hovorí o tom, že v EÚ sú „krajiny rovné a krajiny rovnejšie“. „Pre prípad redukcie rozpočtu CAP máme pripravený náhradný plán, ktorý spočíva v tom, že slovenskí poľnohospodári musia mať pre roky 2014 až 2020 rovnakú platbu, ako majú okolité susedné štáty,“ spresnil.      

„Ak sa nám to nepodarí, máme pripravený náhradný variant, podľa ktorého Slovensko bude ochotné vzdať sa iných finančných prostriedkov, ktoré SR dostáva v rámci rozpočtu EÚ a vyrovnať rozdiel na priame platby pre farmárov. To by malo zabezpečiť, aby farmári od nového programového obdobia mali rovnaké platby na plochu, ako majú okolité štáty,“ dodal Jahnátek.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
13. december 2012 9:36

Je potrebné „biť sa“ za svoje vlastné práva? To je stav, do ktorého nás dostala vláda s exopolitickým smerom. Všetky siete a markety rozkrádajú naše HDP, pretože naša produkcia meraná nákupmi – veľmi zlý meter HDP, nie je reálna, keďže všetky zisky idú za hranice. Potrebujeme vlastné a silné poľnohospodárstvo,… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
31. december 2012 14:55

Pán Peter všetko je nastavené nie na sebestačnosť krajín EÚ, ale na posilnenie kapitálu agrárnej a potravinovej oligarchie EÚ. Treba si zapamätať, že v čase krízy sa kapitál zákonite sťahuje domov a problém nezamestnanosti, sociálnej biedy a kvality potravín ako aj sebestačnosť ako ,, čierny Peter“ ostáva v rukách štátu