Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

V Českej republike získa cirkev desiatky tisíc hektárov pôdy

Tento rok by sa dal nazvať v Česku rokom cirkevných reštitúcií. Denník E15 na svojej internetovej stránke uvádza, že cirkvi a náboženské spoločnosti počas neho dostanú finančnú náhradu približne vo výške dve miliardy Kč (78,88 milióna eur). Hlavne však môžu požiadať štát o vrátenie lesov, pôdy a ďalších majetkov.

Denník poznamenal, že zámerne neuvádza presnejšie výmery, hoci tvorcovia zákona o majetkovom vyrovnaní medzi štátom a cirkevnou sférou hovorili približne o 182.000 ha lesov a viac ako 30.000 ha polí, ktoré jej štát zobral po komunistickom prevrate vo februári 1948.

Skutočné čísla môžu byť totiž výrazne vyššie napriek ubezpečovaniu predkladateľov zákona. A tak môže dôjsť k otestovaniu jednej z najcitlivejších tém českej politiky – Benešových dekrétov. Kľúčový rozsah zodpovednosti však už nebudú niesť politici, ale úradníci, ktorí budú rozhodovať o vydávaní pozemkov.     

E15 dodáva, že zákon, ktorý mal dať bodku za nekonečnými spormi o vyrovnaní sa štátu s cirkvami, sa pravdepodobne zaradí medzi najmenej populárne činy Nečasovej vlády. V princípe ide o správny krok – v momente, keď Ústavnému súdu ČR došla trpezlivosť a de facto začal priznávať cirkvám nárokované majetky sám, sa problém musel konečne vyriešiť.   

Nepodarilo sa však odstrániť pochybnosti, či si Česko zvolenou formou nepripravuje pôdu na budúce problémy. Prezident Václav Klaus niekoľkokrát vyslovil obavu, či reštitúcie nemôžu ísť pred 25. február 1948. Žiadal od koaličných lídrov „garancie“, že zákon takzvané rozhodujúce obdobie skutočne neprelomí. Prezident asi s nimi nebol spokojný, zákon vstúpil do platnosti bez jeho podpisu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
chovateľ
chovateľ
8. január 2013 6:14

… a Babiš bude do roka biskupom 🙂

agrarnik z HN
agrarnik z HN
8. január 2013 10:33

Klaus veľmi dobre vedel prečo ten zákon nepodpisuje aký je taký je, ale vie predvídať ako prognostik. U nás na Slovensku sa tiež vyskytuje materiál o plošnom vrátení všetkej cirkevnej pôdy cez SPF do rúk cirkvi – čiže nič nové pod slnkom