Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

EK: Podpora nášho agrosektora je vyššia ako vo Francúzsku

Nie je pravdou tvrdenie, že Slovensko dostalo pri vstupe do EÚ prísľub, že v roku 2013 bude dostávať priame platby na hektár vo výške priemeru EÚ.

„V prístupovej zmluve bolo zakotvené, že v roku 2013 Slovensko dostane 100 % svojej národnej obálky, teda 388 miliónov eur. Toto sa aj v roku 2013 stane skutočnosťou,“ uviedlo okrem iného Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku v reakcii na informácie a vyjadrenia ohľadom bruselských návrhov na reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ na roky 2014 až 2020.

Medializované informácie o tom, že napríklad Rakúsko dáva svojim farmárom štátnu pomoc vo výške 500 eur na hektár a Slovensko len 2 eurá sú nepravdivé.

„Napríklad v rokoch 2007 až 2010 Rakúsko oznámilo EK štátnu pomoc svojim farmárom priemerne vo výške 57 eur/ha za rok. Slovensko oznámilo štátnu pomoc svojim farmárom priemerne vo výške 28 eur/ha za rok,“ spresnila EK.    

Slovenskí farmári dostávajú podľa EK podporu z EÚ v dvoch oblastiach, a to ako priame platby na plochu a ako podporu v rámci rozvoja vidieka.

„Pre rozvoj vidieka má Slovensko jednu z najvyšších podpôr 152 eur/ha. Pri priamych platbách je podpora na úrovni 206 eur/ha. Keď spočítame obidve tieto oblasti, tak podpora pre Slovensko je nad úrovňou priemeru EÚ, pretože SR má 358 eur/ha, hoci priemer EÚ-27 predstavuje 353 eur/ha, a je napríklad vyššia ako pre Francúzsko, Poľsko alebo Španielsko,“ dodala EK /poznámka poľnoinfo.sk: pod článkom sme z dôvodu lepšieho rozlíšenia uverejnili graf, kde sú spočítané podpory z I. a II. piliera SPP v roku 2013. Skratka DP znamená priame platby (I. pilier) a RD – rozvoj vidieka (II. pilier)/.

Podľa EK nie je ani pravdou to, že Brusel chce Slovákom zobrať dotácie.

„Na základe návrhu EK by Slovensko dostalo v rokoch 2014 až 2020 vyššie prostriedky na priame platby pre farmárov a naďalej by dostávalo jednu z najvyšších podpôr na rozvoj vidieka. Celý návrh vychádza z referenčného roku 2013. Avšak vzhľadom na proces vyrovnávania priamych platieb by prostriedky pre mnohé krajiny na roky 2014 až 2020 klesli, pre Slovensko by ale stúpli.“

V roku 2010 dostalo Slovensko z EÚ na samotné poľnohospodárstvo viacej, ako bol celý príspevok SR do rozpočtu EÚ. Na poľnohospodárstvo Slovensko dostalo z rozpočtu EÚ 652 miliónov eur, čo predstavuje 1 % národného HDP. Navyše ešte SR spolufinancovala z národných prostriedkov rozvoj vidieka vo výške 113 miliónov eur a poskytla svojim farmárom národné dorovnávacie platby vo výške 61 miliónov eur. Celková podpora pre slovenské poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka tak spolu v roku 2010 bola vo výške 826 miliónov eur. Najväčšia časť európskych prostriedkov pre Slovensko ide na kohéznu politiku. V roku 2010 Slovensko dostalo z EÚ 1,9 miliardy eur a do rozpočtu EÚ prispelo sumou 647,3 milióna eur, teda dostalo o 1,25 miliardy eur viac, ako prispelo, takže čistý prínos pre SR bol vo výške takmer 2 % HDP.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrírnik z HN
agrírnik z HN
13. december 2012 9:12

Ako sedliak mám teda skratke SPP rozumieť ako Segregačná poľnohospodárska politika? Lebo spoločné je v nej len to, že sme sa odovzdali ako lacný Jožko. A peniaze na všeliaké pseudoprogramy a obáločky sú len zástierkou byrokratickej mašinérie úradujúcich tlmočníkov v štruktúrach EÚ. A slovo kohézny je po slovensky – súdržný.… Celý komentár »

jožo
jožo
13. december 2012 9:28

rozvoj vidieka nadostáva každý farmár ide to na hlúpe projekty a tý čo sú pri korite sa nabalia ja mám priame platby na rok 2012 -cca 173€/ha to je holá realita ale treba napísat kolko prispeje francuzsko svojmu farmárovy doplatok z vlastného rozpočtu

chovateľ
chovateľ
13. december 2012 10:04

Krajiny s najväčšou intenzitou poľnohosp.výroby, vytvárajúce nadprodukciu hlavne pri komoditách ŽV(Nemecko,Dánsko,Holandsko…) majú II.pilier zanedbateľný v porovnaní s I.pilierom.Zaujímavé a na zamyslenie.

agrarnik z HN
agrarnik z HN
31. december 2012 14:47

Pán chovateľ treba si podporu prerátať buď na 1 ha alebo VDJ a sme doma