Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Ministerstvo navrhlo znížiť DPH pri predaji z dvora na 0 %

Ministerstvo navrhlo znížiť DPH pri predaji z dvora na 0 %
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka navrhlo znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) pri predaji niektorých potravinárskych produktov formou tzv. predaja z dvora až na 0-% úroveň.

„Dopad zo zníženia sadzby DPH na produkty predaja z dvora z 20 % na 0 % by sa mohol prejaviť ročne znížením príjmov štátneho rozpočtu o 3,12 milióna eur. V rokoch 2014 a 2015 predpokladáme nárast o 10 % aj z dôvodu začatia a zvýšenia predaja produktov predaja z dvora,“ konštatuje sa v dôvodovej správe k návrhu novely zákona o DPH, ktorý by mala prerokovať a schváliť vláda SR. Novelu zákona by mal následne v skrátenom legislatívnom konaní odobriť parlament.

Dopad zníženia DPH v rokoch 2014 a 2015 by podľa odhadu MPRV SR bol v sume 3,43 milióna eur ročne.

„Tento výpadok v dôsledku nárastu zamestnanosti v odvetví pôdohospodárstva a naň nadväzujúci rast výnosov z daní z príjmov fyzických osôb a sociálnych a zdravotných odvodov bude v rokoch 2014 a 2015 vykompenzovaný, ba v roku 2015 možno očakávať pozitívny efekt vo výške 312.065 eur,“ uviedol v návrhu novely rezort pôdohospodárstva.

„Z titulu zníženia sadzby dane pri konkrétnych produktoch predaja z dvora je možné konštatovať, že znížená cena v konečnom dôsledku neovplyvní rozsah konečnej spotreby, pretože ide o tovary, pri ktorých konečná spotreba nezávisí priamo od cien, ale skôr od skutočnej potreby,“ priblížil agrorezort.

Vzhľadom na obľúbenosť konkrétnych produktov predaja z dvora a skutočnosť, že ich ceny by mohli výrazne klesnúť, je možné podľa MPRV SR očakávať pozitívny dopad na občana, spotrebiteľa. Zavedením zníženej sadzby dane na konkrétne produkty predaja z dvora sa čiastočne eliminuje regresívny charakter DPH na ľudí s najnižšími príjmami, napríklad na dôchodcov.

Agrorezort od novely zákona o DPH zároveň očakáva výrazný nárast zamestnanosti na farmách realizujúcich svoju produkciu formou predaja z dvora, čo okrem príspevku pre rozvoj vidieka a sociálnu stabilitu bude mať v konečnom dôsledku aj pozitívny dopad vo výbere daní z príjmu zo závislej činnosti a sociálnych a zdravotných odvodov.

„Môžeme teda konštatovať, že predložený návrh bude mať pozitívny vplyv nielen na zamestnanosť, ale aj na verejné financie,“ dodalo MPRV SR.

K produktom predávaných formou predaja z dvora budú patriť napríklad mäso, ryby, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, prírodný med, zelenina, jedlé rastliny, korene a hľuzy, ovocie a orechy, obilniny, olejnaté semená a olejnaté plody a pestované huby.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
zoli
zoli
17. december 2012 9:15

Nakŕmia siepky… treba znizit na zakladne potraviny, to by pomohlo viac predajcom z dvora.

Anonym
Anonym
17. december 2012 14:31

Opatrenie agrárna verejnosť príjma pozitívne, ale tento krok nerieši rozvoj agrorezortu len mi pripadá ako nástroj na ukľudnenie občanov pred nekvalitnými potravinami a cenovo deformovanými ako následok neodbornej agrárnej a výživovej politiky. Drobným pestovateľom a chovateľom to prinesie vyšší odbyt ale pre naše chlebové odvetvie je to ako liečba chronicky… Celý komentár »

AbireeNen
AbireeNen
17. máj 2015 6:07

Start Mining cloudy today Bitcoin and in a month earn $ 200…. a day! Each registered – $ 10 as a gift, do not miss this opportunity.
Free 1 Bitcoin in the day!